AMD оновила лінійку ігрових процесорів із 3D-кешем, але зберегла базові специфікації. Обидва чипи отримали по вісім ядер, шістнадцять потоків, 96 МБ кешу третього рівня та працюють на сокеті AM5. Різниця криється в архітектурі та частотах, через які цінник зріс на 20–30%.
Головне питання під час вибору — чи конвертується така переплата у відчутний приріст частоти кадрів. Суперечку Ryzen 7 9800X3D vs 7800X3D неможливо вирішити характеристиками у вакуумі: підсумкова продуктивність нерозривно прив’язана до роздільної здатності монітора та класу відеокарти. Розберімось, у яких збірках апгрейд виправданий, а де не принесе помітної користі.
1️⃣ Чим Ryzen 7 9800X3D відрізняється від 7800X3D: головне перед порівнянням
У лінійці Ryzen серії 7 9800X3D vs 7800X3D — розрив рівно в одне покоління, і відмінностей тут усього три: архітектура, тактові частоти та свобода розгону.
Процесор |
Архітектура |
Частоти |
Розгін |
Ціновий діапазон |
Вердикт |
Ryzen 7 9800X3D |
Zen 5, Granite Ridge |
4,7–5,2 ГГц |
Множник розблокований |
21 000–24 000 грн |
Максимум кадрів у Full HD із топовою відеокартою |
Ryzen 7 7800X3D |
Zen 4, Raphael |
4,2–5,0 ГГц |
Множник заблокований, працює PBO |
15 000–19 500 грн |
Той самий ігровий клас дешевше на 1440p і 4K |
Діапазони перекриваються, оскільки різниця між версіями Tray і Box однієї моделі доходить до 4000 гривень, і молодший чип у коробці іноді коштує як старший в OEM-виконанні.
2️⃣ Характеристики Ryzen 7 9800X3D і 7800X3D: ядра, частоти, кеш і техпроцес в одній таблиці
Обидва процесори зберегли однаковий обсяг кешу та теплопакет, а відмінності криються в частотах і техпроцесі.
Параметр |
Ryzen 7 9800X3D |
Ryzen 7 7800X3D |
Архітектура |
Zen 5 |
Zen 4 |
Техпроцес обчислювального кристала |
4 нм TSMC |
5 нм TSMC |
Ядра / потоки |
8 / 16 |
8 / 16 |
Базова частота |
4,7 ГГц |
4,2 ГГц |
Максимальна частота |
до 5,2 ГГц |
до 5,0 ГГц |
Кеш L2 |
8 МБ |
8 МБ |
Кеш L3 (3D V-Cache) |
96 МБ |
96 МБ |
TDP |
120 Вт |
120 Вт |
Сокет |
AM5 |
AM5 |
Гранична температура |
95 °C |
89 °C |
Приріст у 500 МГц за базовою частотою — головна відмінність у характеристиках. Тонший техпроцес 4 нм дав місце для цих мегагерців, а піднята до 95 °C температурна межа залишила запас до тротлінгу. Пам’ять обидва чипи використовують одну: комплекти DDR5 на 6000 МГц за профілем EXPO. Відеоядро Radeon у них також спільне й придатне лише для діагностики.
3️⃣ Що таке 3D V-Cache і чому у другому поколінні кеш переїхав під обчислювальні ядра
3D V-Cache — додатковий кристал пам’яті на 64 МБ, який AMD ставить впритул до обчислювального чипа. Разом із базовими 32 МБ виходить 96 МБ кешу третього рівня, утричі більше за звичайний Ryzen 7. Ігровому рушію рідше доводиться звертатися до оперативної пам’яті за даними про сотні об’єктів на карті, а кожне таке звернення коштує десятків наносекунд простою. Звідси й перевага X3D-чипів в іграх, де кадр упирається в затримки.
