Сдавай старое железо в Trade-In и получай дополнительную скидку до 10%
Каталог
content
content
content
Избранное Сравнение

Як розігнати процесор для ігор

15.08.2023

Розгін (оверклокінг) процесора підвищує продуктивність і дозволяє обробляти більше мікрооперацій за одиницю часу, причому без додаткових вкладень. Цією хитрістю користуються ентузіасти комп'ютерного заліза відколи з'явилися перші процесори з можливістю розгону. Але у оверклокінгу є і свої ризики. У цій статті ви дізнаєтеся про плюси та мінуси розгону процесора, про те, як підготуватися до розгону, і як розігнати процесор на ПК та ноутбуці.

Зміст

Що таке розгін процесора та розблокований множник

На кришці процесора, як і його упаковці, завжди вказана його базова тактова частота. Вона показує, скільки циклів обчислень процесор здійснює за секунду. Як правило, чим дорожчий процесор, тим вища частота. Але не у всіх є фінансова можливість купувати дорогі та потужні проци, як Intel Core i9-13900 або AMD Ryzen 9 7900. Тим більше, коли є безкоштовний метод підвищити продуктивність процесора – збільшити його тактову частоту вручну. За рахунок цього програми завантажуються швидше, а в іграх зростає кількість FPS. Щоправда, на ці показники впливає не тільки частота процесора, а й частота ОЗП, частота оновлення екрана монітора та продуктивність відеокарти. Але в цій статті ми наголошуємо саме на маніпуляціях з процесором з метою підвищити його продуктивність.

Не будь-який проц можна розігнати. Вам підійдуть лише моделі з розблокованим множником. Як розігнати процесор Intel, якщо в його назві немає префіксу К чи Х? На жаль, ніяк. Тільки моделі із цим індексом можна розігнати. Так само відповідь на питання, як розігнати процесор AMD Phenom буде негативною, тому що женуться тільки "камені" серії Ryzen.

А що таке розблокований множник? Це апаратний ідентифікатор, який передається в BIOS / UEFI (інтерфейси між операційною системою та ПЗ материнської плати). І його можна змінювати за допомогою стандартних інструментів. Заблокований множник також можна змінювати, але за допомогою нестандартних (кастомних) BIOS / UEFI. Ентузіасти без досвіду роботи з ними можуть випадково вивести систему з ладу. Тому краще розганяти процесори із розблокованим множником.

Від чого залежить продуктивність процу

Щоб зрозуміти, як підвищити продуктивність процесора за допомогою розгону, розберемося, які параметри BIOS впливають на неї:

  • CPU Core Ratio – це сам множник процесора. Його підвищення збільшує продуктивність.
  • CPU Core Voltage – напруга, що подається на одне або кілька ядер процесора.
  • CPU Cache / Ring Voltage – напруга кільцевої шини Ring Bus.
  • CPU Cache / Ring Ratio – частота кільцевої шини Ring Bus.

Шина Ring Bus пов'язує допоміжні елементи роботи, такі як кеш і контролер пам'яті. Збільшення параметрів роботи шини також підвищить продуктивність “каменю”.

Зауважте, що назви параметрів можуть бути іншими. Все залежить від версії BIOS / UEFI чи утиліти для розгону. Якщо вам трапиться параметр Frequency, знайте, що це підсумкова частота, яка дорівнює множнику (CPU Core Ratio), помноженому на базову тактову частоту (BCLK Frequency).

Переваги та ризики розгону процесора

Перевага очевидна: ви отримуєте продуктивніший процесор за меншу ціну. Але ризики також треба враховувати. Недаремно Intel попереджає своїх користувачів, що: "Стандартна гарантія не діє при експлуатації процесора, якщо він перевищує специфікації". Те саме, але іншими словами, написано на офіційному сайті AMD. Так що якщо процесор перегріється, а вся система вийде з ладу, це не вважатиметься гарантійним випадком. Подумайте: чи так важливо збільшити продуктивність, чи стабільність роботи всієї системи для вас важливіша?

Для процесорів Intel Core від 10-го покоління і новіше передбачений так званий Turing Protection Plan. Його можна придбати тут. При виході з ладу процесора через оверклокінг його можна буде безкоштовно замінити завдяки Turing Protection Plan, але лише один раз. План поширюється лише на процесори з розблокованим множником.

