Каталог
Акция
Halloween 2024! Скидки на топовые девайсы HyperX до 27%
До конца: 00 Дней 00 Часов 00 Минут 00 Секунд
Акция
На сетевое оборудование ASUS действуют осенние скидки
До конца: 00 Дней 00 Часов 00 Минут 00 Секунд
content
content
content
Избранное Сравнение

7 міфів про оперативну пам’ять

11.05.2023

У світі комп'ютерного заліза теж існують свої міфи, які розповсюджують блогери, геймери та “спеціалісти” з комп'ютерних комплектуючих. Не обійшли вони увагою і оперативну пам’ять. У цій статті ви дізнаєтесь:

  • Чи дійсно двоканальний режим працює тільки з ідентичними модулями ОЗУ?
  • Які показники важливо враховувати при розгоні оперативної пам'яті?
  • Яку операційну систему вибирати під максимальний об’єм ОЗУ?

...та багато іншого! Поїхали!

Зміст

Міф №1. Двоканальний режим працюватиме лише з ідентичними плашками ОЗУ

Насправді ми можемо вставити у слоти модулі оперативної пам'яті, які різняться за:

  • Об'ємом пам'яті.
  • Частотою.
  • Таймінгами.

Багато блогерів скажуть, що такі 2 модулі не можна ставити, тому що "у вас нічого не заведеться", або “двоканал не буде працювати”. Але не забувайте, як саме оперативка працює на 2-канальному режимі: це коли 2 модулі працюють паралельно та незалежно один від одного. Пропускна здатність оперативної пам'яті при цьому збільшується в 2 рази. Кожна плашка матиме власний контролер.

Тому ніщо не заважає працювати 2-м модулям паралельно, навіть якщо вони різняться між собою за всіма технічними характеристиками. Найчастіше комп'ютер запускається без проблем. Щоправда, є нюанс: потрібно правильно вставити модулі, як на малюнку нижче, інакше у вас залишиться одноканальний режим роботи. А в цьому випадку сумісність оперативної пам’яті відіграє більш важливу роль, і комп дійсно може не включитись.

Також є інші нюанси. Якщо у вас один модуль оперативної пам’яті на 8 Гб, а другий – на 16 Гб, і ви вставили їх у правильні слоти, то у модуля на 16 Гб половина пам'яті (8 Гб) працюватиме у двоканальному режимі, а друга половина – в одноканальному. Такий режим роботи називається Flex Mode, тобто комбінування одно- та двоканального режиму роботи.

Якщо ви вирішили використовувати 2 плашки ОЗУ по 2 Гб та 2 по 4 Гб, їх потрібно вставити, як на малюнку нижче. Тільки в цьому випадку оперативна пам'ять працюватиме у режимі Flex Mode.

З частотами та таймінгами ситуація аналогічна. Якщо у вас модулі RAM з різною частотою та таймінгами, то вся оперативна пам'ять разом працюватиме на меншій частоті і з найгіршими таймінгами. Якщо у одного модуля частота 3200 МГц, а у другого – 3600 МГц, то у двоканальному режимі обидві плашки працюватимуть на частоті 3200 МГц.

Проте комбінування різних плашок ОЗУ має свої мінуси:

  • Зниження ефективності від використання загального об'єму оперативної пам'яті (при різних об'ємах плашок).
  • Несумісність модулів від різних виробників із різними чіпами пам'яті. У цьому випадку комп'ютер дійсно не запуститься, як і стверджує міф. Однак такі випадки дуже рідкісні.

Все ж таки ми рекомендуємо купувати однакові модулі оперативної пам'яті (або хоча б максимально схожі за таймінгами та частотою). Бо є ще один нюанс. Якщо у вас одна планка на 3200 МГц, а друга – на 3600 МГц, то друга планка працюватиме на 3200 МГц із жахливими таймінгами. Це призведе до "кривого" графіка Frame rate та Frame time, а час відгуку збільшиться. Так, комп'ютер працюватиме, але потужність обладнання буде нижчою.

Міф №2. При розгоні ОЗУ найголовніше – досягти максимальної частоти

Насправді, модуль пам'яті має бути з хорошим співвідношенням частоти до таймінгу, а не просто з високою частотою.

Розглянемо з прикладу модулів Kingston DDR4 16GB (2x8GB) 3200Mhz FURY Beast Black (частота 3200 МГц) та Corsair DDR4 16GB (2x8GB) 3600Mhz Vengeance LPX Black (3600 МГц). Здається, що виробник Corsair пропонує крутішу модель, адже частота вища. Але таймінги у цих модулів 16-18-18 та 16-19-19-36 відповідно. Тобто, у Patriot вони значно вищі. Її не вдасться розігнати так само добре, як Kingston.

У деяких випадках ви можете розігнати пам'ять до потрібних МГЦ, щоб отримати необхідні FPS у грі. Але вона буде періодично "крашити" всю систему, оскільки її чіпи пам'яті не розраховані на такий розгін. Тож частота – далеко не єдиний нюанс, який треба врахувати. Краще дотримуватися золотої середини між підбором частоти і таймінгів. Адже якісний розгін в іграх – це не лише кількість FPS, а й мінімальний час відгуку (коли немає “фрізів”).

До речі, фахівці TELEMART.UA з багаторічним досвідом роботи професійно підберуть вам ОЗУ для розгону. Вам не обов'язково розбиратися у таймінгах та інших характеристиках – просто довіртесь професіоналам. Звертайтесь до експертів TELEMART.UA за телефоном 067 400-08-80 або пишіть у чат-бот у Телеграм: @TELEMARTUA_bot щодня з 10:00 до 20:00.

