Выгодный апгрейд ПК на базе видеокарт Factory Ref
Каталог
Акция
На периферию Cougar скидки до 25%
До конца: 00 Дней 00 Часов 00 Минут 00 Секунд
content
content
content
Избранное Сравнение

Роутер для всієї родини: як вибрати універсальний пристрій

02.10.2023

Як вибрати роутер у квартиру? Як визначити, що цей маршрутизатор тобі підходить? Який виробник хороший? На ці та багато інших питань фахівці TELEMART.UA підготували відповіді у цій статті!

Зміст

Що таке роутер і як він працює

Чим роутер відрізняється від маршрутизатора? Насправді, це те саме – прилад, що створює бездротову мережу інтернет за допомогою радіохвиль. До речі, він дає доступ як до інтернету, так і до локальної мережі. Завдання цього електронного пристрою:

  • Об'єднати дві та більше мережі.
  • Керувати процесом маршрутизації.
  • Приймати рішення про пересилання пакетів мережевого рівня між сегментами мережі.

При підключенні до Інтернету роутер повинен об'єднати лише дві мережі: локальну домашню мережу та глобальну мережу Інтернет.

Але в цій статті ми розповімо, як вибрати роутер для підключення до інтернету. Також ми розберемося, який варіант найкраще підійде у офіс, який – у приватний будинок, а який – у квартиру малої чи великої площі.

Види роутерів

Щоб розібратися, як вибрати роутер для приватного будинку, давайте з'ясуємо, які види маршрутизаторів існують:

  • Ethernet. Надає доступ до Інтернету через кабель.
  • Мобільний. Вихід до мережі через модем або SIM-картку. Працює за стандартом 3G, 4G, 5G.
  • Універсальний. Поєднує кілька видів доступу до Інтернету.

Ще в 1990-ті роки були ADSL-роутери із підключенням через телефонний кабель. Проте, вони давно вже не використовуються. Рідше використовують маршрутизатори з оптичним вхідним інтерфейсом. І тут сигнал передається через оптоволокно. Оптичний сигнал можна передавати на великі відстані без загасання та перешкод. При цьому швидкість оптичного підключення і ємність мереж перевершують показники у мідного кабелю. Незважаючи на популярність, оптоволоконне підключення залишається дорогим.

Залежно від вартості маршрутизатори поділяються на 3 категорії:

  • Бюджетні (вартістю до 1000 грн.). Відмінно виконують базові потреби, але вони не мають багатьох додаткових функцій.
  • "Середнячки" (ціна від 1000 до 2000 грн). Вони мають більш широке покриття та більш просунуте програмне забезпечення.
  • Топові моделі (дорожче за 2000 грн). . Перевершують всі інші категорії швидкості передачі сигналу, функціоналу, здатні підключити до мережі сотні користувачів одночасно.

Залежно від місця використання:

  • Для квартири. Чим більше кімнат у квартирі, тим дорожчий роутер знадобиться. Адже діапазон покриття безпосередньо впливає на вартість. Для багатоквартирного будинку найкраще підійде дводіапазонний роутер, тому що інші види перекривають частоти роуте
  • Для приватного будинку. Особливість приватного будинку у товстіших стінах з будматеріалів, які важко долаються радіохвилями. Адже вам знадобиться гарне покриття не тільки у приміщенні, а й зовні у зоні відпочинку. Тут до речі підійде маршрутизатор з мережею репітерів (Mesh-системи).
  • Для дачі чи сільської місцевості. Тут вимоги до роутерів такі самі, як для приватного будинку. Єдина відмінність – у джерелі Інтернету. У селі для забезпечення якісного сигналу знадобиться спрямована антена для підключення до найближчої мобільної вежі.
  • Для Smart House. До такого маршрутизатора висуваються високі вимоги, особливо до апаратного та програмного забезпечення. Адже бездротова локальна мережа (WLAN) Wi-Fi має підтримувати зв'язок із великою кількістю пристроїв. Також вам може знадобитися резервний доступ до мережі (наприклад, від кабелю та модему). Тільки так ви забезпечите собі віддалений доступ до управління домом. Також вам потрібна програма для смартфона та сумісність з усіма гаджетами "розумного" будинку.

