Бесплатная доставка от "Нова пошта"
Каталог
Все ОЗУ
Акция
Ко Дню святого Николая! На игровую периферию HyperX скидки до 25%
До конца: 00 Дней 00 Часов 00 Минут 00 Секунд
Акция
На мониторы ASUS действует оплата частями до 12 месяцев
До конца: 00 Дней 00 Часов 00 Минут 00 Секунд
Акция
Начните праздники с RTX! Предложения по праздничной суперцене
До конца: 00 Дней 00 Часов 00 Минут 00 Секунд
content
content
content
Избранное Сравнение

Як збільшити оперативну пам'ять на ноутбуці та що це дасть

04.10.2023

Коли ноутбук "гальмує", а програми "виснуть", одразу постає питання: "Як збільшити об’єм оперативної пам'яті?". Адже це один із найдієвіших способів прискорити комп, особливо якщо чистка кулерів і заміна HDD на SSD не допомогла. У цій статті ви дізнаєтеся, як збільшити оперативну пам'ять на ноутбуці, як визначити кількість слотів під ОЗП, як правильно підібрати оперативку, і що робити, якщо після вставки модуля пам'яті в слот ноутбук все одно її не бачить.

Зміст

Навіщо збільшувати оперативку на ноуті?

Причин декілька:

 • Ноут став сильно "тупити", програми відкриваються дуже довго. Завдання, на яке ви раніше витрачали 10 хвилин, тепер займає 30 просто через те, що все "гальмує". Часто проблема в перегріві ноутбука, який викликаний засміченням вентиляторів охолодження. Але якщо їхнє чищення не прискорило комп'ютер, як і встановлення швидшого SSD-накопичувача замість жорсткого диска HDD, проблема саме в нестачі "оперативки".
 • Ви купили нову гру, але в її системних вимогах зазначено мінімальний об'єм ОЗП 16 Гб, а у вас є тільки 8 Гб.
 • Ви засвоїли нову професію і стали користуватися "важкими" програмами, які вимагають більшого об'єму оперативної пам'яті.
 • Ви вирішили зробити апгрейд ноутбука, щоб користуватися кількома програмами одночасно. Наприклад, проходити гру, одночасно вести трансляцію і фоново увімкнути музику, запустивши при цьому ігрові тести. Це величезне навантаження на оперативну пам'ять, і колишнього об'єму просто не вистачить.
 • Щоб підвищити швидкість роботи комп'ютера під час шутерів (де кожна мілісекунда на рахунку). При цьому у звичайних робочих завданнях комп не гальмує, але в шутерах краще перестрахуватися і додати ще один модуль RAM. Хоча в цьому випадку багато що також залежить від часу відгуку миші, клавіатури, герцовки екрана ноутбука, моделі відеокарти і процесора.

Однак щоб відповісти на запитання, як розширити пам'ять на ноутбуці, необхідно спочатку переконатися, що під додатковий модуль пам'яті є відповідний слот ("гніздо").

Визначаємо кількість слотів оперативки в ноутбуці

Як же дізнатися, чи можна збільшити оперативну пам'ять на ноутбуці? Якщо у вас стоїть Windows 10, відкрийте диспетчер завдань і зайдіть у розділ "Продуктивність". Далі знайдіть пункт "Швидкість" і виберіть його. Тут буде вся необхідна інформація про ОЗП:

 • Загальний об'єм.
 • Доступний об'єм.
 • Частота.
 • Тип оперативної пам'яті.
 • Кількість доступних слотів і кількість уже зайнятих.

Як збільшити ОЗП на ноутбуці, якщо всі слоти під модулі пам'яті вже зайняті? Для прискорення роботи ноута вам допоможе встановлення SSD-накопичувача замість HDD, тоді швидкість обробки інформації збільшиться в 5-30 разів!

Якщо ж ви хотіли збільшити об'єм оперативної пам'яті з іншою метою, а вільних слотів уже немає, варто замінити всі плашки на більші за об'ємом. Наприклад, у вас стоїть 2 модулі по 8 Гб, їх можна замінити на 2 по 16 Гб. Але тут спливає інший "підводний камінь" – сумісність. Перевірте в технічних характеристиках ноутбука, який максимальний об'єм ОЗП він підтримує, і чи дозволяють слоти замінити модулі по 8 Гб на модулі по 16 Гб. Якщо в інструкції виробника зазначено, що ноут підтримує максимум 32 Гб ОЗП, це не означає, що вам підійде одна планка на 32 Гб і все гаразд. У цьому разі пам'ять працювати не буде. Об'єм вказано на всі слоти пам'яті сумарно. Тому якщо максимально допустимий об'єм 32 Гб, і у вас 2 слоти, ділимо 32 на 2 і отримуємо 16 Гб – максимальний об'єм на один модуль пам'яті.

Іноді інформація в диспетчері завдань може бути неточною, або у вас може стояти інша версія ОС. На цей випадок пропонуємо безкоштовний додаток CPU-Z. Його можна завантажити за посиланням з офіційного сайту архівом, і тоді програма відкриється без встановлення.

Як вибрати планки ОЗП для ноутбука

Цей самий додаток CPU-Z підкаже, які саме планки ОЗП допоможуть збільшити об'єм оперативної пам'яті на ноутбуці. У вкладці SPD вказані:

 • Кількість слотів.
 • Тип пам'яті.
 • Об'єм.
 • Виробник.