Як оптимізувати роботу процесора перед розгоном

Виконайте 4 простих кроки:

  • Перевірте всю збірку ПК. Важливо зрозуміти, чи зможуть інші комплектуючі витримати навантаження, пов'язане з розгоном процу. Наприклад, у вас має бути материнська плата, яка підтримує розгін процесора, а не лише оперативної пам'яті. Стійкими до навантажень мають бути і охолодження (при розгоні зростає температура процу та інших компонентів), і блок живлення (зростає енергоспоживання).
  • Налаштуйте тактову частоту. Для цього використовуйте BIOS або програмне забезпечення, створене виробником саме на цей випадок. Перед початком розгону частота повинна відповідати тому значенню, яке вказано на кришці процесора та заводській упаковці.
  • Відрегулюйте напругу. Значення також має бути штатним. Під час збільшення частоти при розгоні поступово підвищуйте напругу (вольтаж). Зверніть увагу, що це призведе до підвищення температури процесора. Тому налаштуйте охолодження процу на більш інтенсивну роботу.
  • Перевірте стабільність роботи процесора. Для цього використовуйте тест навантаження або стрес-тест. Він піддає ваш процесор максимальному навантаженню, щоб зрозуміти, наскільки стабільно йде робота "каменя". Так само радимо провести стрес-тест після закінчення розгону. Тест виявить, чи був розгін стабільним, чи він призвів до зависання чи виходу з ладу.

Підготовка до розгону

Чим краще ви підготуєтесь, тим менша ймовірність збоїв та гальмування в результаті розгону. Вам необхідно:

  • Визначити модель процесора (щоб зрозуміти, чи він розганяється взагалі).
  • Перевірити материнську плату (чи підтримує розгін процу).
  • Уточнити характеристики блока живлення (чи видасть потрібну для розгону потужність).
  • Вивчити систему охолодження та налаштувати її на роботу під час розгону.
  • Завантажити програмне забезпечення для стрес-тестів, які ви проведете до та після розгону для перевірки стабільності роботи процесора.
  • Скинути всі налаштування перед початком розгону.

Розглянемо детальніше кожен пункт.

а) Визначаємо модель процу

Зайдіть у “Мій комп'ютер” → “Властивості”. Перед вами з'явиться меню, де прописано модель процесора. Тільки якщо у вас проц AMD серії Ryzen або Intel Core з префіксами Х або К, його можна розганяти.

б) Перевіряємо материнку

Якщо чіпсет материнки не підтримує розгін процесора, ви не зможете збільшити значення множника, навіть якщо його розблоковано. Перевірте модель материнської плати у “Відомості про систему” (для Windows 10). Щоб увімкнути його, натисніть комбінацію Win + R і напишіть msinfo32. Далі перегляньте пункти "Виробник основної плати" та "Модель основної плати".

Тепер прочитайте в інтернеті інформацію про чіпсет вашої материнки. Або скористайтесь інформацією нижче:

  • Материнки для проців Intel з чіпсетами Х- і Z-серій підходять для розгону. Якщо у вас чіпсет W-, Q-, B-і H-серій, забудьте про розгін. Докладніше про специфікацію чіпсетів Intel читайте тут.
  • Чіпсети B350, B450, B550, B650, X370, X470, X570, X670 для проців AMD підтримують розгін, а ось А320 – ні. Докладніше про можливості чіпсетів під процесори AMD тут.

Якщо в назві материнки є слова Gaming або Premium, вони також підтримують розгін.

Перед розгоном рекомендуємо оновити БІОС материнської плати.

в) Уточнюємо характеристики БП

Якщо ви хочете збільшити продуктивність процесора на 15%, врахуйте, що це також підвищить навантаження на блок живлення на 15%. Популярний калькулятор потужності BeQuiet допоможе розрахувати енергоспоживання системи при розгоні. Якщо калькулятор показав, що потрібно 650 Вт, а у вас на наклейці на блоці живлення вказано максимальне живлення у 550 Вт, вам знадобиться потужніший блок.

г) Вивчаємо систему охолодження

Під процесор бажано поставити окремий кулер. Але навіть його потужності не вистачить, якщо процесор сильно нагріється під час розгону. Якщо ви побоюєтеся, що "охолодження не вивезе", поставте вентилятор більшого діаметру (наприклад, 140 мм замість 120 мм). Або налаштуйте його на вищі оберти.