У бізнес-сегменті маршрутизатори поділяються на 2 види:

  • Для офісу.
  • Для ТРЦ, open space, виставкових майданчиків чи парків.

Однак бездротовий інтернет для бізнесу зазвичай створюється кількома маршрутизаторами. Для підприємців є пакетні рішення з різним обладнанням, підключенням та налаштуванням "під ключ". В офісі найчастіше використовується “світч” (мережевий комутатор) і кілька точок доступу, щоб покрити велику площу. Безпеку локальної мережі забезпечує фаєрвол, а бездротову захищає спеціальне програмне забезпечення.

У торгових центрах та інших громадських місцях швидкість інтернету вже не в пріоритеті, тому складна комутація не буде потрібна. Винятки – окремі кафе та бари усередині торгових центрів. А ось безпека у громадських місцях дуже важлива, адже до мережі підключаються сотні людей. Щоб зловмисники не отримали доступ до налаштувань та не вкрали особисті дані відвідувачів центру, використовуються різні захисні програми.

У кафе найчастіше використовуються роутери на 2,4 ГГц із швидкістю інтернету до 100 Мбіт/с. Але краще брати модель на 5 ГГц, яка підтримує багатоканальність та дозволяє працювати з десятками пристроїв. В цьому випадку у роутера має бути достатньо оперативної пам'яті – від 128 Мб та більше.

Як вибрати роутер для дому: критерії підбору

Вай фай роутер для дому: як вибрати? Зверніть увагу на ці критерії:

  • Швидкість інтернет-провайдера.
  • Радіус покриття.
  • Діапазон робочих частот.
  • Кількість та швидкість LAN-портів.

Розглянемо докладніше кожен із цих пунктів.

Швидкість

Як вибрати вай-фай роутер залежно від швидкості передачі сигналу? Насправді саме роздільна швидкість і пропускна здатність повинні бути на першому місці при виборі маршрутизатора. Здавалося б, тут не повинно бути жодних труднощів, адже швидкість вказана на упаковці. Але справа в тому, що роутер має 2 види швидкості:

  • Реальна. Відрізняється від канальної у 2-3 рази. Вона залежить від кількості підключених пристроїв, шуму простору, відстані до роутера і частоти передачі даних.
  • Канальна. Саме вона вказується на упаковці.

Потрібно завжди пам'ятати, що в одному мегабайті лише 8 мегабіт. Отже, якщо канальна швидкість 300 Мбіт/с, то реальна буде в середньому 150 Мбіт/с, а швидкість завантаження буде 18 МБ/с (завжди вимірюється у мегабайтах, а не у мегабітах). Якщо Wi-Fi користуються одночасно кілька людей, швидкість завантаження впаде ще нижче, тому що роутеру доводиться ділити на всіх свою пропускну здатність.

Якщо ви підключили кабельний гігабітний інтернет, придбайте відповідний гігабітний роутер. І це ще не все. Щоб швидкість не падала, розташуйте маршрутизатор подалі від підлоги та стелі. Також бажано, щоб між вашим ПК або ноутбуком та роутером було мінімум меблів, стін та інших перешкод. Якщо радіохвилі легко долають дерево, то бетон чи цегла – серйозніша перешкода. Погіршити сигнал можуть навіть дзеркала та металеві предмети, що створюють додатковий “електромагнітний шум” у кімнаті.

Нормальний домашній роутер для 2-кімнатної квартири повинен мати швидкість від 300 Мбіт/с. Якщо у вас дача, швидкість і покриття будуть кращими за рахунок меншої кількості перешкод від інших джерел сигналу. Бюджетний роутер TL-WR840N в квартирах краще не використовувати, а для приватного будинку або дачі він підійде відмінно. Якщо і роутер, і ваш гаджет розташовані в одній кімнаті, і ви користуєтесь інтернетом тільки для роботи (не для ігор), достатньо швидкості 150 Мбіт/с.

Покриття

Як вибрати роутер для трикімнатної квартири? У цьому випадку важливу роль відіграє площа покриття, яка залежить від 2-х критеріїв:

  • Коефіцієнт посилення антен.
  • Потужність передавача.

У трикімнатній квартирі не тільки більша площа, а й більше перешкод, ніж у однокімнатній. При цьому максимальна потужність передавача упирається у 20 дБм (обмеження законодавства). Тому для збільшення потужності використовуються зовнішні антени, що забезпечують великий радіус покриття.

