Выгодный апгрейд ПК на базе видеокарт Factory Ref
Каталог
Акция
На периферию Cougar скидки до 25%
До конца: 00 Дней 00 Часов 00 Минут 00 Секунд
content
content
content
Избранное Сравнение

Блок живлення ПК: інструкція щодо вибору для початківців

25.08.2023

Блок живлення відповідає за перерозподіл напруги та сили струму між рештою комплектуючих. Причому, кожна з них працює на своєму вольтажі, тоді як напруга в розетці стандартна. Саме комп'ютерний блок живлення змінює напругу індивідуально під кожну комплектуючу під одну з 3-х ліній живлення – 3 В, 5 В та 12 В. У цьому відношенні він як дбайлива багатодітна мама, яка знає, що старшому синові потрібно робити уроки, середній дочці час йти на танці, а молодшого треба покласти спати. У цій статті ви дізнаєтеся, як вибрати блок живлення для ПК, і за якими критеріями підбирати блок, щоб він піклувався про живлення кожної комплектуючої довгі роки без поломок.

Зміст

Типи блоків живлення для ПК

Блок живлення для ПК – це лише один із 4-х видів БК. Також існують ще 3 види:

  • Для промислових комп'ютерів. Набагато більші за розміром та потужністю.
  • Для серверних корпусів.
  • Для майнінгу. До цієї категорії можна зарахувати блок живлення ПК, але лише за умови, що його потужність стартує від 1000 Вт. Такий блок повинен живити кілька відеокарт і материнську плату. Також у нього має бути не менше 4 комплектів кабелів для підключення відеокарт.

У цій статті ми допоможемо вибрати блок живлення на ПК. Інші види нас не цікавлять.

Ключові характеристики для вибору БЖ

Вибирайте блок живлення комп'ютера за такими критеріями:

  • Форм-фактор.
  • Стабілізація напруги.
  • Тип підключення (які конектори мають бути).
  • Потужність БЖ.
  • Охолодження.
  • Сертифікат БЖ за ККД (коефіцієнт корисної дії).
  • Схемотехніка та якість комплектуючих.

Ми розглянемо кожен критерій докладніше, а наприкінці статті підіб'ємо підсумок та визначимо параметри відмінного блоку живлення для ПК.

Форм фактор

У 2023 році на ринку є 3 популярні форм-фактори:

  • ATX. Найпопулярніший, є міжнародним стандартом із габаритами 150 х 86 х 140 мм. У нього можна встановити вентилятори діаметром до 140 мм.
  • SFX. Невеликий блок з короткими кабелями. Їх ставлять у mini ITX та microATX корпуси. Габарити – 125 х 51,5 х 100 мм, а максимальний діаметр вентилятора – 92 мм.
  • TFX. Компактний довгастий блок із габаритами 85×64×175 мм.

Є менш поширені форм-фактори, як CFX, LFX, EPS чи FLEX ATX. Наприклад, FLEX ATX має плоску витягнуту форму та габарити 40,5 х 81,5 х 150 мм, підходить під настільні корпуси. Для такого блоку підходять вентилятори різного діаметру, аж до 140 мм.

Для звичайного корпусу вибирайте блок живлення АТХ.

Стабілізація напруги

Ми вже писали, що БЖ для ПК "перетворює" струм під кожну комплектуючу. Але цього не достатньо; струм також повинен йти по лінії живлення без відхилень від ідеального значення у 12 В, 5 В або 3 В. Тобто, його потрібно стабілізувати, і це ще одне із завдань БЖ. Для цього його оснащують спеціальним модулем PFC (скорочено від англ. "Power Factor Correction" – корекція коефіцієнта потужності).

Модулі PFC бувають 2-х типів:

  • PPFC для пасивної корекції. Це радіоелементи (дроселі), розташовані на вході всіх 3-х ліній живлення. Мінус цього виду дроселя в тому, що він має бути більших розмірів – майже як сам блок живлення. Виробник просто не може дозволити собі такі розміри, тому ставить дросель, який у 4-6 разів менший за БЖ. Звичайно, радіоелемент такого розміру згладжує перепади напруги незначно.
  • APFC для активної корекції. Це ціла мікросхема, яка створена для згладжування пульсації напруги у реальному часі. Вона здатна стабілізувати перепади у великому діапазоні. Такий вид модуля забезпечує групову чи роздільну стабілізацію. Групова стабілізація не дуже ефективна, тому використовується на вхідній лінії. Роздільна стабілізація працює по всіх 3-х лініях напруги.

Обов'язково звертайте увагу на модуль стабілізації напруги, адже від його якості залежить безпека та продуктивність відеокарти, процесора, оперативної пам'яті, твердотільного накопичувача та ін.

