Каталог
Акція
Новинка у TELEMART.UA! Купуйте акційні Apple iPhone 13 128GB за 22 999 грн
До кінця: 00 Днів 00 Годин 00 Хвилин 00 Секунд
Акція
Бери зараз – плати частинами! До 12 місяців безвідсоткової розстрочки на акційну техніку
До кінця: 00 Днів 00 Годин 00 Хвилин 00 Секунд
content
content
content
Обране Порівняння

Сумісність обладнання: покроковий посібник з вибору відеокарти під материнську плату та процесор

27.07.2023

Найбільша продуктивність ПК досягається лише тоді, коли всі комплектуючі максимально сумісні. Так що при складанні ігрового комп'ютера потрібно звернути увагу не тільки на сумісність праці та материнки, але і як підібрати відеокарту до материнської плати. Читайте цю статтю і зрозумієте, як дізнатися, чи підходить відеокарта до материнської плати та процесора.

Зміст

Як підібрати відеокарту під материнку

а) PCI Express x16

Тут ми писали, як підібрати материнську плату під процесор Intel чи AMD. Ну а при підборі відика під материнку врахуйте, що вже понад 15 років всі материнські плати та всі відеокарти мають роз'єм PCI-Express x16. Простими словами, це 16-канальний порт PCI-Express, і це найбільший та високопродуктивний слот розширення з найвищою пропускною здатністю. Вона становить 40 Гбіт/с при одиночному напрямку і 80 Гбіт/с при подвійному напрямку. До цього були одно-, чотири- та восьмиканальні слоти розширення, але сьогодні вони вже не використовуються для графічного процесора відеокарт (GPU).

Як зрозуміти, чи підходить відеокарта до материнської плати? Якщо і плата, і картка мають PCI-Express x16, вони автоматично сумісні. А всі душі та видики, що випускаються останні 15 років, мають такий роз'єм. Тут не потрібні якісь спеціальні технології, тому підібрати карту під материнку набагато простіше, ніж карту під проц.

б) SLI, NVLINK и Crossfire

Для дуже вимогливих ігор чи дизайнерських проектів виробники відеокарт багато років тому вигадали додаткові технології. Вони дозволяють підключати одночасно від 2 до 4 карток в одній збірці. У NVidia технологія називалася SLI, але її не використовують ось уже 3 покоління. Адже на зміну прийшла технологія NVLINK. У компанії AMD аналогічна технологія називається Crossfire. Вона дозволяє використовувати сумарну продуктивність (а простими словами - потужність) декількох відеокарт при їх паралельному підключенні. Це потрібно було не стільки геймерам, скільки професійним дизайнерам, що працюють з 3D-графікою. Можливо, ви пам'ятаєте збірки з 2-х чи навіть 3-х GeForce GTX 1080Ti? Це було майже так само давно, як і часи, коли питання “Як вибрати відеокарту під материнську плату” ще був актуальним. Але у 2023 році потреби у NVLINK чи Crossfire немає. Адже одна нова GeForce RTX 4090 набагато потужніша, ніж 2 GTX 1080Ti. Немає сенсу робити суперскладання з 2-ма 4090, тому що в світі ще немає такого процесора, який зміг би розкрити 2 паралельно підключені карти цієї моделі. А купувати 2 слабкі карти для підключення технології NVLINK/Crossfire просто нерентабельно – їх сумарна вартість виявиться вищою за вартість однієї флагманської карти.

У якому режимі працює відеокарта

Отже, ми розібралися, як підібрати відеокарту до материнської плати. Після підключення карти до материнки в окремих випадках GPU (графічний процесор) працює не на повну потужність. Це викликано тим, що шина не використовується на всю ширину. Адже вам уже вдалося підібрати відеокарту до материнки. І ви точно знаєте, що вони сумісні між собою. Як це виправити? Дотримуйтесь простої інструкції:

  • Перевірте, чи відеокарта надійно закріплена в слоті.
  • Переконайтеся, що слот на материнській платі та роз'єм відеокарти не пошкоджені механічно.
  • Погляньте, скільки ліній PCI Express підтримується чіпсетом материнської плати, і конфігурацію слотів PCIE х16 на конкретній моделі. Можливо, пропускна спроможність порту плати недостатня для відеоадаптера.
  • Перевірте, чи активний режим NVLINK / Crossfire. Для цього використовуйте безкоштовні програми CPU Z або AMD Catalyst.