Однак сильний сигнал відбивається від поверхонь у закритому приміщенні туристичних баз (домашніх роутерів це не стосується) або поверхонь рослин у парках. При цьому створюється шум у мережі. На цей випадок деякі виробники надають параметри зниження потужності передавача.

Недостатнє покриття залежить від рівня сигналу. Хоча вайфай може давати покриття на кілька квадратних метрів чи десятків метрів, гаджет може не бачити мережі. Це пов'язано з низькою чутливістю приймача ПК, ноутбука, планшета чи смартфона. І площа покриття тут зовсім ні до чого. Щоб у вас не виникла така проблема, регулярно оновлюйте гаджети.

Показник RSSI правильно відображає покриття з урахуванням чутливості приймача. Він показує рівень сигналу в дБм. Ви не знайдете цей показник на заводській упаковці, адже RSSI залежить від різних факторів. Його можна перевірити за допомогою Wifi Analyzer, яка встановлюється на смартфон чи планшет. Ця програма сама вибере найкраще місце для роутера в квартирі, щоб покриття охопило всю її площу. Хорошим значенням для RSSI є -65 дБм, непоганим - -75 дБм. Якщо ж RSSI нижче -75 дБм, інтернет тут погано працюватиме. Якщо переміщення роутера не покращило показник, використовуйте репітер (також називається ретранслятором).

Роутери з підтримкою Mesh Wi-Fi

Такі ретранслятори встановлюються по всій квартирі та створюють велику мережу під назвою Wi-Fi Mesh. При пересуванні ви віддаляєтеся від роутера, і він автоматично перемикає вас на найближчий репітер. Ви цього навіть не помітите, тому що всі репітери мають те саме ім'я мережі, що й роутер.

Ретрансляторами є окремі точки доступу та інші роутери, за умови, що вони підтримують стандарти 802.11r, 802.11v.

У великих офісах та багатоповерхових торгових центрах без Wi-Fi Mesh взагалі неможливо забезпечити якісне покриття. У великих центрах, за умови відсутності стін, один роутер покриває 200 квадратних метрів. Якщо ж площа більша, є стіни або кілька поверхів, потрібні репітери. Вони розташовані на відстані від 3-х і більше метрів один від одного або через 2 стіни з цегли/бетону. Якщо ви хочете забезпечити інтернет-покриття для свого торгового центру, купуйте одразу готову Mesh-систему. До її комплекту входять ретранслятори, сам роутер та інше обладнання.

Діапазон робочих частот

Вибрати wi-fi роутер вам допоможе і такий показник, як діапазон частот. Основних діапазони всього три:

  • 2,4 ГГц. Саме він використовується найчастіше у людних місцях, тому дуже перевантажений. У квартирах використовується рідко. Пристрій із частотою 2,4 ГГц маркується цифрою "2".
  • 5 ГГц. Добре підходить для квартир. Це найпоширеніша герцовка; вона стоїть у багатьох моделях роутерів, починаючи зі стандарту АС. Пристрої, що підтримують частоту, маркуються цифрою “5”.
  • 6 ГГц. Використовується в мережевих картах, материнських платах та ноутбуках, а також інших пристроях. Коштує дорожче за роутер на 5 ГГц, але все одно користується великим попитом.

Кількість та швидкість LAN-портів

Як вибрати wifi роутер за кількістю портів LAN? Як правило, на більшості моделей таких портів 4. Рідко зустрічаються роутери з 1, 2 або 8 LAN-портами. Через ці роз'єми ви підключатимете гаджети до інтернету по кабелю. У принципі, 4-х портів більш ніж достатньо.

Що можна підключити до інтернету через кабель за LAN-портом:

  • ПК.
  • Ноутбук.
  • Телевізор.
  • Ігрові консолі.

Варіанти швидкості LAN-портів:

  • 100 Мбіт/с.
  • 1 Гбіт/с.
  • 2.5 Гбіт/с.
  • 10 Гбіт/с.

Чим вища швидкість, тим краще. Рекомендуємо брати роутер зі швидкістю передачі сигналу через LAN-порт від 1 Гбіт/с та вище.