У першому поколінні технології кристал кешу припаювали поверх ядер. Тепло йшло до кришки процесора через шар пам’яті, чутливий до перегріву, тому AMD занижувала напругу й частоти. У другому поколінні конструкцію перевернули, перемістивши кеш униз, під обчислювальні ядра. Вони опинилися впритул до теплорозподільника, відведення тепла покращилося — звідси й ті самі 500 МГц із таблиці вище.
4️⃣ Розгін і розблокований множник: чого не вміє 7800X3D
Розблокований множник — єдина якісна відмінність між чипами. 9800X3D став першим процесором серії X3D, якому AMD відкрила розгін: попередні моделі вона тримала закритими через перегрів кеш-стека. У 7800X3D множник заблоковано — у специфікації виробника такого пункту в нього просто немає.
Обидва чипи виходять із заводу майже на межі можливостей, тому ручне підвищення частоти додає лише 1–3% продуктивності. Значно більше користі дають спільні технології оптимізації. Precision Boost Overdrive знімає ліміти за потужністю і струмом, а Curve Optimizer знижує напругу кожного ядра, зменшуючи температуру й утримуючи буст довше. Налаштувати це вийде не всюди — чипсети A620 і B840 блокують розгін повністю, тож під 9800X3D беріть материнську плату із сокетом AM5 рівня B650 або B850.
5️⃣ Ryzen 7 9800X3D і 7800X3D в іграх: порівняння FPS у Full HD, 1440p і 4K
Середній приріст FPS у парі 9800X3D vs 7800X3D становить від 8 до 14% — результат залежить від вибраних для тестування ігор. AMD за власним набором тайтлів заявила близько 8%, ComputerBase наміряла 14% за своїм ігровим рейтингом, TechSpot після повторного тесту на 45 іграх повернулася до 8%.
Середнє значення при цьому приховує розкид за конкретними проєктами:
- Spider-Man 2 додає 17%, Cyberpunk 2077 — 11,5% — щільна міська забудова з трафіком і натовпом навантажує процесор сильніше за будь-які спецефекти;
- Call of Duty: Black Ops 6, Battlefield 6 і Starfield дають від нуля до одного відсотка — їхні рушії впираються у відеокарту або у власні обмеження.
Розрив проявляється там, де процесор стає пляшковим горлечком. Тестові стенди збирають із RTX 5080 або 5090 саме для цього — щоб зняти обмеження за відеокартою. З RTX 5070 або 5070 Ti кадри рахує графіка, і старший процесор просто чекає на неї в черзі.
6️⃣ Чому різниця між процесорами зникає в 4K і коли тести у Full HD важливіші
Що вища роздільна здатність, то більше роботи дістається відеокарті, а вплив процесора на частоту кадрів знижується.
Роздільна здатність |
Середня різниця |
У що впирається система |
Full HD (1080p) |
близько 11% |
Процесор, відеокарта завантажена не повністю |
1440p |
близько 4,4% |
Навантаження зміщується на відеокарту |
4K (2160p) |
близько 2% |
Відеокарта, внесок процесора майже не враховується |
Два відсотки на 4K лежать у межах похибки: в окремих зрізах 7800X3D за мінімальним фреймрейтом навіть випереджав старшу модель. Навіщо тоді дивитися тести у Full HD? Вони показують запас чипа на майбутнє: відеокарту ви заміните через два-три роки, процесор залишиться, і ось тут його стеля стане помітною.
7️⃣ Чи вистачає 8 ядер для ігор і робочих завдань у 2026 році
Для ігор 8 ядер вистачає із запасом. Рушії розпаралелюють розрахунки на 6–8 потоків, далі приріст упирається в логіку кадру, тому обидва X3D-чипи випереджають 12- і 16-ядерні моделі без об’ємного кешу. Браузер із двома десятками вкладок, Discord і запис геймплею забирають у процесора Ryzen 7 лічені відсотки зверху.