Сумісність відеокарти та процесора

Підібрати відеокарту до материнської плати та процесора можна і виходячи з потужності процесора. Якщо ви збираєте ПК для ігор, беріть процесор з кількістю ядер. не менше 4-х. Дешевші моделі з 2-ма ядрами підходять для офісної роботи або ігор у шутери CS: GO або DOTA 2 на мінімалках. Для комфортного проходження ігор у будь-якому жанрі у FullHD на ULTRA беріть 4-ядерний процесор. Повний список моделей від Intel і AMD смотрите за посиланнями. А для 2К підійде чіп з 6-8 ядрами, для 4К-гейминга – від 10 ядер и выше. Під такий потужний процесор потрібний графічний адаптер типу GeForce RTX 4070, RTX 4070 Ti, RTX 4080, AMD Radeon RX 7900 XT/X.

Купити процесор та відповідну до нього відеокарту зі знижкою ви зможете у магазині TELEMART.UA. Справа в тому, що у нас з'являються нові акції на цілі категорії товарів. Наприклад, зараз найпопулярніша акція дозволяє отримати безкоштовну доставку акційних комплектуючих по всій Україні (а точніше, до будь-якого населеного пункту, де є хоча б одне відділення Нової пошти). Замовити товар можна через наш чат-бот в Телеграм: @TELEMARTUA_bot.

А підібрати відеокарту до материнської плати онлайн вам допоможе Конфігуратор ПК. Він створений за складним алгоритмом, щоб вам було простіше зібрати ПК на основі сумісних комплектуючих. Якщо деталі несумісні, модуль складання попередить про це і запропонує кілька варіантів сумісних комплектуючих за вигідною ціною. Якщо ви випадково забудете додати важливу комплектуючу в збірку, програма повідомить про це і запропонує варіанти деталі, що бракує, від кращих виробників. За допомогою Конфігуратора ви зможете самостійно зібрати ПК, зберегти свій варіант збирання та поділитися ним з друзями. Також за бажання ви завжди можете вдосконалити вже існуюче авторське складання. Якщо ваші родичі або друзі не розуміються на комп'ютерному “залізі”, ви можете зібрати ПК для них, використовуючи можливості Модуля та свої знання.

Як підібрати блок живлення під відеокарту

Розглянемо з прикладу відеокарт RTX 40** від NVIDIA. Крім того, що блок повинен мати розмір, що дозволяє поміститися в корпус для ПК, він повинен відповідати наступним критеріям:

  • Бути сумісним з ATX 3.0. ATX – це стандарт, відповідно до якого виробляються блоки живлення. 3.0 – номер останнього покоління Такий БП може витримувати дворазові навантаження по загальним лініям і триразові лінії живлення відеокарти, що дуже важливо для потужних конфігурацій.
  • Буде перевагою та наявність роз'єму 12VHPWR. Справа в тому, що при підключенні сучасної відеокарти RTX 40** через 12VHPWR ви зможете досягти більш естетичного вигляду вашого сучасного складання
  • Бажано, щоб була сертифікація енергоефективності 80 PLUS. Зверніть увагу і на блоки живлення із сертифікацією Gold, Platinum або Titanium. Вони найчастіше використовується більш якісна компонентна база, рахунок чого вони відрізняються вищим ККД, гріються менше, прослужать довше, працюють тихіше.
  • Потужність БП має відповідати вимогам виробника відеокарти. Наприклад, якщо у вас RTX 4070 Ti підійде блок живлення на 750 Вт. Для RTX 4080 – вже на 850 Вт, а для найпотужнішої RTX 4090 –; блок на 1000 Вт. Виробник вказує мінімальну та рекомендовану потужність блоку живлення для відеокарти. Щойно ми перерахували варіанти потужності, що рекомендується, і радимо звертати увагу саме на цей показник. Перестрахуйтеся та візьміть блок із невеликим запасом потужності. Однак при складанні через Конфігуратор ПК від TELEMART.UA всі ці дані вже враховані. У разі нестачі живлення для вашої системи з вибраним БП, Конфігуратор повідомить вас.

Як вибрати корпус під відеокарту

У технічних характеристиках будь-якої моделі корпусу є такий параметр, як максимальна довжина відеокарти. Її можна знайти у специфікації на сайті виробника, або на сторінці товару на сайті TELEMART.UA (див. скрін нижче).

Довжина відеокарти відрізняється не тільки між моделями, а й між варіантами однієї моделі різних виробників. Наприклад, та ж RTX 4060 от MSI з двома кулерами охолодження має довжину 199 мм, а RTX 4060 от Gigabyte буде вже з трьома кулерами, через що буде довше (272 мм).