На що впливає кількість антен

Як вибрати потужний роутер за кількістю антен? Насправді, антени підвищують радіус покриття, але не посилюють потужність сигналу. Звертайте увагу не на кількість антен, а на коефіцієнт їх посилення. Наприклад, роутер з коефіцієнтом 5 dBi передає сигнал далі, ніж з 2,5 dBi.

Антени поділяються на внутрішні та зовнішні. Причому зовнішні поділяються на:

  • Знімні та незнімні.
  • Регульовані та нерегульовані.

Внутрішні антени направляють сигнал на всі боки однаково. Зовнішні – секреторні, тобто спрямовують сигнал строго у певному напрямку. Це знижує площу покриття, але збільшує дальність сигналу.

Електроніка всередині маршрутизатора

Усередині роутера розташоване "залізо":

  • Процесор. Він синхронізує окремі вузли та розподіляє ресурси роутера між користувачами. Оскільки будь-який процесор гріється під час роботи, йому потрібен кулер охолодження. Однак він невеликого діаметру, тому охолоджує дуже обмежено. Саме тому в маршрутизаторах стоять процесори на 1-1,2 ГГц. Цієї потужності вистачає не завжди, тому у сучасних топових роутерах додатково стоїть співпроцесор. Він відповідає за інтелектуальні системи та використовується у “розумних будинках” або для комп'ютерних ігор.
  • Постійна пам'ять. Зберігає дані про прошивку та налаштування. Стандартний об'єм – 32 МБ, у топових моделях – 128 МБ.
  • Оперативна пам'ять. Зберігає пакети даних перед надсиланням. Більша кількість підключених до роутера гаджетів вимагає більше оперативної пам'яті. У ігрових роутерах теж стоїть великий об'єм пам'яті, тому що ігри передають великий потік даних, які потрібно надсилати на високій швидкості. Для найпростіших завдань використовується ОЗУ на 64 МБ, для геймінгу – 512 МБ.

Стандарти Wi-Fi

При передачі даних вай-фаю використовуються певні стандарти. У таблиці нижче наведено основні характеристики, важливі при виборі роутера.

Характеристика / Стандарт 802.11a 802.11b 802.11g 802.11n 802.11ac 802.11ax 802.11be
Діапазон 5 ГГц 2,4 ГГц 2,4 ГГц 2,4 ГГц, 5 ГГц 5 ГГц 2,4 ГГц, 5 ГГц 2,4 ГГц, 5 ГГц, 6 ГГц
Максимальна канальна швидкість, Мбіт/сек 108 11 54 150 на 1-й антені,
300 на 2-х антенах,
450 на 3-х,
600 на 4-х
433-6770 11.000 30.000
Коментар Погано долає перешкоди Працюють старі пристрої     Залежно від кількості антен Wi-Fi 6; створено у 2019 Wi-Fi 7; створено у 2023

Стандарт 802.11ac почали впроваджувати лише у 2014-му році для підключення до провайдера. Топові роутери вже підтримують його. Більшість смартфонів та планшетів підтримують стандарт 802.11n. А оскільки вони мають тільки одну антену, то реальна швидкість не перевищує 55 Мбіт/с.

Стандарти таблиці показані у порядку їх появи (зліва направо). Якщо ваш комп'ютер працює на 802.11b, він може підключитися до роутера 802.11n, але швидкість обміну даними буде всього 11 Мбіт/сек. У момент підключення вся точка доступу перемикається на цю швидкість і режим цього стандарту.

Важливо, щоб швидкість вай-фаю дорівнювала або перевищувала швидкість інтернету, інакше роутер "різатиме" швидкість. Також врахуйте, що якщо швидкість ноутбука буде нижчою за швидкість Wi-Fi, то швидкість буде знижена через ваш пристрій. До речі, швидкість передачі даних кабелю через LAN-порти вище, ніж у вай-фаю.

Чи потрібна маршрутизатору зовнішня антена

При підключенні до роутера по вай-фаю з'являються такі канали передачі:

  • Від маршрутизатора до гаджета (Rx).
  • Назад від гаджета до роутера (Tx).

