Здавай старе залізо у Trade-In та отримуй додаткову знижку до 10%
Каталог
content
content
content
Обране Порівняння

Ці 7 порад допоможуть підібрати оперативну пам'ять

30.05.2023

2 категорійних менеджери з комп’ютерного магазину – про “оперативку” для офісної роботи / ігор / графічного дизайну

Гра починає “фризувати”, а програми працюють повільніше? І на додаток постійно використовується файл підкачки? Вашому компу просто треба більше оперативної пам'яті. При нестачі об'єму пам'яті комп’ютер постійно “смикає” SSD-диск і з'їдає його ресурс. Тоді проблеми виникають не тільки з іграми, але й з програмами та навіть при використанні браузеру. Якщо ви стикнулися з нестачею “оперативи”, ця стаття саме для вас.

Як підібрати оперативну пам'ять для ноутбука? На перший погляд здається, що проблема вирішується просто. Більшість сучасних материнських плат мають додаткові слоти для ОЗУ (зазвичай їх 4, але може бути також 2 або 8). Просто купуйте додаткові модулі пам'яті, і насолоджуйтесь грою / роботою. Саме цього хочуть від вас продавці комп'ютерного заліза. Проте, існують деякі нюанси:

  • У продажу може не бути таких само модулів, які стоять у вас.
  • Або у плашках використовуються інші чіпи. У цьому випадку виробник не гарантує, що модулі будуть працювати в двоканальному режимі.
  • Несумісність певних модулів ОЗУ з конкретною материнською платою.

До того ж, скільки саме треба мати оперативки для ігор? А для графічного дизайну? І яка оперативка краща: DDR4 чи DDR5? Про все це ви дізнаєтесь далі.

Зміст

Оперативна память для простої офісної роботи

Копірайтери, контент-менеджери, SMM-менеджери, маркетологи, бухгалтери зазвичай працюють з доволі невибагливими програмами:

  • Word;
  • Google Docs;
  • Excel;
  • PowerPoint;
  • 1C;
  • Різні CRM-системи.

Більше всього оперативної пам'яті “з'їдає” робота у браузері. Але навіть якщо у вас одночасно відкритий Google Chrome чи Mozilla Firefox, а також всі вищеперелічені програми, вам все одно вистачить 8 Гб. Проблеми можуть виникнути хіба що у разі, якщо ви відкриєте кілька різних браузерів. Як вибрати оперативну пам'ять для офісної роботи? Ловіть лайфхак: краще мати 2 модулі оперативки на 4 Гб кожний, ніж один на 8 Гб. Так, об'єм однаковий, але у першому варіанті включається двохканальний режим роботи ОЗУ. При цьому ваш ПК або ноутбук зможе виконувати більше операцій за одиницю часу, хоча швидкість відкриття програм не зміниться. Різниця може досягати 20%. Розглянемо цей феномен на прикладі. Маючи 1 модуль пам’яті на 8 Гб, ви зможете відкрити 25 вкладок у браузері і ще запустити 5 програм, перш ніж комп почне підвисати. За наявності 2-х модулів по 4 Гб той самий ефект з'явиться тільки після 30-ти відкритих вкладок та 6-ти запущених програм. Зверніть увагу, що кількість вкладок та програм взята просто для прикладу.

А взагалі, ми не радимо брати комплект з 2-х модулів по 4 Гб. Коли прийде час оновлюватись (а це настане дуже швидко), вам треба буде кудись реалізувати цей комплект. Але кому він тоді буде потрібен, якщо всі перейдуть на більш потужні та сучасні модулі? До речі, навіть зараз комплекти по 4 Гб коштують досить дорого через свою непопулярність.

Тому краще одразу ставьте 2 модулі по 8 Гб DDR4. Повірте, ви одразу відчуєте колосальну різницю. Все почне “літати”, а одночасно відкритих програм тепер може бути набагато більше. А оскільки модулі памяті будуть працювати у двохканальному режимі, продуктивність збільшиться не у 2, а у 2,4-2,5 разів.