У вкладці Memory вказано частоту, таймінги, іноді – розрядність. А в розділі Mainboard зазначено, яка материнська плата встановлена на вашій моделі ноутбука. На жаль, замінити материнку в ноуті на потужнішу технічно неможливо. Тому доведеться підбирати ОЗП, виходячи із сумісності з цією моделлю материнської плати. Якщо цей тип "материнки" підтримує тільки ОЗП DDR4 або більш ранні покоління оперативки, немає сенсу купувати модулі DDR5. Те ж саме стосується таймінгів, частоти, розрядності та інших характеристик ОЗП.

Якщо ви не знаєте вимоги до ОЗП для вашої моделі ноутбука, звертайтеся за консультацією в TELEMART.UA: (067) 400-08-80. Наші фахівці не тільки підкажуть, яку модель і якого виробника краще вибрати під конкретний ноут, а й допоможуть встановити модуль. Ця послуга діє на постійній основі і коштує всього 399 грн. Як розширити оперативну пам'ять на ноутбуці за допомогою наших фахівців? Приходьте в будь-який з наших шоурумів, і ми на місці підберемо вам відповідну оперативну пам'ять, а потім встановимо її. Всі актуальні адреси шоурумів тут.

Також фахівці TELEMART.UA перепрошиють вам БІОС материнської плати (ціна – 399 грн), підвищать продуктивність ноутбука завдяки комплексному чищенню від пилу, вірусів і непотрібних утиліт (ціна – 1399 грн). Чекаємо вас щодня (без вихідних) з 10:00 до 20:00.

Як встановити нову планку ОЗП

Якщо ви вирішили підвищити оперативну пам'ять на ноутбуці своїми руками, дотримуйтесь цієї покрокової інструкції:

 • Вимкніть лептоп із розетки.
 • Зніміть спеціальну кришку, передбачену виробником для швидкого доступу до модулів ОЗП. Якщо на вашій моделі не передбачена така кришка, зніміть акумулятор. Тепер ви дісталися до апаратної частини ноута. За допомогою викрутки відкрутіть болтики і зніміть захисну кришку.
 • За необхідності, дістаньте старі модулі пам'яті, акуратно відігнувши фіксатори.
 • Вставте нові плашки в слоти так, щоб пази зійшлися. Коли планка зафіксувалася, ви почуєте клацання. Якщо його немає, значить модуль пам'яті не зафіксовано. Втисніть його глибше в слот.
 • Вставте акумулятор назад і закрийте кришку.
 • Увімкніть ноутбук.

Важливо дотримуватися двоканального режиму роботи ОЗП. Якщо в ноутбуці 4 слоти, вставляйте планки пам'яті через один слот. Наприклад, у 1-й і 3-й, або у 2-й і 4-й. Річ у тім, що тільки так досягається двоканальний режим роботи. При ньому швидкість роботи ноутбука прискорюється не в 2 рази в порівнянні з використанням тільки одного модуля пам'яті, а приблизно на 210-230%. Ці додаткові 10-30% досягаються за рахунок двоканального режиму роботи.

Як збільшити оперативку на ноутбуці і при цьому використовувати максимум її ресурсу? Для цього переконайтеся, що модулі пам'яті ідентичні один одному. Якщо ви поставите одну планку з максимальною частотою 3200 МГц, а другу – з 3600 МГц, у двоканальному режимі обидві планки однаково працюватимуть на частоті не більше 3200 МГц. Так що перевірте, щоб обидва модулі збігалися за всіма технічними характеристиками. Для цього продавці спростили завдання користувачам і часто продають ОЗП по 2 або навіть 4 однакових модулі в одній упаковці.

Коли ви встановили нову оперативку і ввімкнули комп'ютер, перевірте, чи бачить лептоп її. Для цього запустіть той самий додаток CPU-Z. Тут ви побачите докладні дані про нову оперативку.

Чому ноут може не бачити встановлені ОЗП

Іноді CPU-Z нічого не показує, тому що лептоп просто "не бачить" нову пам'ять. Так відбувається з низки причин:

 • Невідповідність бітам.
 • Обмеження вашої версії ОС Windows.
 • Обмеження материнської плати.
 • Модулі пам'яті встановлено неправильно (найчастіше – не зафіксовано).
 • Частота пам'яті не відповідає можливостям процесора або материнки.

Невідповідність бітам пов'язана з розрядністю. Наприклад, деякі ноутбуки бачать максимум 32 Гб оперативної пам'яті.

Іноді обмеження стосуються Windows. Наприклад, ОС "сприймає" максимум 8 Гб оперативки. Те ж саме стосується материнської плати – вона може підтримувати певний оперативний показник, але не вище. Обов'язково дізнайтеся, які обмеження стоять у вашій версії Windows і на вашій моделі материнської плати. Уся ця інформація є на сайті виробника. Також пам'ятайте, що чим сучасніша материнка і версія ОС, тим більший об'єм пам'яті вони підтримують, і тим менше обмежень.

Деякі геймери люблять розганяти оперативну пам'ять під час ігор. Щоб цей процес став можливим, обов'язково уточніть, чи підтримує чипсет материнської плати розгін ОЗП. Детальніше про це читайте в цій статті.

Тепер ви знаєте, як можна збільшити пам'ять на ноутбуці. А що таке розпаяна оперативна пам'ять? Як розігнати ОЗП за частотою і таймінгами? Відповіді на ці та багато інших питань ви отримаєте у наших фахівців! Чекаємо вас у шоурумах TELEMART.UA за цими адресами.

Вам может быть интересно