Здавай старе залізо у Trade-In та отримуй додаткову знижку до 10%
Каталог
content
content
content
Обране Порівняння

Що робити при виявленні битих секторів на жорсткому диску

17.08.2023

Сектор на жорсткому диску (HDD) – це найпростіший осередок для зберігання інформації. Якщо сектор битий (тоді його ще називають "бед-блок"), він більше не може вести запис або читати інформацію, і "виходить" з гри. Причин лише дві:

  • Фізичні. При трясці, падінні або просто засміченні пилом жорсткий диск отримує пошкодження магнітного покриття. На жаль, відновити інформацію з пошкодженої ділянки неможливо, як і відремонтувати покриття. Прийде купити новий жорсткий диск для ноутбука або ПК.
  • Логічні. Виникають через зараження вірусами або коли різко відключили живлення в момент копіювання або передачі даних. У цьому випадку диск можна “вилікувати”.

У цій статті ми розповімо, як перевірити жорсткий диск на биті сектори, і які програми використовувати для ремонту битих секторів.

Зміст

Вбудовані засоби перевірки HDD від Windows

Ви можете перевірити жорсткий диск для ПК або ноуту за допомогою вбудованого засобу перевірки chkdsk. Ця утиліта доступна на всіх останніх версіях Windows. Для її запуску виконайте ці прості кроки:

  • Зайдіть у “Мій комп'ютер” або “Цей комп'ютер”.
  • Натисніть правою кнопкою миші на жорсткому диску та виберіть “Властивості”.
  • Виберіть розділ “Сервіс”, а потім зверніть увагу на поле “Перевірка на наявність помилок”. Тут натисніть кнопку "Перевірити".

У деяких випадках система відповість, що вінчестер для ноутбука чи ПК не потребує перевірки. Це не означає, що на ньому немає битих секторів. Не звертайте увагу на це повідомлення і просто запустіть перевірку примусово.

Якщо у вас стоїть Windows 7, при запуску примусової перевірки з'явиться вікно з параметрами сканування. Там будуть пункти “Автоматично виправляти системні помилки” та “Перевіряти та відновлювати пошкоджені сектори”. Якщо ви просто хочете перевірити стан жорсткого диска, приберіть обидві галочки навпроти параметрів. А якщо ви точно знаєте, що биті сектори є, оберіть відповідний параметр галочкою та запускайте програму “лікування”.

Мінус цієї вбудованої програми в тому, що вона не завжди коректно бачить та відображає стан секторів на вінчестері. Набагато краще перестрахуватися і після її використання завантажити одну або кілька сторонніх утиліт для моніторингу та ремонту секторів. Про них і йтиметься далі.

Програми для перевірки та лікування жорсткого диска

Не має значення, який жорсткий диск для комп'ютера ви використовуєте, який у нього формфактор, швидкість роботи, об'єм пам'яті та інші параметри. Так само неважливо, чи використовуєте ви свій ноутбук або ПК для роботи або тільки під геймінг. Усі нижчеперелічені програми працюють за одним алгоритмом, і можуть перевірити і “залатати” HDD, що у 500 Гб, що у 1 Тб:

  • HDDScan.
  • Western Digital Data Lifeguard.
  • Crystal Disk Info.
  • Victoria HDD.
  • Seagate Disk Diagnostic.
  • Maxtor Powermax.

Розглянемо докладніше кожну утиліту.

HDDScan

Як і попередня, ця програма радує простим та зрозумілим інтерфейсом. Після запуску оберіть накопичувач, який хочете перевірити, викличте на екран меню, і в ньому виберіть пункт “Surface Test”.

Якщо хочете провести поверхневу перевірку, натисніть “Read”. У цьому режимі утиліта змусить диск читати та записувати інформацію, і одночасно замірятиме, скільки часу у нього пішло на ту чи іншу операцію.

Далі проведіть сканування, натиснувши “Add Test”. Після цього запуститься тест, який буде видно у вікні Test Manager. Щоб переглянути подробиці тесту, зробіть даблклік мишкою. Після завершення випробувань ви побачите графік чи карту перевірених блоків пам'яті (дивлячись який режим відображення ви вибрали перед запуском тесту).

На карті секторів кожен осередок буде зафарбований одним з декількох кольорів. Кожен колір означає швидкість виконання операції. Вона може бути від 5 до 500 мс. Запам'ятайте: якщо виконання операції більше 20 мс – перед вами потенційно битий сектор. Кожен бед-блок зафарбований темно-синім кольором. Вам не важко буде швидко підрахувати їх і оцінити ступінь збитків.