Як підібрати оперативну пам'ять для двохканального режиму? При підборі додаткового модуля ОЗУ врахуйте ці нюанси:

  • Він має бути точно тієї самої моделі і того самого виробника, що і перший модуль. Важливо, щоб частота та таймінги у обох планок були однакові, інакше сумісність буде досить проблемною. Пам'ятайте, що плашки різних виробників не завжди можуть співпрацювати. А деякі взагалі не підтримуються вашою материнською платою. Обов'язково вивчіть специфікацію вашої материнки. Там вказано, які модулі ОЗУ підтримуються.
  • У модулі можуть стояти інші чіпи. Тому навіть купівля ідентичної плашки не гарантує, що у ній стоять такі самі чіпи. 2 модуля з різними чіпами будуть працювати гірше. Тому радимо одразу купити 2 нові модулі по 8 Гб одним комплектом, і вставити їх. Так роблять усі продвинуті користувачі ПК та ноутбуків. Зазвичай плашки одразу продаються по 2 чи 4 в одній упаковці. Тому якщо ви задаєтесь питанням, як вибрати оперативну пам'ять для ноутбука, просто звертайтесь у магазин та вибирайте виробника та модель модулів.
  • Якщо у вас 4 слоти під плашки ОЗУ і тільки 1 модуль, другий модуль треба ставити через один слот. Справа у тому, що тільки так ви створите двохканальну роботу оперативки. Перші два слоти обслуговуються одним каналом, наступні 2 – другим. Якщо ви поставите 2 плашки поруч (наприклад, у слоти №1 та №2, або №3 та №4), вони будуть підключені до одного каналу. Ви не зможете використати переваги двохканальної роботи ОЗУ, продуктивність компа буде меншою. Якщо перший модуль стоїть у слоті №1, другий ставьте в слот №3.

Як підібрати оперативну пам'ять до вже існуючої? Фахівці TELEMART.UA допоможуть вам з вибором. Адже у нашому асортименті є майже сотня моделей модулів ОЗУ DDR4/DDR5 по 8 Гб. У нас ви знайдете оперативку таких виробників:

Якщо вам потрібні плашки на 4 Гб, у TELEMART.UA ви знайдете близько двадцяти моделей популярних виробників. Ви легко знайдете оперативку будь-якого об'єму, виробника та покоління завдяки зручному фільтру на сайті.

Якщо ви не знаєте, як вибрати оперативну пам'ять для ПК для офісної роботи, наш фахівець БЕЗКОШТОВНО підбере оптимальний варіант під ваш бюджет.

Скільки об'єму ОЗУ достатньо для CS 2, WoT, DOTA 2, Fortnite?

Навіть у 2023 році 16 Гб – це золотий стандарт об'єму оперативки. Цього вам вистачить, якщо любите грати у “класику” на кшталт Counter Strike, World of Tanks, World of Warships, Fortnite. А дитячі ігри типу Minecraft або Roblox потребують всього 8 Гб пам’яті. Перевага таких ігор – у їх невимогливості до ОЗУ. Навіть якщо вас цікавлять ігри з більш крутою графікою, як Red Dead Redemption 2 або The Witcher 3, 16 Гб вам точно вистачить при грі у роздільній здатності Full HD.

Для гри у 2К чи 4К на великому моніторі вже бажано мати 32 Гб. Якщо у вас стоїть один модуль на 16 Гб, просто додайте ще один. Якщо у вас 2 модулі по 8 Гб та материнська плата на 4 слоти ОЗУ, поставьте ще 2 модулі по 8 Гб. Хоч комп з 4-ма плашками ОЗУ вам не вдасться розігнати до тих самих частот, що й з 2-ма плашками, але рiзниця буде незначна. А ще краще звернутись до TELEMART.UA та здати 2 модулі на 8 Гб за послугою “Trade-In”, вигідно обмінявши їх на 2 по 16 Гб. Тоді у вас буде вже 32 Гб оперативки, і цього вам вистачить на довгі роки. Причому ви можете обміняти не тільки старі 8 Гб на нові 16 Гб, але і на нові 32 Гб! Ніяких обмежень немає! Для обміну планок ОЗУ за послугою “Trade-In” принесіть своє залізо у будь-який наш шоурум (адреси дивіться тут) або відправляйте Новою поштою.