Це дуже важливий пункт. Адже при розгоні процесор дуже нагрівається. Різниця у тепловиділенні може досягати +35-40%. Чи впорається система охолодження?

д) Завантажуємо ПЗ для стрес-тестів

Наступні бенчмарки стануть вам у нагоді для перевірки стабільності роботи всієї системи до і після розгону:

е) Скидаємо всі налаштування

Перед тим, як прискорити процесор, обов'язково скиньте всі налаштування до заводських через БІОС. Щоб зайти до нього, натисніть клавішу, яка відображається під час завантаження комп'ютера. Це можуть бути:

  • F2.
  • F4.
  • F8.
  • F12.
  • Del.

Якщо жодна клавіша не підійшла, знайдіть потрібну інструкцію до своєї материнської плати.

Також не забудьте відключити Turbo Boost, тому що ця програма підвищує характеристики процесора на високих навантаженнях без розгону. Якщо її буде активовано, вона вплине на результат розгону.

Після скидання налаштувань до заводських обов'язково збережіть їх, і лише тепер переходьте до розгону.

Розганяємо процесор у BIOS / UEFI

Подальша процедура розписана покроково.

а) Вивчаємо вихідні характеристики ПК

Запустіть один із бенчмарків у режимах:

  • Для одного ядра процесора.
  • Для всіх ядер.

Тепер визначте початкові параметри системи. Також перевірте температуру процесора у навантаженні (тут допоможе утиліта AIDA64).

б) Збільшуємо один із параметрів

Зайдіть в BIOS / UEFI і знайдіть параметр CPU Core Ratio (може називатися просто CPU Ratio) і додайте кілька одиниць до множника. Підвищуйте поступово та повільно. Після кожного збільшення множника рекомендуємо зберігати налаштування, після чого ПК чи ноутбук перезавантажиться.

в) Дивимося на результати після перезавантаження та повторюємо

Коли перезавантаження комп'ютера закінчено, знову увімкніть бенчмарк і подивіться, наскільки зросла продуктивність процесора. Також зверніть увагу на стабільність роботи та температуру “каменю”. Не допускайте нагріву до граничного значення, зазначеного на сайті виробника:

г) Робимо навантажувальний тест

Якщо система працює нормально, збільшіть множник ще на кілька одиниць, і повторіть весь цикл описаних вище кроків ще раз. Як тільки робота стане нестабільною, поверніться до попереднього значення множника.

Коли ви знайшли гранично допустиме значення множника, починайте повільне підвищення інших параметрів:

  • CPU Core Voltage.
  • CPU Cache/Ring Ratio.
  • CPU Cache/Ring Voltage.

Потім відкрийте тест навантаження та залиште комп'ютер працювати на 30-60 хвилин. Краще весь цей час бути поряд з комп'ютером і стежити за показниками в тестах. Якщо процесор розігріється до критичного значення, спрацює запобіжник і система перезавантажиться. У цьому випадку зменште значення параметрів у БІОС і запустіть тест навантаження ще на 30-60 хвилин.

Ну, а тепер вам залишилося пожинати плоди перемоги, тобто виміряти, наскільки зросла продуктивність процесора до і після розгону.

Корисний софт для розгону процу

Щоб полегшити завдання ентузіастам, виробники процесорів випустили утиліти для розгону:

  • Intel Performance Maximizer. Для роботи вам знадобиться оперативна пам'ять на 8 Гб, мінімум 16 Гб місця на жорсткому диску, материнка з підтримкою розгону процу і 64-бітна операційна система Windows 10. Після установки натисніть "Продовжити", після чого комп'ютер перезавантажиться. Потім програма сама відкриє БІОС і почне змінювати в ньому параметри, паралельно проводячи тести.
  • Intel Extreme Tuning Utility. Розроблена для розгону процесорів Intel з індексами К та Х. Повний перелік моделей дивіться тут. Гнати треба за тим самим алгоритмом, що й через БІОС, але в програмі вже є бенчмарк, вимірювання температури та інші корисні інструменти. Після скачування та запуску зайдіть у вкладку Basic Tuning та натисніть на Run Benchmark. Утиліта розрахує продуктивність системи до розгону та оцінить результат у балах. Далі розганяйте множник або більш тонко налаштуйте продуктивність у розділі Advanced Tuning. Коли розгін закінчено, переходьте до Stress Test та проводите тести будь-якої тривалості. Наприклад, навантаження в 5 хвилин покаже, чи стабільно працює розігнаний проц, а при тесті на 30 хвилин ви дізнаєтеся, чи не перегріється він. Тест тривалістю до 5 годин виявить, чи процесор зможе без проблем працювати на цій продуктивності в режимі 24/7.
  • AMD Ryzen Master. Це універсальна програма, якою можна гнати як процесор, і відеокарту чи оперативку. Через неї потрібно вручну підвищити CPU Clock Speed і CPU Voltage, а потім протестувати систему (натиснувши Apply & Test). За допомогою Advanced View ви зможете підвищувати окремі параметри (у тому числі таймінги ОЗП та частоту відика), а потім зберігати налаштування для конкретної гри або робочого режиму. А якщо вам не хочеться копатися в цьому самому, просто запустіть режим Auto Overclocking.

Як розігнати процесор на ноутбуці

Як розігнати ПК для ігор, ми вже розібралися. А чи можна гнати проц на ноуті? Технічно це можливо (хоч і залежить від моделі процесора та чіпсету материнської плати). Але робити це небажано. Краще збільшити об'єм ОЗП, замінити HDD на SSD, почистити ноут від пилу або відразу купити геймерський лептоп з потужним залізом.

Якщо ви все ж наважилися розігнати процесор на ноутбуці, процес буде тим самим. Можна зробити це вручну через BIOS або за допомогою наступних утиліт:

  • SetFSB. Проста програма збільшення частоти шини. Її особливість у тому, що вона змінює частоту лише до перезавантаження. Тому якщо система почала нестабільно працювати, просто перезавантажте ноут.
  • CPUFSB. Також використовується збільшення базової частоти шини. Проте ви можете вибрати, чи зберегти нові параметри надовго або скинути при перезавантаженні.
  • OverDrive випущена AMD для розгону процесорів власного виробництва. З одного боку, тут набагато більше опцій та налаштувань. З іншого, простою програму не назвеш. Зате ви зможете постійно моніторити ноутбук та його процесор за допомогою спеціальної функції.
  • Asus TurboV EVO вражає величезним розмаїттям функцій, проте її можна використовувати лише для ноутів Asus.

Що ж, із розгоном процесора розібралися. Як розігнати комп'ютер, не торкаючись процу? Що робити, якщо ПК почав гальмувати? Звертайтесь до спеціалістів TELEMART.UA! Адже причин, чому комп'ютер став працювати повільніше, може бути багато:

  • Засмічення пилом.
  • Висохла термопаста.
  • Нестача оперативної пам'яті.
  • Недостатній об'єм пам'яті твердотільного накопичувача.

У цьому допоможуть розібратися наші профі! Телефонуйте: (067) 400-08-80.

FAQ

Як розгін процесора впливає його продуктивність?

Продуктивність підвищується.

Які ризики при розгоні процесора?

  • Перегрів процесору та вимкнення комп'ютера.
  • Нестабільність у роботі процесора.
  • Скорочення терміну експлуатації процесора.
  • Неможливість замінити комплектуючі при виході з ладу, оскільки це не є гарантійним випадком.

Якими є оптимальні температурні діапазони для розігнаного процесору?

67-85 градусів.

Товары из публикации

Процессор AMD Ryzen 9 7900 3.7(5.4)GHz 64MB sAM5 Box (100-100000590BOX)
Код: 466612
5.0
Заканчивается
Бесплатная доставка Meest
3
3
10
3
Линейка: AMD Ryzen 9
Разъем процессора (Socket): AM5
Количество ядер: 12 ядер
Интегрированная графика: Radeon Graphics
Совместимость: Материнские платы Socket AM5
Процессор Intel Core i9-13900 2.0(5.6)GHz 36MB s1700 Box (BX8071513900)
Код: 464904
Акция
Архивный
Линейка: Intel Core i9
Разъем процессора (Socket): LGA1700
Количество ядер: 24 ядра
Интегрированная графика: Intel UHD Graphics 770
Совместимость: Материнские платы LGA1700
Вам может быть интересно
Партнерство