Міф №3. 64-бітові версії Windows підтримують будь-який об’єм ОЗУ

Насправді все залежить від редакції самої Windows. Якщо ви ентузіаст і хочете поставити дуже багато модулів оперативної пам'яті, користуйтеся Windows версії Pro. Справа в тому, що Windows Home підтримує до 128 Гб оперативної пам'яті, натомість Windows Pro – до 2 ТБ. Різниця у 15,63 раза!

Щоправда, тут виникає інша проблема: де знайти материнку, яка здатна підтримувати 2 Тб ОЗУ? Зараз максимально можливий підтримуваний об'єм оперативки на материнській платі – 192 Гб (модель MSI MEG Z690 UNIFY певної модифікації).

Тому при виборі операційної системи звертайте увагу як на її розрядність, так і на редакцію.

Вибрати оперативку для свого ПК ви зможете за вигідною ціною у TELEMART.UA! Доставка по всій Україні! Також ви можете обміняти Б/В модулі ОЗУ на нові та більш потужні за послугою Trade-In. Дізнатись більше ви зможете тут.

Міф №4. Для прискорення роботи компа важливий тільки об'єм ОЗУ

Об'єм пам'яті дійсно дуже важливий, тому фахівці часто радять прискорити роботу комп'ютера, додавши додаткову планку оперативної пам'яті. Проте твердження, що на збільшення швидкості роботи комп'ютера впливає лише об'єм – міф. Важливий не сам по собі об'єм, а поєднання великого об'єму та високої частоти RAM.

Більше об'єму дозволяє зберегти більше даних процесора. А частота відповідає за швидкість виконання команд і кількості процесів, що одночасно відбуваються в секунду. Чим вища частота – тим швидше виконуються процеси, чим більший об'єм пам'яті – тим більше процесів можна запускати одночасно.

Міф №5. Під час розгону оперативна пам'ять може згоріти

Іноді виробники продають оперативку, яка вже розігнана за частотою та напругою. Тому, звісно, модуль не згорить через розгін. Головне – не виходити за певні рамки. Наприклад, напруга для плашки DDR4 не повинна перевищувати 1,35 В при нормальній напрузі 1,2 В. А частота взагалі може бути будь-якою – нічого у вас не згорить!

Міф №6. Розгін оперативної пам'яті – марне заняття

Дехто вважає, що розгін оперативки дає тільки високі показники у бенчмарку, але практичної користі від нього немає. Це було правдою дуже давно, ще коли за рахунок розгону та двоканального режиму швидкість та продуктивність модулей майже не змінювалась. Але зараз все інакше.

Наприклад, процесори AMD Ryzen мають зв'язані частоти оперативки та внутрішньої шини, яка з'єднує 2 блоки ядер. Тому розгін прямо впливає на продуктивність. Так само у процах Intel розгін частоти ОЗУ дає помітний приріст. Наприклад, при розгоні ви зможете обробляти фото на 10-15% швидше.

Міф №7. Якщо на материнці є слоти під DDR4 та DDR5, можна ставити будь-які модулі

Згадаємо стандарт JEDEC, згідно з яким у DDR4 та DDR5 немає спільних таймінгів та частот. Та й ставити разом DDR4 та DDR5 небезпечно через те, що 4-те покоління працює під напругою 1,2 В, а 5-те – під 1,1 В. Якщо на DDR5 піде напруга 1,2 В, це може пошкодити як оперативну память, так і материнську плату. Тому радимо ставити разом планки одного покоління.

FAQ

Які параметри ОЗУ важливі для збільшення продуктивності крім максимальної частоти?

Також важливі об'єм пам'яті, таймінги та канальність (двоканальний режим дає більшу продуктивність).

Які переваги та недоліки двоканального режиму ОЗУ?

Головна перевага – дає більшу продуктивність при тому самому об’ємі пам’яті.

Недоліків як таких немає. Єдиний мінус, якщо можно його так назвати – необхідність мати 2 однакових модуля RAM. А 2 модулі коштують дорожче, ніж один.

Як перевірити, скільки ОЗУ підтримує мій комп'ютер?

Є кілька способів:

  • Подивитись у BIOS.
  • Через “Панель управління”.
  • Через “Диспетчер завдань”.

Щоб переглянути об'єм оперативки у BIOS, перезавантажте ПК. При повторному ввімкненні натисніть клавіші Esc, F1 або іншу клавішу в залежності від моделі ПК або ноутбуку. У розділі “Main” ви і побачите об'єм ОЗУ.

У другому випадку зайдіть у “Панель управління” та відкрийте вікно “Система та безпека”. Далі тисніть на "Перегляд об'єму ОЗУ".

У третьому способі знайдіть у “Диспетчері” розділ “Продуктивність”, а в ньому – “Пам’ять”. Там буде інформація і про оперативну пам’ять.

Товары из публикации

Хит продаж
Код: 360970
5.0
Тип: DDR4
Назначение: Для ПК
Количество модулей: 2 шт.
Объем одного модуля: 8 ГБ
Частота: 3600 МГц
Схема таймингов: 16-19-19-36
Хит продаж
Код: 374722
4.8
Тип: DDR4
Назначение: Для ПК
Количество модулей: 2 шт.
Объем одного модуля: 8 ГБ
Частота: 3200 МГц
Схема таймингов: 16-18-18
Вам может быть интересно
Кешбек