Western Digital Data Lifeguard

Цілий пакет програм для виявлення та лікування бед-блоків. EZ-Install – додаткова утиліта, за допомогою якої ви можете створити розділи на чистому HDD, відформатувати та скопіювати з іншого накопичувача. Можна також записати службові дані за допомогою установки у boot-сектор. Ця опція дозволяє використовувати весь робочий простір вінчестера у тому випадку, якщо в BIOS / UEFI встановлені ліміти. У цьому випадку операційна система розпізнає HDD "в обхід" BIOS / UEFI, так що зміни в налаштуваннях жорсткого диска через БІОС нічого не дадуть.

Ще одна утиліта Data Lifeguard Diagnostics усуває несправності, що призвели до втрати даних. Ви можете вибрати один із 2-х режимів:

  • Поверхнева перевірка. Займає трохи більше 1,5 хвилин. Потім вам надається звіт про пошкодження секторів. Якщо все погано, програма порадить глибокий аналіз та ремонт.
  • Глибока перевірка. Може зайняти 10-40 хвилин, точний час залежить від об'єму HDD. Якщо при поверхневій перевірці перевірялася лише цілісність диска на базі даних, отриманих під час попереднього сканування у фоновому режимі, то при глибокій перевірці діагностика зачіпає всю робочу частину диска.

В обох випадках ви отримаєте звіт із рекомендаціями. Якщо проблеми серйозні, буде рада віддати диск у ремонт. Якщо ж ні, програма запропонує усунути неполадки самотужки. Мінус цього програмного забезпечення в тому, що воно працює лише з моделями Western Digital.

Доступний ще й руйнівний тест Write Zero To Drive, дуже схожий на поверхневу перевірку. Однак його слід використовувати тільки в тому випадку, якщо жорсткий диск перестав відображатись у BIOS / UEFI. Тест стирає всі дані з HDD, що часто дозволяє БІОСу знову його "побачити".

У чому перевага руйнівного тесту Write Zero To Drive? Коли БІОС перестає бачити жорсткий диск, Standard CMOS Setup знадобиться відзначити, що всі IDE/ATAPI-девайси відсутні. Навіть якщо проблеми не видно через апаратне підключення комплектуючих, підключених до системи, Western Digital Data Lifeguard все одно побачить їх. У ході тесту будуть перевірені не лише всі частини компонентів, а й зникнуть усі “проблемні” дані.

Додаткова утиліта BIOS Check збирає інформацію про всі встановлені вінчестери і про BIOS / UEFI. А Ultra ATA Management дозволяє встановити потрібний режим, щоб повністю вилікувати жорсткий диск.

Crystal Disk Info

Використовується тільки для пошуку битих секторів, але для їхнього лікування не підходить. Іноді буває так, що прога не знаходить диск з першого разу. Тоді натисніть “Сервіс” → “Додатково” → “Розширений пошук дисків”. Коли ви оберете диск, прога швидко його перевірить і видасть докладну інформацію про його стан. Цей стан сама програма ділить на 4 рівні залежно від того, наскільки сильні ушкодження:

  • “Добре”. Позначається синім або зеленим (залежно від обраної схеми).
  • “Увага”. Позначено жовтим.
  • “Погано”. Червоний колір.
  • “Невідомо”. Сірий колір.

Така оцінка ґрунтується як на загальному стані диска, так і на важливих параметрах окремо. Під час перевірки диска на биті сектори зверніть особливу увагу на пункти:

  • "Переназначені сектори".
  • "Невиправні помилки секторів".
  • "Нестабільні сектори".

Якщо за окремими показниками або за загальною оцінкою у вас вийшло “Погано” або “Увага”, радимо скопіювати важливі дані на флешку та замінити HDD-накопичувач.

Victoria HDD

Тут для визначення підключеного жорсткого диска використовується вкладка Standard. Як тільки програма визначила диск, натисніть “Passport”. Обов'язково перевірте, щоб у консолі з'явилася відповідь “Get Passport – OK”.

Тепер перейдіть у вкладку “SMART” і натисніть “Get SMART”. Після цього прога видасть статус диска. Навіть якщо ви побачите “Good”, перевірте диск на бед-блоки. Для цього зайдіть у вкладку “Tests” та виставте параметри “Read” та “Ignore”. Так, програма просто проведе перевірку без виправлень. За результатами тесту, кожен сектор буде пофарбований у свій колір залежно від стану. Червоними та синіми заливаються биті сектори. Червоні можна "вилікувати", але за великої кількості “синіх” блоків рекомендуємо замінити вінчестер ПК. Щоб не втратити дані, обов'язково скопіюйте всю інформацію на флешку або комп'ютер перед заміною.