У конструкції корпусу вже передбачені кріплення для вентиляторів різного діаметру, потужності та виробників. Деякі виробники корпусів продають їх разом із фірмовими кулерами. У будь-якому випадку, вентилятори кріпляться так, щоб ефективно охолоджувати відеокарту серед інших комплектуючих. Так що при покупці корпусу для ПК вам не варто переживати, що він не підійде під відеокарту через розташування та тип охолодження. Цей нюанс виробники корпусів уже передбачили.

Як оптимально вибрати відеокарту під свої потреби

Ми розглянемо варіанти відиків залежно від кількох критеріїв вибору:

  • Ціна.
  • Графічний процесор (GPU).
  • Відеопам'ять.
  • Розрядність шини пам'яті.
  • Продуктивність.
  • Шумність.
  • Температура.

Розглянемо докладніше, які відеокарти обрати залежно від пріоритетного критерію.

а) Ціна

Якщо ціна на видик для вас важливіша за всі інші показники та характеристики, вивчіть таблицю нижче. Там показані лінійки відеокарт, що є в наявності у TELEMART.UA станом на липень 2023 року. Вони розподілені на категорії залежно від бюджету.

Категорія бюджету NVIDIA AMD
Ультрабюджетні
(1399-3798 грн.)
GT 610
GT 710
GT 730
GT 1030
GTX 1050
 
Бюджетні
(3799-8499 грн.)
GTX 1050 Ti
GTX 1060
GTX 1070 Ti
GTX 1080
GTX 1630
GTX 1650
GTX 1660
GTX 1660 SUPER
RTX 2060
RTX 3050
RX 550
RX 560
RX 570
RX 580
RX 590
RX 6400
RX 6500 XT
RX 6600
Середній сегмент
(8500-44.999 грн.)
RTX 3060
RTX 3060 Ti
RTX 3070
RTX 3070 Ti
RTX 3080
RTX 4060
RTX 4060 Ti
RTX 4070
RTX 4070 Ti
RX 6600 XT
RX 6650 XT
RX 6700 XT
RX 6750 XT
RX 6800 (XT)
RX 6900 XT
RX 7600
Дорогі
(45.000-88.599 грн.)
RTX 4080
RTX 4090
RX 7900 XT/X

Пам'ятайте головне правило: чим дорожча відеокарта, тим більше у неї технічних можливостей, і тим вища її продуктивність та частота графічного ядра. Відповідно, вона потягне більше ігор у більшій кількості дозволів. Видик – это не та комплектующая, на которой стоит экономить. Хороша відеокарта повинна коштувати близько 35-40% від ціни за все збирання ПК. І чим дешевша збірка, тим вища процентна частка відеокарти.

б) Графічний процесор (GPU)

Від нього залежить швидкодія та більшість можливостей самої відеокарти. Завданням графічного процесора є розрахунок зображення і обробка команд тривимірної графіки.

Головна характеристика GPU – частота (у МГц). Якщо вам головним пріоритетом є GPU, беріть карту з максимально високою частотою графічного ядра. Для ігор мінімальне значення становить 1400 МГц, оптимальне – 1850-2150 МГц. Для гри в 2К і 4К беріть відео з частотою від 2000 МГц до 2650 МГц.

в) Відеопам'ять

Об'єм відеопам'яті не впливає на кількість ФПС у грі, але впливає на кінцеву продуктивність відеокарти. Для сучасних ігор 2023 беріть видики мінімум з 8 Гб відеопам'яті. Для 2К більше підходять моделі з 12 Гб, а для 4К – 16-24 Гб.

г) Розрядність шини пам'яті

Чим вище розрядність шини, тим вище пропускна здатність, і тим швидше відеокарта обробляє дані. Якщо вам головний критерій саме у високій розрядності, беріть карту на 256 біт або 384 біта. Такі видики дозволять вам виконувати проекти з дизайну або монтувати відео та фільми у високій якості швидше, за рахунок швидшої передачі даних. Для ігор підійдуть карти на 128 біт і 256 біт, а для гри в CS2, DOTA 2, Fortnite на середніх налаштуваннях достатньо 64 біт.

д) Продуктивність

Ми розраховуємо продуктивність відеокарти в benchmark points (дані беремо з ресурсу PassMark). Це умовна одиниця виміру, прийнята всім моделей відеокарт і процесорів. Продуктивність важлива для проходження ігор із добре деталізованою графікою та високими системними вимогами, а також для професійних дизайнерів та монтажерів. Також при грі в 2К та 4К вимоги до продуктивності карти зростають у порівнянні з FullHD.