Тип підключення та набір конекторів

Підключення відрізняється у різних типів блоків живлення:

  • Монолітні блоки. Кабелі не можна зняти, оскільки їх впаяли в мікросхему.
  • Модульні. Підключаються до роз'ємів, їх можна зняти. Перевага цього блоку в тому, що ви самі можете вибрати кабель під нього, залежно від кабель-менеджменту вашої збірки ПК. Однак є і мінус: у місці стикування кабелю та гнізда виникає різниця потенціалів, і контакти можуть окислитися. Тому модульні блоки менш стабільні порівняно з монолітними.
  • Частково модульні. У них впаяні лише основні кабелі, які ведуть до відеокарти, материнської плати та процесора. Інші кабелі – знімні.

При виборі БЖ зверніть особливу увагу на набір конекторів. Від нього залежить, яке саме залізо ви можете запитати на материнській платі. І все ж таки завжди є стандартний мінімальний набір, який забезпечує стабільне живлення комплектуючих:

  • 24pin. Підключається до материнської плати та живить її. Буває цілісним або розділеним у форматі 20+4 pin. Розділені використовуються для материнських плат, в яких роз'єми 20 і 4 pin розташовані далеко один від одного.
  • Конектор процесора. Невеликі процесори на 2-6 ядер мають роз'єм 4 pin, потужніші і багатоядерні – 8+8 pin. У більшості моделей БЖ в комплект вже входять 2 роз'єми по 6+2-pin, а в деяких – 4.
  • Конектор відеокарти. Для слабких та низькопродуктивних відеокарт достатньо роз'єму 6+2 pin або 8pin (PCI Express 4.0), для “середнячків” та потужних видиків – 16 pin. У деяких моделей блоків живлення може бути дві пари кабелів спеціально під 2 відеокарти.

Додаткові конектори потрібні для підключення периферії:

  • Для вентиляторів системи охолодження.
  • Для RGB-підсвічування корпусу ПК.
  • SATA III для заживлення 2,5-дюймових HDD- та SSD-дисків.

Потужність блоку живлення

Як підібрати відповідний за потужністю блок живлення? Для цього підрахуйте сумарне споживання відеокарти, процесора, материнської плати, жорсткого диска, оперативної пам'яті, системи охолодження та інших комплектуючих. Бажано, щоб потужність обраного блоку була вищою, ніж ця сума. Завжди залишайте запас за потужністю. Якщо ви не хочете вникати в енергоспоживання кожної комплектуючої, скористайтесь спеціальним калькулятором:

  • Coolermaster (поки доступна тільки версія англійською).
  • Bequiet (є україномовна версія).

Впишіть у калькулятор:

  • Модель комплектуючої.
  • Кількість портів для підключення.
  • Додаткові параметри, якщо плануєте розганяти процесор та відеокарту.

Далі калькулятор покаже потужність, яка має бути у вашого блока живлення. Це реальна, а не пікова потужність, тому додайте ще 10-15%.

Вибрати БЖ за потужністю вам допоможе цей фільтр від TELEMART.UA:

Система охолодження

Кожен блок живлення має власне охолодження для відведення надлишків тепла від мікросхеми. Як правило, це один вентилятор різного радіусу. По суті, у всьому блоці тільки він і шумить, тому чим більший діаметр кулера, чим сильніше нагрівається блок і чим швидше обертається вентилятор, тим більше шумить БЖ.

Якщо шум від системи охолодження занадто сильний, використовуйте будь-який з цих лайфхаків:

  • Беріть блок із запасом за потужністю 30-50% замість 10-15%. Тоді він завжди працюватиме у півсили, а тому зберігатиме невисоку температуру. Для його охолодження вентилятор обертатиметься повільно, а тому тихо. Якщо вся система споживає всього 50% потужності, вентилятор може зовсім вимкнутися. Брати такий блок для ігрового ПК невигідно, тому що в останньому шумить не тільки блок живлення, а й потужна геймерська відеокарта та інше залізо.
  • Встановіть вентилятор максимально допустимого діаметра. Адже зі збільшенням діаметра знижується кількість обертів за хвилину. Нагадаємо, що в блоці форм-фактора SFX міститься кулер діаметром всього 92 мм, так що не беріть такий блок.
  • Виберіть вентилятор на високоякісних підшипниках. Гучніше за інші шумлять підшипники ковзання. Тому замість них вибирайте гідравлічні. Вони дуже тихі, хоча коштують дорожче.

Також на ринку є блоки живлення з ефективним водяним охолодженням (“водянкою”), як, наприклад, FSP Hydro PTM + 850W (HPT850M) або FSP Hydro PTM + 1200W (HPT1200M).

Сертифікація з ККД

Міжнародний сертифікат енергоефективності Energy Star 4.0 показує середній коефіцієнт корисної дії (ККД) блоку. Мінімально допустиме значення ККД – 80%. Нижче наведено всі існуючі сертифікати стандарту Energy Star 4.0:

Краще вибирати блок з максимально високим ККД, тому що він найекономічніше витрачає енергію. Однак витрата енергії також залежить від режиму роботи ПК: при великих навантаженнях він зростає, тому ККД знижується. І навпаки: при роботі на 40-50% потужності витрата енергії мінімальна, тому ККД зростає.

