Trade-In ПК, ноутбуков и комплектующих от TELEMART.UA
Каталог
Акция
Жаркие скидки на игровую периферию HyperX
До конца: 00 Дней 00 Часов 00 Минут 00 Секунд
content
content
content
Избранное Сравнение

Термопаста для процесора: коли та чому її потрібно міняти

16.08.2023

Термопаста для процесора з часом висихає, тому її потрібно періодично наносити свіжим шаром. Якщо цього не робити, процесор почне перегріватись при кожній ігровій або робочій сесії, і згодом почне тротлити.

З іншого боку, навколо термопасти так багато міфів… Наприклад, що її потрібно міняти раз на півроку, інакше і процесору, і ПК – кранти… У цій статті ми розберемося, як часто насправді потрібно міняти термопасту, що насправді буде, якщо вчасно її не замінити, і як її правильно наносити.

Зміст

Що таке термопаста

Комп'ютер під час роботи нагрівається через те, що кожна його комплектуюча виділяє тепло тією чи іншою мірою. Причому найбільше тепла виділяє центральний процесор. Під час гри навантаження зростає ще більше порівняно із простою роботою у програмах типу Word, Excel, PowerPoint. Для охолодження процесора використовується радіатор. Однак поверхня радіатора та процесора не ідеально рівна, тому вони не прилягають один до одного щільно. Між цими комплектуючими залишається невеликий проміжок, де і накопичується найбільше гарячого повітря. Навіть окремий кулер під проц не встигає відвести все тепло з цього зазору, тому при багатогодинній роботі комп'ютера неминуче відбувається перегрів CPU. До речі, те саме можна сказати і про відеокарту.

Для вирішення цієї проблеми на чіп наносять термопасту, яка заповнює зазор між радіатором та процесором та покращує передачу тепла. Справа в тому, що теплопровідність пасти в кілька разів вища, ніж у повітря.

Що буде, якщо не міняти термопасту вчасно

На жаль, цей надійний теплопровідник з часом висихає. Паста втрачає свій рідкий пластичний агрегатний стан і перетворюється на порошок. У такому стані теплопровідність речовини падає, і через якийсь час знову настає нагрівання процесора та радіатора.

Коли температура процесора досягає 75-90 градусів (залежно від моделі), відбувається тротлінг – гальмування роботи процесору. Це автоматичний процес, коли CPU починає навмисно пропускати такти і знижує навантаження на себе. Разом із навантаженням знижується і температура, і проблема вирішується сама собою. Але мало кому сподобається таке "гальмування", особливо під час роботи з дизайнерськими прогами або під час турніру з CS 2. Старі моделі процесора не настільки досконалі, і при серйозному нагріванні може дійти до перезавантаження комп'ютера. У той самий момент, коли ви найменше цього очікуєте. Найкращим вирішенням проблеми стане заміна термопасти.

Якщо у вас сучасний проц (10-13 покоління Intel, 5***-7*** серія AMD), вихід з ладу ПК або просто екстрене перезавантаження вам не загрожують. Максимум, з чим ви зіткнетеся при повному висиханні термопасти – це тротлінг процу та фризи на зображеннях через перегрівання відеокарти. Однак цей процес скорочує термін експлуатації комплектуючих, тому приготуйтеся до незапланованих фінансових витрат. Погодьтеся, дешевше і простіше просто замінити термопасту, ніж купувати новий “камінь” або відік. Ну і звичайно, без регулярної заміни термопасти ні про який розгін процу не може бути й мови.

Як часто потрібно міняти термопасту

З цього питання у мережі дуже багато протиріч. Хтось радить міняти раз на 6 місяців, інакше "капець-капець"! Але ми вже з'ясували, що висихання пасти в жодному разі не призведе до "загибелі" комп'ютера, тому не потрібно робити з мухи слона. Інші пишуть, що заміна потрібна лише раз на 3-5 років. Хто ж має рацію?

Набагато важливіше врахувати швидкість висихання пасти, а вона залежить від трьох факторів:

  • Марка та якість пасти.
  • Середня температура, під якою паста працювала.
  • Середнє навантаження на процесор та відеокарту.