Оптимальний об'єм для ігор у 2023-2024

Якщо ви любите проходити новинки, як Hogwarts Legacy, Resident Evil, The Last of Us Part I або Diablo 4, вам знадобиться 32 Гб оперативки. Те ж саме стосується любителів Warzone 2.0, а також фанатів гри у роздільній здатності 2К та 4К.

Наприкінці березня 2023 бета-тест Diablo 4 показав, що 16 Гб вже не вистачає. У наступні 2 роки будуть виходити ще більш вимогливі ігри. Але це не єдина причина, чому вигідно мати 32 Гб оперативки вже сьогодні. Чим більше ігор виходить щороку, тим менше у розробників часу на бета-тести та виправлення багів. Нажаль, гонитва за мільйонними прибутками призводить до того, що нові ігри часто виходять “сирими”, з безліччю багів. Під час того ж бета-тесту Diablo 4 у декількох гравців згоріли відіки GeForce RTX 3080 Ti! Проблема ще й у тому, що будь-які баги зазвичай ще більше сковують ресурс оперативної пам'яті. Тому краще мати запас на 32 Гб. Його вам точно вистачить ще на 2-3 роки.

Станом на травень 2023 року ціни на плашки ОЗУ по 16 Гб стартують від 1300 грн. 2 модулі – це 2600 грн, у той час як 2 найдешевші модулі по 8 Гб вам обійдуться у 1320 грн. Насправді різниця не така вже й велика у порівнянні з можливістю мати запас оперативки та отримувати задоволення від гри без мікрофрізів. А геймерам-стрімерам ми тим паче рекомендуємо запас, оскільки окрім гри вам одночасно доведеться вести трансляцію (+4-6 Гб) та використовувати Google Chrome (+3-4 Гб). Як тільки всі програми разом з грою “з’їдять” всю оперативку, почнеться підкачка пам'яті з SSD-диску, що призведе до мікрофрізів. Погодьтесь, неприємний сюрприз під час прямої трансляції. Саме тому для стрімерів золотий стандарт – це 32 Гб.

Апгрейднути комп та збільшити об'єм оперативки можна у шоурумі TELEMART.UA. Послуга заміни плашок ОЗУ коштує всього 99 грн як для ПК, так і для ігрових ноутбуків.

Скільки оперативки треба графічним дизайнерам?

Робота у таких програмах, як Vegas, Blender, ArchiCAD, Photoshop, DaVinci Resolve або Adobe Premiere Pro також може вимагати 32 Гб пам'яті.

Ми впевнені, що у вас без проблем запускається Vegas на ноуті з плашкою оперативки на 8 Гб. Але врахуйте, що у міру вашого розвитку як фахівця ваші проекти теж стануть складнішими. Кожен новий проект зростатиме у масштабах, кількості спецефектів, монтажу та ін. Якщо ви сьогодні починаєте працювати у 3D-моделюванні або монтажі фільмів, вам все одно потрібно 32 Гб. Бо вже через рік ви будете використовувати профільні програми на повну потужність. У кожному новому проекті буде використано все більше файлів, а це все навантаження на оперативну пам'ять.

Якщо ви монтуєте відео у роздільній здатності Full HD та використовуєте фонові програми, об'єм у 32 Гб буде вже мінімальним. А для монтажу роликів у 4К потрібно 64 Гб оперативки. Звісно, краще обирати модулі DDR5. Вони мають безліч переваг над DDR4 (докладніше про це нижче), а ціни у 2023 вже не настільки кусаються, як 1-2 роки тому.

Якщо ви не знаєте, який ПК або ноутбук підібрати для 3D-моделювання або графічного дизайну, ми з радістю підберемо комп БЕЗКОШТОВНО.

Як вибрати оперативку при збірці ПК власноруч?

Якщо ви самостійно збираєте ПК, вибираєте крутий проц та відік, вас цікавить найсучасніша материнська плата, то до вибору оперативки теж підійдіть максимально відповідально. Буде прикро, якщо ви витратите 50-60к на потужне залізо та гарний корпус, а невелика помилка у виборі ОЗУ перекреслить усі старання та витрати.

