Швидше, вище, сильніше – 3 параметри, які впливають на швидкість вашого інтернету
Ніхто не любить чекати – ні поки пройде реклама, ні поки завантажиться фільм, ні коли нарешті заллються на сервер робочі файли. Отже інтернет треба робити максимально швидким. У цій статті розглянемо три фактори, які безпосередньо впливають на швидкість передачі даних із вашого пристрою.
Інтернет від провайдера
Так-так, у першу чергу слід звернути увагу на те, який тип інтернет-підключення від провайдера ви маєте, а потім вже вибирати роутер.
Найбільш популярний варіант підключення до інтернету в Україні на сьогоднішній день – технологія ETTH (Ethernet-To-The Home), коли до вас в оселю вводять кабель типу «кручена пара» з конектором RJ-45. Для цього варіанту підключення підходить більшість бездротових маршрутизаторів з WAN-портом Ethernet. Тут вибір визначається в першу чергу вашим тарифним планом: до 100 Мбіт/с підійдуть доступні варіанти (RT-AC1200 V2), вище 100 Мбіт/с уже варто звернути увагу на потужні маршрутизатори з гігабітними Ethernet-портами (RT-AC66U B1).
Усе ще поширеним варіантом інтернет-підключення, який проте втрачає популярність, є ADSL-підключення через телефонну лінії. На жаль, пропускна здатність такого підключення не відповідає сучасним запитам до швидкості доступу. Моделі роутерів для такого типу підключення ще можна знайти на ринку (DSL-AC68U), але їх кількість поступово скорочується.
А ось підключення FTTH (Fiber-To-The-Home), навпаки, здобуває прихильність користувачів. У цьому випадку, до абонента в оселю вводиться оптичне волокно. Зазвичай інтернет-провайдер надає абоненту оптичний термінал (ONU або Optical Network Unit), що перетворює середу передачі даних з оптичного волокна на «виту пару». Це дозволяє використовувати для підключення будь-який бездротовий маршрутизатор із WAN-портом Ethernet. Купувати самостійно маршрутизатор з оптичним WAN-портом варто в тому випадку, коли ви точно знаєте яка апаратна архітектура та тип підключення потрібні. В іншому випадку, маршрутизатор може бути несумісним з обладнанням провайдера.
Для використання бездротового підключення до мереж операторів мобільного зв’язку 3G/4G/5G ви можете вибрати роутер з убудованим 3G/4G-модемом, або ж «апгрейднути» ваш звичайний роутер з USB-портом зовнішнім 3G/4G-модемом.
Стандарт Wi-Fi у роутері
З тим, як в роутер заходить інтернет ми розібралися, на черзі – те, як роутер роздає його клієнтським пристроям. Почнемо з найбільш зручного й популярного бездротового підключення. Актуальні стандарти Wi-Fi зараз виглядають так:
- Wi-Fi 4 (802.11n);
- Wi-Fi 5 (802.11ac);
- Wi-Fi 6 (802.11ax).
З Wi-Fi 4 ми потроху прощаємося, а ось підтримку Wi-Fi 6 отримує все більше пристроїв. Відповідно, під час вибору роутера краще віддати перевагу моделі з підтримкою найновішого стандарту (ZenWiFi XT8).
Якщо бюджет обмежений, або якісь специфічні функції чи можливості відсутні в наявних роутерах Wi-Fi 6, то можна взяти маршрутизатор Wi-Fi 5. Цей стандарт ще буде присутній на ринку в найближчі декілька років.
Моделі стандарту Wi-Fi 4 (802.11n) зараз купувати варто тільки в тих рідкісних випадках, коли ви дуже обмежені в бюджеті або розумієте, що швидкість передачі даних і пропускна здатність не матимуть для вас значення.
Підключення через Ethernet
Ще один варіант передачі даних, де роутер може проявити чудеса швидкості – це старе добре дротове підключення Ethernet. Зазвичай маршрутизатор обладнаний Ethernet-портами 100 Мбіт/с або 1 Гбіт/с. Деякі топові моделі можуть додатково до гігабітних портів мати один або декілька портів 2.5 Гбіт/с (RT-AX86U) або навіть 10 Гбіт/с (RT-AX89X). Якщо ви вже маєте або плануєте мати домашні пристрої з портами LAN 1, 2.5 або 10 Гбіт/с, то варто передбачити підтримку таких швидкостей у домашньому маршрутизаторі. Так, на кількість LAN-портів теж варто звернути увагу спочатку – за необхідності можна знайти моделі і з 8 LAN-портами (RT-AX88U).