Якщо ви використовуєте ПК всього 3-4 години на день 3-5 днів на тиждень для нескладної офісної роботи, навантаження буде зовсім не те, як при щоденній грі в "контру" по 12 годин. У першому випадку якісна паста дійсно зберігає рідкий агрегатний стан до 5 років. У другому випадку дешева паста висохне вже за рік.

Тож однозначної відповіді це питання немає. Ви самі можете визначити, коли настав час міняти пасту. Це робиться за температурою процесора:

  • Якщо вона постійно вища за 45 градусів у простої.
  • Одночасно вона вища за 65 градусів під навантаженням.

Температуру процу можна відстежувати через BIOS / UEFI або через завантажені утиліти типу AIDA 64. Якщо кулер постійно працює на максимальних обертах, це теж сигнал, що настав час міняти пасту.

При заміні термопасти також важливо очистити всі вентилятори комп'ютера або ноутбука від пилу. Якщо цього не зробити, гаряче повітря невчасно виводитиметься з корпусу, і перегрів процесора відбудеться вже не через термопасту. Вирішуйте проблему комплексно.

Також радимо вибирати цих виробників якісної та довговічної термопасти:

Наносимо термопасту правильно

Термопаста для ноутбука, як і термопаста для ПК, наносяться тонким шаром. Але спершу видаліть залишки старої пасти. Вона засохла та затверділа, тому використовуйте будь-яку пластикову картку, у тому числі стару банківську. Вона відмінно підходить для акуратного видалення засохлої пасти, і не залишає подряпин на чіпі процу.

Товщина шару має перевищувати 2-2,5 мм. Немає жодного сенсу наносити пасту товстим шаром, хоча про це теж існують міфи. Насправді, ви не отримаєте жодної переваги: тепло не відводитиметься від процесора швидше, а сама паста не протримається довше в рідкому стані.

Якщо ви боїтеся помилитися із товщиною шару пасти, звертайтесь до профі з TELEMART.UA. У нас є комплексні послуги із заміни термопасти та чищення від пилу ПК та ноутбука за вигідною ціною! Телефонуйте: (067) 400-08-80 або пишіть у чат-бот Телеграм: @TELEMARTUA_bot щодня (без вихідних) з 10:00 до 20:00.

FAQ

Чому важливо регулярно міняти термопасту на процесорі та відеокарті?

Інакше вони швидко перегріватимуться. Це збільшить енергоспоживання ПК або ноутбука, тому що кулери постійно працюватимуть на максимум. А при критичному нагріванні відбувається тротлінг процесора або фризи на картинці, що передається відеокартою. І те, й інше заважають повноцінно грати чи працювати на комп'ютері.

Як часто слід міняти термопасту на комп'ютерних компонентах?

Все залежить від трьох факторів:

  • Марка та якість пасти.
  • Середня температура, під якою паста працювала.
  • Середнє навантаження на процесор.

Чим більше навантаження на процесор, чим більше засмічені пилом кулери і чим дешевша (неякісніша) паста, тим частіше її потрібно міняти. Паста гарної марки на офісному ПК при невеликих навантаженнях та регулярному чищенні кулерів від пилу може залишатися рідкою до 5-ти років. У ігрових ПК або ноутах краще міняти пасту раз на 2-3 роки, але це знову ж таки суто індивідуальний показник.

Які ознаки вказують на необхідність заміни термопасти?

Температура процесора в простої постійно вища за 45 градусів, при навантаженнях – вище за 65 градусів. При цьому кулери працюють на максимум і ледве впораються з охолодженням.

Товары из публикации

Замена термопасты и чистка системы охлаждения для ПК
Код: 420037
Есть в наличии
12
12
10
15
Назначение: Для ПК
Комплексная чистка и обслуживание ноутбука
Код: 430662
4.5
Есть в наличии
Бесплатная доставка Meest
12
12
10
15
Назначение: Для ноутбука
Вам может быть интересно
Кешбек