Стеля починає відчуватися у професійних навантаженнях. Рендер у Blender, експорт ролика в 4K, збірка великого проєкту з вихідних кодів масштабуються лінійно за кількістю ядер, і тут Ryzen 9 піде вперед на десятки відсотків. Кеш у таких завданнях майже не допомагає, оскільки дані йдуть потоком і повторних звернень до тих самих адрес мало.
8️⃣ Продуктивність у роботі: рендер, монтаж, стримінг і компіляція
У робочих завданнях Ryzen 7 9800X3D vs 7800X3D розходяться помітніше, ніж в іграх, оскільки результат визначають частота й архітектура, а кеш майже не бере участі.
Тест |
Ryzen 7 7800X3D |
Ryzen 7 9800X3D |
Різниця |
Cinebench, багатопотік |
4390 балів |
5365 балів |
+22% |
Blender Classroom, час рендеру |
283 секунди |
204 секунди |
швидше на 28% |
7-Zip, стиснення |
112 GIPS |
129 GIPS |
+15% |
Кодування x265 у 4K |
15 кадрів/с |
19 кадрів/с |
+27% |
Для монтажера та 3D-художника ці відсотки складаються в години роботи. Прямих замірів пари в DaVinci Resolve ніхто не публікував, але експорт спирається на ті самі ресурси, що й Blender, тому там очікуються аналогічні 20–25%. Стримінг стоїть окремо, оскільки кодуванням займається NVENC усередині відеокарти, і процесор тут майже ні до чого.
9️⃣ Енергоспоживання, нагрівання і який кулер потрібен кожному процесору
Заявлений теплопакет в обох чипів становить 120 Вт, проте реальне енергоспоживання відрізняється. В іграх 7800X3D споживає 40–69 Вт, а старша модель забирає 90–98 Вт. Під повним багатопотоковим навантаженням розрив ширший: 80–88 Вт проти 140–160 Вт. Причина криється в перевернутому компонуванні кешу. Молодший чип архітектурно обмежений знизу й до заявлених значень майже не доходить, тоді як старший повністю використовує свій ліміт.
Звідси випливають різні вимоги до охолодження. Температура 7800X3D в іграх залишається нижче 70 °C, тому процесору достатньо хорошого баштового кулера за 2000–3000 гривень. Модель 9800X3D під навантаженням нагрівається до 80–90 °C, і готова СРО на 240–360 мм стає для неї необхідністю, інакше на повітряному охолодженні процесор втрачає 100–200 МГц буста.
1️⃣0️⃣ Чи варто міняти 7800X3D на 9800X3D: рахуємо реальну вигоду апгрейда
Міняти процесор усередині AM5 нескладно. Плата, пам’ять і кулер залишаються на місці, а для чипсетів 600-ї серії достатньо оновити BIOS. Реальна ціна апгрейда — різниця між новим чипом і тим, що дадуть за старий за Trade-In. Подальша вигода залежить від роздільної здатності монітора. Порівняння 9800X3D vs 7800X3D на 1440p і 4K дає менше 5% приросту, тому ті самі гроші принесуть більше кадрів, якщо підуть у відеокарту.
1️⃣1️⃣ Рекомендації фахівців Telemart: який процесор вибрати під вашу відеокарту та монітор
Вибір визначає поєднання роздільної здатності та класу відеокарти:
- Full HD на 240–280 Гц разом із RTX 5080 або 5090 — єдиний сценарій, де Ryzen 7 9800X3D віддасть відсотки повністю;
- 4K-монітор або 1440p — беріть Ryzen 7 7800X3D і вкладіть різницю в графіку: приріст старшої моделі губиться в похибці;
- ігри вперемішку з рендером і монтажем — старший чип, у багатопотоці він виграє 22–27% і економить години на експорті.
Готову систему варто оцінювати цілком. Ігрові ПК на 9800X3D ідуть з RTX 5070 Ti і 5080, а збірки з 7800X3D комплектуються картами простіше. Свою зберіть у конфігураторі — він не дасть залишитися з гарячим чипом під слабким кулером.