Тому спеціально для любителів збирати ПК власноруч ми підготували гайд по вибору оперативки. Зверніть увагу на ці 4 параметри:

  • Тип памяті (покоління).
  • Ефективна частота (вказана на заводській упаковці).
  • Таймінг.
  • Об’єм модуля.

В залежності від можливостей використання оперативна пам’ять ділиться на 3 групи:

  • Модулі на материнській платі, яка не підтримує розгін. Назвемо її умовно Група I.
  • На платі, що підтримує розгін, але ви не плануєте розганяти її (умовно Група II).
  • Підтримує розгін, і ви будете розганяти (Група III).

У таблиці нижче ви знайдете основні рекомендації щодо підбору ОЗУ в залежності від того, який тип пам'яті. Під таблицею ми пояснюємо використані терміни.

Параметр Група I Група II Група III
Частота Максимальна, яку підтримує материнка 3200 MHz* 3000-3200 MHz (для розгіну до 3800-4000 MHz)
Кількість модулей 2 шт.**

2 шт. для мейнстріму

4 шт. для High-End Desktop***

Плати з Daisy топологією:

  • 2 шт. для мейнстріму
  • 4 шт. для High-End Desktop

Плати з Т топологією:

  • 4 шт. для мейнстріму
  • 8 шт. для High-End Desktop
Ранги 2 2 1
Таймінги Якнайменші, але без переплати Якнайменші, але без переплати Якнайменші
Чіпи будь-які будь-які

Бренди Samsung B-Die (дорогі)

Бренди Micron E/H-Die (оптимальна ціна)

________*

* – можна брати ОЗУ будь-якої частоти вище 3200 MHz.

** – окрім материнок лише з 2-мя слотами. У цьому випадку радимо ставити 1 модуль, а пізніше докупити ще один.

*** – якщо у вас плата з Т-топологією та частотою 3800 MHz, ставте 4 та 8 відповідно.

Термінологія:

  • Таймінги – час очікування між здійсненням операцій. У кожного модуля оперативки є 4 основних таймінга та кілька десятків субтаймінгів, але тільки головні 4 мають для нас значення. Таймінги вимірюються у тактах. Для частоти 3200 MHz вони найчастіше мають вигляд 14-14-14-34. Першим у позначенні вказаний таймінг tCL (CAS Latency); він вказує на затримку між вибором стовпця CAS у таблиці даних (розташована у чіпах ОЗУ) та початком передачі даних. Другий називається tRCD (RAS to CAS delay) та вказує на затримку між активацією строки RAS та вибором стовпця CAS у тій самій таблиці даних. Третій таймінг зветься tRP (row precharge time), показує затримку між заряджанням строки командою Precharge та активацією нової строки RAS. Справа у тому, що сама по собі передача даних спустошує заряд ячейок, тому для подальшої роботи їх треба постійно заряджати. Четвертий таймінг tRAS (active to precharge) означає затримку між активацією строки RAS та спрацюванням команди на підзарядку (Precharge).
  • Ранги пам’яті вказують на те, які чіпи як розташовані на модулі ОЗУ. Наприклад, один модуль має 16 чіпів по 4 В (біта), тобто суммарно 64 В. Це так званий “одноранговий” модуль (скорочено – 1 ранг). Якщо на модулі у 2-х областях розташовані 16 чіпів по 8 Б кожен, вони дають 2 області по 64 В (загалом – 128 В). Це “дворанговий” модуль (2 ранги). Максимально може бути 4 області з чіпами, тобто 4 ранги. Але поки що такі модулі на ринку зустрічаються дуже рідко. Дворангова пам'ять є чимось на зразок 2-х віртуальних модулів у рамках одного фізичного. Вона на 5-10% продуктивніша, ніж однорангова. Але однорангова пам'ять коштує дешевше і краще “розганяється”. Тому не можна однозначно сказати, який із цих варіантів краще.
  • Плати з Daisy топологією – канали пам'яті підключені тільки до одного слоту, який окремо підключений до другого слоту оперативної пам'яті (див. малюнок нижче). Краще працюють, коли увімкнені лише 2 модулі з 4-х можливих. Пам’ять на платі з Daisy топологією розганяється простіше.
  • Плати з Т топологією – кожен з каналів пам'яті підключений одночасно до 2-х слотів (див. малюнок нижче). Краще працюють, коли увімкнені всі 4 модулі ОЗУ.

