Выгодный апгрейд ПК на базе видеокарт Factory Ref
Каталог
Акция
На периферию Cougar скидки до 25%
До конца: 00 Дней 00 Часов 00 Минут 00 Секунд
content
content
content
Избранное Сравнение

Заміна відеокарти на ноутбуці: потенційні ризики та переваги

06.11.2023

Чи можна замінити відеокарту в ноутбуці на більш потужну? Чи можна поміняти дискретну відеокарту на ноутбуці? Як дізнатися, чи можна замінити відеокарту в ноутбуці? Відповіді на ці та багато інших запитань ви знайдете в цій статті.

Зміст

Чим відеокарта для ноутбука відрізняється від карти на ПК

Видик на ноутбуці дуже відрізняється від такого в ПК. Різниця величезна за всіма параметрами:

  • Інтерфейс.
  • Роз'єм.
  • Форма.
  • Сумісність.

Форм-фактор відеокарти для ноута буває 3-х видів:

  • Дискретна. Розташована під кришкою ноутбука, її технічно нескладно замінити на таку саму. Деякі моделі ноутбуків підтримують апгрейд (встановлення іншої, більш продуктивної відеокарти).
  • Вбудований відеочіп. У цьому разі карта розпаяна на материнській платі (старі моделі ноутів) або процесорі (нові). У разі виходу чіпа з ладу заміні підлягає материнська плата або процесор разом із відеочіпом. Хоча можна і заморочитися, але про це пізніше...
  • Вбудований відеочіп + порожній слот під дискретну відеокарту. У деяких моделей ноутбуків виробник передбачив окремий слот під відік. Але тут знову ж таки важливо підібрати карту, сумісну не тільки зі слотом, але і з материнською платою. Під час встановлення додаткової відеокарти збільшиться навантаження на охолодження, яке в ноутбуці урізано через малі габарити корпусу. Так що найчастіше вам буде вигідна заміна ноутбука цілком, а не муки з підбором відеокарти у вільний слот.

Як дізнатися чи можна поміняти відеокарту на ноутбуці

Отже, головне питання всієї статті: чи можна поміняти відеокарту на ноутбуці? Незалежно від типу відеокарти і моделі ноутбука, це зробити можна. Інше питання, що це в будь-якому разі дуже важко і невигідно. До виходу з ладу відеочіпа веде його перегрів. Краще провести низку превентивних заходів, щоб карта не вийшла з ладу:

  • Раз на 6-12 місяців чистити кулери та інші комплектуючі ноутбука від пилу.
  • Не перевантажувати ноут, давати йому відпочинок, особливо якщо він нагрівся. Теплопровідність простору навколо відеочипа можна знизити регулярною заміною термопасти (періодичність залежить від якості пасти та інтенсивності експлуатації ноутбука).
  • А якщо ви помічаєте, що охолодження ноута явно не справляється, докупіть окрему підставку з кулерами охолодження.

Якщо заміна все ж потрібна, її проводять по-різному залежно від типу відіка:

  • Дискретну карту можна вийняти і замінити на таку саму модель. У деяких моделях ноутів ASUS і MSI є спеціальні лючки для швидкого вилучення карти. У більшості ж випадків доведеться знімати кришку ноута, а іноді розібрати корпус і навіть зняти клавіатуру.
  • Якщо карта розпаяна на процесорі або материнці, міняти доведеться, відповідно, весь проц або материнку. Знову ж таки, це робити непросто і недешево, а іноді відверто невигідно (особливо якщо сама материнська плата або процесор повністю справні). Під час перегрівання відеочіпа його кристал ("мозок") відходить від підкладки (основи, на якій чіп припаяний до плати). Між ними втрачається контакт, і на ноутбуці пропадає зображення. Шахраї користуються цим і просто прогрівають ноутбук, завдяки чому чип тимчасово повертається до ладу. Однак через кілька днів або максимум 3 тижні проблема повертається.
  • Якщо в ноута передбачені роз'єми Thunderbolt 3 або USB Type-C, можна купити зовнішню відеокарту і під'єднати її до ноута. Зовнішня відеокарта (E-GPU) знаходиться в спеціальному боксі з роз'ємами. Вона працює повільніше дискретної, але для компактних ультрабуків є єдиним способом зробити апгрейд карти.

Коли настає час міняти відік

Коли ви з'ясували, чи можливо поміняти відеокарту на ноутбуці, постає інше питання: коли вже час? Нижче перелічено основні "симптоми":

  • Вертикальні смуги на екрані.
  • Чорні квадрати, прямокутники та інші утиліти.
  • 2, 4 або 6 розмножених зображень.
  • Зображення розтягується по екрану і відображається непропорційно.
  • Картинка повністю пропадає. При цьому індикатори активності жорсткого диска продовжують блимати. Сам ноутбук може гудіти як під час завантаження системи.
  • Зникнення зображення без супутніх миготінь індикатора або звуків від ноутбука.