Режим “Remap” запускає відновлення блок-блоків. Для ремонту виберіть його вручну замість “Read” та знову запустіть тест.

Seagate Disk Diagnostic

Тут є графіки, незважаючи на те, що прога запускається із DOS. На тлі попереднього софту, цей має скромніший арсенал інструментів. І хоча утиліта розроблена для HDD-дисків виробництва Seagate, вона може просканувати диски інших брендів.

У програмі детально розписані всі функції та дії у кожному вікні, яке відкривається користувачем. Також утиліта надає підсумковий звіт після проведення тестів.

Maxtor Powermax

Безкоштовна програма вагою всього 2,38 Мб. Швидка перевірка триває 90 секунд і включає здатність читати або записувати інформацію, аналіз журналу відмов, перевірку стану кожної головки вінчестера. Крім швидкої та глибокої перевірки, є режим Burn In Test, який імітує роботу жорсткого диска у звичайному режимі для знаходження помилок.

Однак для отримання правильних даних із цією утилітою доведеться повозитися:

  • Краще завантажити з флешки.
  • Зачекати, доки прога після запуску перевірить, чи підключений кабель, чи встановлені перемички master/slave, чи є підтримка накопичувачів великого об'єму.
  • Запустіть попереднє сканування диска.

Тільки після цього можна вибрати тест чи режим перевірки.

Тепер ви знаєте цілих 6 програм для перевірки HDD на биті сектори. Але якщо вам набридло чекати, поки піде запит на сервер і повернеться потрібна інформація, замініть вінчестер на зовнішній SSD-накопичувач. Фахівці TELEMART.UA безкоштовно проконсультують та допоможуть з вибором ССД-шника та оберуть найкращий варіант під ваш бюджет за декількома критеріями:

  • Пам'ять (об’єм).
  • Потужність.
  • Удароміцність.
  • Швидкість роботи.
  • Довговічність та ін.

Завдяки заміні вінчестера на SSD, комп'ютер почне працювати в 5-30 разів швидше! Також у нас є послуга заміни HDD-диску на SSD для ПК та ноутбука. Телефонуйте будь-якого дня з 10:00 до 20:00: (067) 400-08-80.

Також можна обміняти свій старий HDD накопичувач на новий SSD-диск з доплатою за програмою “Trade-In”. Як це працює:

  • Ви приносите старий накопичувач у будь-який наш шоурум (всі адреси вказані тут). Якщо ви живете у місті, де немає шоуруму TELEMART.UA, надсилайте комплектуючу Новою поштою.
  • Наш фахівець оцінює жорсткий диск. Якщо оцінка вас задовольняє, вам нараховуються “Trade-In-бонуси”. 1 бонус = 1 гривня.
  • На ці бонуси ви можете придбати з доплатою будь-яку комплектуючу, в тому числі SSD-диск. Ви можете використовувати 100% бонусів при одноразовій сплаті.

Так само ви можете обміняти старий ПК або ноутбук на новий. Не проґавте свою можливість частково розрахуватися старим залізом! Чекаємо на вас у шоурумах TELEMART.UA!

FAQ

Які ознаки вказують на можливу наявність битих секторів на жорсткому диску?

  • Комп'ютер часто "висне".
  • Деякі файли перестали відкриватися.
  • Папки та документи довго відкриваються.
  • Частина файлів та даних зникла.
  • Диск перестав відображатися у БІОС.

Які основні причини виникнення битих секторів?

  • Фізичні: при падінні, трясці, засміченні пилом.
  • Логічні: при зараженні вірусом, раптовому відключенні диска від живлення під час копіювання або пересилання файлів.

Які ризики та наслідки, пов'язані з виявленням битих секторів на жорсткому диску?

Можлива втрата даних або повний вихід диска з ладу. Тому потрібно створити резервну копію файлів і виконати ремонт битих секторів за допомогою програм або сервісного центру. Виправити можна лише сектори, що вийшли з ладу з логічних причин. Якщо диск пошкоджено фізично, його доведеться міняти.

Товари з публікації

Встановлення ОЗУ/SSD/HDD для ПК
Код: 420045
Хіт продажу
Є в наявності
12
12
10
15
Призначення: Для ПК
Заміна / встановлення ОЗУ / SSD / HDD для ноутбука
Код: 460367
Є в наявності
12
12
10
15
Призначення: Для ноутбука
Вам можливо підійде
Партнерство