Також зверніть увагу, що після установки модулей оперативки треба вручну активувати так званий XMP-профіль. Саме він дозволяє ОЗУ працювати на заявлених частоті, таймінгах та напрузі. Активувати XMP-профіль треба у BIOS материнської плати. Іноді у оперативки може бути 2 XMP. Перший дозволяє працювати на заявленій частоті (наприклад, 3200 MHz), другий – на частоті, меншій від заявленої (наприклад, 2933 MHz). Таким чином, виробники перестраховуються на випадок, якщо основний XMP не запуститься.

DDR4 та DDR5: в чому різниця, і що вибирати?

Номер після абревіатури “DDR” означає покоління. Тобто, ми зараз порівнюємо оперативну память 4-го та 5-го поколінь. Плашки DDR5 з'явилися на ринку у 2020-му році. Як завжди буває з оперативкою нового покоління, продукт вийшов “сирим”, а ціни на нього були невиправдано високими (через банальний дефіцит товару). Проте до 2023-го року ситуация змінилася, і тепер модулі DDR5 більше не страждають “дитячими” хворобами та коштують помірних грошей. До того ж, нові проци від Intel та AMD вже перейшли на нове покоління оперативки.

Різниця між DDR4 та DDR5 у технічних характеристиках та можливостях просто колосальна. Вона показана у таблиці нижче.

Технічні характеристики DDR4 DDR5
Максимальна частота 4800 MHz 8000 MHz
Максимальна щільність ядра 16 Гб 64 Гб
Максимальний об'єм UDIMM 32 Гб 128 Гб
Кількість каналів 1х64 bit 2х32 bit
Напруга 1.2 В 1.1 В

З першими 3-мя строками таблиці все зрозуміло. Максимальна частота у DDR5 вже зараз набагато більша, ніж у DDR4. А у майбутньому розробники обіцяють налагодити випуск плашек з максимальною частотою 8400 MHz (про це повідомила компанія SK Hynix) і навіть 12600 MHz (заява компанії ADATA). Коли цей день настане, DDR4 буде виглядати якось так:

А через те, що максимальна щільність ядра у DDR5 аж у 4 рази вища (64 Гб проти 16 Гб), максимальний об'єм пам'яті на одному модулі автоматично зростає у 4 рази на фоні DDR4 (128 Гб проти 32 Гб).

Особливий інтерес становлять модулі ДДР5 на 2 канали. Тепер вам не обов'язково мати 2 плашки, щоб організувати роботу оперативки за 2-ма каналами. Адже навіть одна плашка зможе працювати у двохканальному режимі. Отже, якщо вас трохи засмучує висока ціна на DDR5, ви можете спочатку купити один модуль, адже він все одно 2-канальний. Проте, якщо у вас 2 2-хканальних модулі DDR5 та 4 слоти, вставляти плашки треба все одно через одну (слоти №1 та №3, або №2 та №4), інакше вони будуть працювати в одноканальному режимі.

Нарешті, DDR5 працює при напрузі від 1,1 В, що незначно менше за 1,2 В у DDR4. А чим менша напруга, тим менше витрати електроенергії, тобто DDR5 виявляється ще й економічнішою.

Нарешті, тільки DDR5 підтримує новітню технологію On-die ECC. Її розробляли ще для DDR4, але процес затягнувся на довгі роки. Як працює технологія On-die ECC? Нагадаємо, що оперативна пам'ять відповідає за тимчасове зберігання інформації. Зі збільшенням щільності чіпів DRAM зростає можливість витоку даних. У випадку перегріву або витоку даних звичайна оперативка без цієї технології починає “троїти”. Простими словами, одиниці та нулі, у яких зберігається інформація, наче перевертаються догори гальмами. Вбудована ECC зменшує цей ризик, виправляючи помилки у мікросхемі, підвищуючи надійність та знижуючи кількість дефектів. Тобто вона повертає ці одинички та нулі у нормальне положення. Тому при перегріві ОЗУ чи витоку даних у вас не з'явиться синій екран.