  • Для любителів 4К-геймінгу та дизайнерів підійдуть карти з продуктивністю 30.000 – 40.000 points.
  • Для любителів FullHD та 2К вибирайте з карток у діапазоні 15.000 – 30.000 points.
  • Якщо ж ви вибираєте карту для гри в шутери, і не більше, можна обмежитися продуктивністю 2500 – 15.000 points.

е) Шумність

Далеко не найважливіший критерій, на який варто звертати увагу при виборі відеокарти. Але якщо вам важливо, щоб видик не шумів вночі (наприклад, в кімнаті хтось спить, а ви нишком граєте), беріть модель з топовим охолодженням і трьома вентиляторами. Це дозволить вентиляторам на меншій швидкості обертів скидати температуру з графічного процесора та пам'яті. У MSI це серія Suprim/Gaming X, у ASUS – ROG/TUF, у Gigabyte – Aorus, у Palit – GameRock, а у Inno3D – IChill. Ці карти дозволять вам насолоджуватися грою та одночасно тихою роботою системи охолодження.

Щойно навантаження зростає, карта нагрівається, і за певної температури вентилятори охолодження автоматично запускаються. У більш потужних системах охолодження, радіатор відеокарти прогрівається довше, а також дозволяє при низьких обертах вентиляторів швидше скидати тепло. У карт бюджетного та середнього цінового сегмента радіатор, швидше за все, буде меншим. Він швидше нагріватиметься, за рахунок чого вентилятори включатимуться в роботу швидше. У виробника MSI це серії Aero/Ventus, у ASUS – Phoenix/Dual, у Gigabyte – WindForce/Eagle, у Palit – StormX/Dual, у Inno3D – Twin. Якщо ви плануєте використовувати відеокарту для роботи з графікою/дизайном, який буде вимогливий до відеокарти, або грати регулярно в 4К ігри, і ви цінуєте акустичний комфорт, рекомендуємо розглядати описані вище дорогі серії. Але якщо бюджет на першому місці, вибирайте більш дешеві варіанти з двома вентиляторами. Рекомендуємо використовувати однокулерні відеокарти тільки для маленьких корпусів, де помістити 2-вентиляторну не вийде.

ж) Температура

Якщо вам важливо, щоб карта не перегрівалася і не нагрівала комплектуючі, що розташовані поруч у складання, є 3 виходи:

  • Додаткове охолодження у корпусі ПК. Для цього вам знадобиться більший корпус, щоб туди помістилися додаткові вентилятори. Наші експерти проконсультують вас, як і в якому напрямку розмістити вентилятори для оптимального повітряного потоку.
  • Брати “топову” відеокарту та по можливості використовувати вертикальну синхронізацію в іграх, щоб частота кадрів не перевищувала частоту оновлення картинки на моніторі (ті ж шутери). Таким чином, якщо у вас відеокарта із запасом, то вона не постійно використовуватиме 100% свого ресурсу. За рахунок цього споживання та температура відеокарти будуть меншими. У цьому випадку температура рідко перевищуватиме 60 градусів.
  • Вимкнути режим простою вентиляторів відеокарти, якщо вона має відповідну технологію. Так вентилятори будуть постійно крутитися на мінімальній температурі до моменту перевищення порога 55-60 градусів (залежно від виробника). Після цього порога швидкість обертів вентиляторів підніматиметься відповідно до температури карти.

Тепер ви знаєте, як вибрати відеокарту під свої потреби, і як зрозуміти, що відеокарта підходить до материнської плати. Бажаємо вам вдалого вибору! А щоб переконатися, що всі комплектуючі сумісні, обов'язково використовуйте Конфігуратор ПК!

Товари з публікації

Код: 508348
5.0
Готові рішення: ПК на GeForce RTX 4060
Обсяг пам'яті: 8192 Мб
Тип пам'яті: GDDR6
Шина пам'яті: 128 бит
Частота графічного ядра : 2505 МГц
Частота відеопам'яті: 17000 МГц
Роз'єми для монітора: 2 x HDMI 2.1a
2 x DisplayPort 1.4a
Продуктивність: 20139
Статус відеокарти: Нова
Хіт продажу
Код: 516733
4.8
Готові рішення: ПК на GeForce RTX 4060
Обсяг пам'яті: 8192 Мб
Тип пам'яті: GDDR6
Шина пам'яті: 128 бит
Частота відеопам'яті: 17000 МГц
Роз'єми для монітора: 1 x HDMI 2.1a
3 x DisplayPort 1.4a
Продуктивність: 20139
Статус відеокарти: Нова
Вам можливо підійде
Кешбек