Причини поломки відеокарти на ноутбуці

  • Перегрів - найчастіша причина. Як їй запобігти, ми описали вище.
  • Погіршення контакту між "ніжкою" мікросхеми і платою. Спричинено дефектом у процесі пайки відеочипа на плату.
  • Удар ноутбука або деформація плати внаслідок струсу або удару. Звісно, все залежить від напрямку і сили удару, а також від місця на ноутбуці, куди припав удар. Але найчастіше відкривається один із кутів мікросхеми з 1-20 контактними майданчиками.
  • Вихід з ладу джерела живлення мікрочипа. У цьому випадку чіп не забезпечується електрикою, або на нього подається невідповідний рівень напруги.
  • Вихід з ладу відеочіпа без зовнішнього втручання через заводський брак. Це найрідкісніший випадок, та все ж таке траплялося. У дешевих ноутбуках щільність матеріалів може бути недостатньою. Тому за високої температури вони змінюють структуру і виводять мікросхему з ладу.

Рекомендації щодо заміни відеокарти

Чи можна замінити дискретну відеокарту в ноутбуці? Дискретну карту замінити простіше, ніж інтегрований відеочіп. Однак навіть підбір точно такої самої моделі карти не завжди гарантує її роботу. Адже в різних партіях відеокарт може бути відеопам'ять різних виробників, і ноутбук не захоче працювати з новою картою через цю невелику різницю. У будь-якому разі, радимо звернутися до профі TELEMART.UA. Вони підберуть сумісну з вашою конкретною моделлю ноутбука відеокарту і встановлять її, а заодно перевірять, чи справно вона працює.

Чи можна поміняти відеокарту на ноутбуці на більш потужну? Це дуже складно, тому що BIOS материнської плати може не підтримувати більш продуктивну модель карти.

Є й інші причини "ПРОТИ":

  • Потужніший відік може бути більшим за розмірами і не вміститися в слот.
  • Чим потужніша відеокарта, тим вона сильніше нагрівається під час роботи або гри. Чи розрахована система охолодження вашого ноутбука на такі навантаження?
  • Процесор залишиться колишнім, і нова карта просто не розкриє весь свій потенціал у грі. Це гроші на вітер.

Заміна дискретної карти на потужнішу - дуже ризикована справа. Ми радимо купити інший ноутбук із потужнішою відеокартою. Адже в цьому разі під карту підібраний продуктивніший процесор і більший об'єм ОЗП. А заміна карти на потужнішу не тільки технічно складна, а й зробить всю збірку менш збалансованою.

З відеочіпом усе ще складніше. І з'являється ще більше причин купити новий ноутбук, а не морочитися всіма описаними нюансами. Якщо ви все ж хочете замінити відеочіп на платі, є тільки 2 дієвих методи:

  • Випаювання старого відеочипа і впаювання нового. Тут не потрібна заміна всього процесора або материнської плати.
  • Реболлінг - відновлення контакту мікросхеми з платою.

а) Заміна відеочіпа

Головний мінус цього варіанта - висока вартість:

  • Сам чіп може коштувати 1500-2000 грн.
  • Додатково потрібно оплатити пайку BGA-мікросхеми (близько 900 грн і вище).
  • Іноді знадобиться чистка ноутбука від пилу і заміна термопасти, а це додаткові витрати.

При цьому, багато фірм дають гарантію не більше 6 місяців. Тож набагато простіше купити новий ноут з потужним і збалансованим залізом. Вибирайте ноутбуки від TELEMART.UA тут.

б) Реболлінг

Мінус реболлінгу в тому, що він підійде далеко не у всіх випадках. Щоб зрозуміти, який з 2-х варіантів потрібен, потрібно провести тести плати. Також бажано зняти чіп з плати і оглянути контактні площадки. Шанс, що ця процедура допоможе, зростає, якщо плата реагує на вигин. Після зняття чипа з поверхні материнки потрібно видалити компаунд, припій і флюс. Потім фахівець оглядає контактні майданчики. На них не повинно бути пошкоджень або окислення. Повністю очищений чип заново наносять на свіжий шар компаунда.

Реболінг коштує дешевше від заміни відеочіпа, тому що міняти потрібно тільки кульки припою і шар компаунда. Але з'являється інша проблема: де знайти профі, який філігранно виконає реболлінг? Таких фахівців небагато. І це знову наводить на думку, що простіше і вигідніше купити новий ноутбук.

Тепер ви знаєте, чи можна на ноуті поміняти відеокарту. І впевнені, що тепер ставите інше питання: а чи потрібно? Замовляйте нові ноутбуки з сучасними продуктивними відеокартами за телефоном: +38 (067) 400-08-80. Доставка по всій Україні!

Вам может быть интересно
Партнерство