Отже, яку оперативку вибрати? Якщо вам достатньо грати лише у CS 2, DOTA 2, GTA V чи щось подібне, користуйтесь DDR4. Те ж саме стосується офісної роботи. Проте для 3D-моделювання, кіномонтажу та графічного дизайну у 2023 році використовуються проци Intel Core i9 13900 або AMD Ryzen 9 7950Х, які вже працюють тільки на DDR5. Насправді, Intel почав перехід на нове покоління оперативки ще у 2021-му році, а AMD – у 2022-му. Тому навіть більш прості проци, ніж наведені у приклад, працюють з DDR5.

Якщо ви хочете власноруч зібрати крутезний ПК з потужним залізом і витратити на нього десятки тисяч гривень, немає сенсу купувати DDR4. Ви заощадите максимум 2000 грн, але не зможете насолоджуватись грою у повному обсязі. ДДР4 просто не вистачить пам'яті, і гра почне “фризувати”. Отже, якщо ви збираєте ПК для проходження найновіших ігор (Dead Island 2, Diablo 4, Star Wars Jedi: Survivor, The Lord of the Rings: Gollum), радимо брати тільки DDR5.

У 2021 році різниця у ціні між DDR4 та DDR5 була колосальною. Але у 2023 вона вже незначна, враховуючі технічні переваги ОЗУ останнього покоління. Переконайтеся в цьому самі, порівнявши вартість Kingston DDR4 16GB (2x8GB) 3200Mhz та Kingston DDR5 16GB 4800Mhz у TELEMART.UA. DDR4 вам ще вистачить на ігри, які виходитимуть найближчі 2-3 роки. Зате DDR5 вам точно вистачить на 10 років.

Якщо ви не знаєте, яку оперативку вибрати від певний проц та материнську плату, специаліст TELEMART.UA БЕЗКОШТОВНО підбере оптимальний варіант. Зараз у нас є величезний вибір серед 500+ варіантів модулів DDR4 та DDR5! Чекаємо на ваші дзвінки: (067) 400-08-80.

FAQ

Що таке двоканальний режим?

Це режим паралельної роботи 2-х каналів оперативної пам'яті. Дозволяє значно збільшити пропускну здатність у порівнянні з одноканальним режимом. Часто використовується у ПК та деяких ноутбуках.

Чи можна поєднувати різні види оперативної пам'яті?

Так, проте це небажано. Наприклад, ми поставили модуль ОЗУ з частотою 3200 МГц та другий модуль на 3600 МГц. У поєднанні кожен буде працювати з частотою не більше 3200 МГц. Те саме можна сказати про таймінги. Тому комп буде працювати гірше, не зможе використати всю свою потужність. Отже, поєднувати різні види оперативки не рекомендується, хоча чисто технічно це можливо.

Який обсяг оперативної пам'яті рекомендується для ігрових комп'ютерів?

У 2023 році для проходження невибагливих ігор достатньо 16 Гб. Якщо ви плануєте весь час грати тільки у CS 2, DOTA 2 або Fortnite, вам вистачить і 8 Гб на кіберспортивних налаштуваннях. Проте новинки 2023 року потребують 32 Гб оперативки, особливо у 2К та 4К.

Товари з публікації

ОЗП Kingston DDR4 16GB (2x8GB) 3200Mhz FURY Beast Black (KF432C16BBK2/16)
Код: 374722
Акція
+39бонусів
4.8
Є в наявності
5
8
10
6
Тип: DDR4
Призначення: Для ПК
Кількість модулів: 2 шт.
Обсяг одного модуля: 8 ГБ
Частота: 3200 МГц
Схема таймінгів: 16-18-18
ОЗП Kingston DDR5 16GB 4800Mhz FURY Beast Black (KF548C38BB-16)
Код: 390309
+15бонусів
Архівний
Тип: DDR5
Призначення: Для ПК
Кількість модулів: 1 шт.
Обсяг одного модуля: 16 ГБ
Частота: 4800 МГц
Схема таймінгів: 38-38-38
Вам можливо підійде
Партнерство