Найчастіше проблема з'являється у другому каналі, тому що потужність передавача менша, і сигнал від ноута або планшета не дістає до роутера. Також, якщо роутер знаходиться у сусідній кімнаті, сигнал від нього доходить до пристрою, і він "бачить" мережу, але підключитися не може. Це пов'язано знову ж таки з тим, що другий канал слабший і не “пробиває” стіну. Врахуйте це при встановленні роутера у квартирі. Тож різниці у швидкості інтернету між роутером із внутрішньою чи зовнішньою антеною не буде.

Що врахувати під час підключення роутера до глобальної мережі?

Як правило, підключення до глобальної мережі відбувається через кабель, який проводиться зовні усередину приміщення. Цей кабель проходить вулицею, а тому схильний до різних несприятливих атмосферних явищ:

  • Перепади температури.
  • Гроза.
  • Утворення статичної електрики.
  • Висока вологість.
  • Зледеніння.

На особливу увагу заслуговують гроза і статична електрика, які можуть спалити WAN-порт. Більшість роутерів мають лише один такий порт. Тому при його згорянні весь маршрутизатор виходить з ладу і його можна сміливо викинути. Щоб уникнути проблем, використовуйте спеціальний модуль захисту порту від грози.

Апаратне забезпечення

При підборі маршрутизатора зверніть увагу на частоту процесора та об'єм оперативної пам'яті. Частоти процесора в 300 МГЦ і 32 МБ оперативної пам'яті вистачить для швидкості 50 Мбіт/с. Це хороший варіант, якщо ви не проводите багато часу в потужних онлайн-іграх і не завантажуєте фільми.

Більшість маршрутизаторів мають кілька LAN-портів, про що ми писали вище. Якщо у вас швидкість інтернету вище 80 Мбіт/с, і ви любите онлайн-ігри, вам знадобиться роутер з Gigabit Ethernet портами. Для простих робочих завдань та серфінгу у браузері вам вистачить Fast Ethernet портів (до 100 Мбіт/с).

Програмне забезпечення

Кожен роутер має своє програмне забезпечення, яке ще називають “прошивкою”. ПЗ ділиться на 2 великі категорії:

  • Під окрему модель (у більшості роутерів).
  • Відразу під лінійку моделей.

У обох категорій є свої плюси та мінуси. Зверніть увагу, що кожного року з'являються нові протоколи та баги у програмному забезпеченні, тому його потрібно періодично оновлювати. Програмне забезпечення під певну модель вигідне тим, що його можна замінити на альтернативну прошивку, якщо воно застаріє, а нове ПЗ буде створено вже під іншу модель роутера. Альтернативне прошивання дає більше можливостей, проте анулює гарантію на ваш роутер. До речі, за наявністю альтернативних прошивок та частотою оновлення оригінальних прошивок можна судити про популярність моделі. Версії оригінальних прошивок можна переглянути на сайті виробника в розділі "Техпідтримка". У мережі можна знайти альтернативи, і чим їх буде більше, тим більше проблем та втрачених можливостей буде в оригінального програмного забезпечення.

Забезпечення цілої серії роутерів вигідне тим, що є більш функціональним і постійно оновлюється. Деякі виробники, як MikroTik, мають фірмову ОС, що робить доступною можливості професійних роутерів для моделей початкового рівня.

Додаткові можливості та функції

Додаткові можливості збільшують продуктивність роутера без впливу на його фізичні характеристики. Найпоширеніші функції:

  • QoS – кілька технологій для запуску високопріоритетних програм та трафіку при обмеженій пропускній здатності.
  • MU-MIMO – для обміну даними одразу з кількома пристроями одночасно. За рахунок цього час очікування для кожного окремого пристрою знижується.
  • IPTV – для підключення телевізора до роутера.
  • Вбудований VPN.
  • Вбудований
  • Резервне підключення – дає можливість використовувати одночасно модем та кабель або 2 провайдери. Одне джерело замінює інше у разі обриву мережі.
  • Віддалене керування через смартфон.
  • PoE – живлення за кабелем WAN.

Якого виробника вибрати?

У магазині TELEMART.UA представлені найкращі світові виробники роутерів:

Вибрати маршрутизатор з урахуванням побажань щодо характеристик та роз'ємів (наприклад, моделі, що мають WAN-порт) ви зможете за телефоном: (067) 400-08-80. Доставка по всій Україні! Бажаємо вдалого вибору!

Вам может быть интересно
Партнерство