Якщо бюджет обмежений, можна придбати блок живлення без сертифікату. І все ж таки у довгостроковій перспективі вигідніше на старті купити дорогий блок з високим ККД і потім заощадити на електроенергії у наступні 10-15 років. Хоча в Україні це не найкраща стратегія, адже за ці роки ціна на електроенергію значно збільшиться. Чи варто купувати блок із платиновим сертифікатом? Вирішувати лише вам.

Вибираємо за схемотехнікою та якістю комплектуючих

Блок живлення є друкованою платою з кількома компонентами, які правильніше називати радіоелементами. Якість та довговічність блоку живлення залежить від наступних факторів:

  • Наскільки продумано спроектовано друковану плату, яка є платформою всього блоку.
  • Наскільки якісні транзистори, індукційні котушки та інші компоненти.

Великі бренди із виробництва блоків живлення не виготовляють окремі компоненти. Вони купують повністю готові рішення у інших компаній. Лише друкована плата в блоці може відрізнятися за ціною на 20-30% залежно від виробника її компонентів.

Якщо ви не знаєте, якого виробника повинен бути якісний запобіжник або транзистор, скористайтеся таблицею нижче. У ній показані виробники комплектуючих залежно від цінового сегмента та якості блоку кожного популярного виробника. Ця таблиця не є аксіомою, є багато винятків. Найкраще уточнюйте виробника та якість кожного компонента блоку у фахівців TELEMART.UA. Телефонуйте: (067) 400-08-80 або пишіть у наш чат-бот у Телеграм: @TELEMARTUA_bot.

Виробник БЖ Виробник комплектуючих (радіоелементів)
Низька якість Середня якість Висока якість
Seasonic     Seasonic
Cooler Master Seventeam, HEC CWT, FSP, Enhance Electronics  
Chieftec Sitrec, Delta CWT  
Corsair Great Wall CWT, Flextronics  
Deepcool   CWT  
FSP   FSP  
Be Quiet!   FSP Seasonic
Zalman Hui Cheng Electronic Technology    

Який купити блок живлення на ПК

Не рекомендуємо купувати занадто потужний блок із запасом 70-80%, адже ви переплатите та отримаєте багато зайвих та непотрібних кабелів. Беріть блок із запасом 10-15%, а якщо він надто шумний – 20-30%.

Також ми підготували для вас ще кілька порад щодо підбору блоку:

  • Для офісного комп'ютера та нескладних робочих завдань беріть недорогий монолітний блок живлення. Запасу потужності достатньо і 10%, а от сертифікат має бути до Bronze 80 Plus.
  • Якщо корпус тісний та компактний, беріть модульні та частково модульні блоки. З ними набагато простіше зробити збірку ПК своїми руками.
  • Для потужного геймерського ПК беріть блок з високою потужністю по лінії 12 В. Запас потужності має бути 20-30%, щоб кулери блока живлення працювали тихіше та повільніше під час ігрової сесії.
  • Яким би не був ПК, краще брати під нього блок із вентилятором максимально допустимого діаметра та з гідравлічними підшипниками.

Якщо виникли питання щодо вибору блоку живлення, звертайтесь за безкоштовною консультацією: (067) 400-08-80. Також ви можете переглянути блоки в будь-якому з наших шоурумів у Києві, Львові, Дніпрі, Харкові, Одесі та Хмельницькому (всі адреси тут). А якщо захочете обміняти старий БП на новий із доплатою, скористайтесь нашою програмою “Trade-In” (докладніше читайте тут). Бажаємо вдалого вибору!

FAQ

Як визначити потрібну потужність блоку живлення для мого комп'ютера?

Складіть енергоспоживання всіх комплектуючих (відеокарти, процесора, материнської плати, ОЗП, твердотільного накопичувача, системи охолодження та ін.) і додайте зверху 10-15% (і це як мінімум). Для геймерського ПК додайте запас 20-30%.

Які характеристики та параметри блока живлення слід враховувати під час вибору?

  • Форм-фактор.
  • Стабілізація напруги.
  • Тип підключення (які конектори мають бути).
  • Потужність БЖ.
  • Охолодження.
  • Сертифікат БЖ за ККД (коефіцієнт корисної дії).
  • Схемотехніка та якість комплектуючих.

Яким чином ефективність блоку живлення впливає на його продуктивність під час ігор?

Чим вищий ККД за стандартом Energy Star 4.0, тим вища продуктивність у іграх.

Товары из публикации

Блок питания FSP Hydro PTM + 850W (HPT850M)
Код: 374118
+104бонуса
Заканчивается
Бесплатная доставка Meest
3
3
10
3
Мощность: 850 Вт
Форм-фактор: ATX
Сертификат: Platinum
Подключения к видеокартам: 6+2-pin 8 шт.
Блок питания FSP Hydro PTM + 1200W (HPT1200M)
Код: 374119
Архивный
Мощность: 1200 Вт
Форм-фактор: ATX
Сертификат: Platinum
Подключения к видеокартам: 6+2-pin 8 шт.
Вам может быть интересно
Партнерство