Материнська плата – ключовий компонент будь-якого ПК
У виборі комплектуючих користувачі приділяють увагу процесору, відеокарті та ОЗП, проте материнська плата – найважливіша деталь комп'ютера. Вона забезпечує зв'язок між пристроями і передачу даних різними шинами та інтерфейсами. Це основа, від якої залежить робота всіх компонентів.
Якість і продуктивність материнської плати багато в чому визначають можливості та стабільність роботи комп'ютера. Купити "материнку" – відповідальний і непростий процес, що вимагає врахування безлічі факторів і параметрів.
В інтернет-магазині Telamart.ua можна замовити комплектуючі за вигідною ціною. Доставка товару здійснюється по всій Україні.
Види материнських плат
Системні плати можна класифікувати за різними ознаками, але найпоширеніші критерії – це форм-фактор і чипсет.
Форм-фактор – стандарт розмірів і розташування роз'ємів на материнській платі. Він визначає сумісність плати з корпусом комп'ютера та іншими комплектуючими. Існує кілька типів форм-факторів, найбільш популярні:
- ATX – найбільший і найфункціональніший форм-фактор, пропонує більше місця для розширювальних слотів, роз'ємів і охолодження.
- MicroATX – зменшена версія плати ATX, підходить для компактних корпусів, але має менше можливостей для апгрейда.
- Mini-ITX – найменший форм-фактор, він ідеальний для створення тихих і енергоефективних систем, хоча й обмежує вибір компонентів.
Чіпсет – набір мікросхем, який відповідає за управління роботою процесора, пам'яті, відеокарти та інших пристроїв. Він визначає, якими функціями і продуктивністю володіють материнські плати, а також вказує на підтримку різних технологій, таких як розгін, багатопроцесорність, віртуалізація. Існує безліч різних чіпсетів, вони розрізняються за класом, ціною і можливостями.
Типи роз'ємів і сокетів материнської плати
Роз'єми і сокети – конектори, які містить "материнка". До них підключаються процесор та інші компоненти. Інтерфейси можуть бути різними за формою, розміром, кількістю контактів і підтримуваними технологіями. Серед найпоширеніших типів можна виділити:
- Сокет процесора. Визначає сумісність материнської плати з певними моделями і поколіннями чіпів. Сокети різних поколінь відрізняються за кількістю контактів, формою і способом кріплення процесора.
- Слоти для оперативної пам'яті. Впливають на максимальний об'єм і швидкість оперативної пам'яті, яку можна встановити в систему. Зазвичай материнська плата для ПК оснащена 2–8 слотами під ОЗП.
- PCI Express. Роз'єми дають змогу під'єднувати відеоадаптери та інші розширювальні карти, а їхня версія впливає на швидкість передавання даних між компонентом і платою.
- Роз'єми для підключення накопичувачів. Служить для встановлення жорсткого диска, твердотільного накопичувача та інших пристроїв. Користувач може купити материнську плату з 1-10 інтерфейсами типу SATA або M.2.
- Роз'єми підключення периферії. Використовуються, щоб встановити клавіатуру, мишу, монітор, принтер, сканер та інші пристрої. Зазвичай плати оснащують входами типу USB, HDMI, DVI, VGA, PS/2, RJ-45 тощо.
Материнка на ПК з оптимальною кількістю конекторів дасть змогу максимально використовувати можливості комплектуючих.
Як вибрати материнську плату
Вибір материнської плати залежить від кількох чинників: мета використання комп'ютера, бюджет, уподобання щодо якості. Однак є кілька загальних рекомендацій, які допоможуть зробити правильний вибір.
Перше, що потрібно визначити – процесор, який ви хочете використовувати у своїй системі. Від цього залежить тип сокета та чіпсета, які ви маєте обрати для своєї материнської плати. Наприклад:
- Сокет LGA 1200 підходить для Intel Core 10-го і 11-го покоління, LGA 1700 - для Intel 12-14 поколінь. AM4 розроблений для AMD Ryzen аж до 6000-ї серії, більш досконалий АМ5 - для процесорів Ryzen 7000 серії.
- Чіпсет Z790 призначений для ентузіастів і геймерів, які хочуть отримати максимальну продуктивність і можливість розгону своїх компонентів. B660/B760 підходить для бюджетних і збалансованих систем, які не вимагають особливих функцій.
Вибирайте материнську плату, яка повністю сумісна з вашим чіпом і підтримує всі його функції. Також враховуйте майбутні плани щодо апгрейду процесора. Щоб мат. плата прослужила довго і не довелося купувати нову, вона має підтримувати нові покоління "каменів".
Друге, що потрібно врахувати – розмір "матері". Він має відповідати розміру і формі вашого корпусу, а також вашим потребам щодо розширення системи:
- щоб створити потужну і функціональну систему з великим набором пристроїв, вибирайте форм-фактор ATX;
- для компактної збірки з мінімальним споживанням і кількістю компонентів підійде Mini-ITX;
- якщо потрібна збалансована і доступна система з достатньою кількістю комплектуючих, зверніть увагу на MicroATX.
Третє, що потрібно розглянути – якість і надійність моделі. "Материнка" має бути виготовлена з якісних матеріалів із гарною схемою живлення, охолодження та захисту від перевантажень і перегріву. Варто вибрати рішення від перевірених і відомих виробників, які пропонують гарантію і підтримку продуктів. Найпопулярнішими брендами плат вважаються Asus, Gigabyte та MSI.
Ще один важливий критерій – тип підтримуваної оперативної пам'яті. Залежно від моделі материнські плати оснащують роз'ємами типу DDR4 або DDR5. У старіших версіях можуть використовуватися інтерфейси під DDR3 або нижче. Усі ці типи несумісні один з одним. Тому встановити DDR4 у роз'єм для DDR5 не вийде.
Опціонально можна розглянути наявність модулів бездротових інтерфейсів: Wi-Fi і Bluetooth. Перший дасть змогу з'єднатися з роутером для виходу в інтернет без використання мережевого кабелю, другий – під'єднувати різні аксесуари, на кшталт навушників, клавіатур і мишей, ігрових контролерів.
Якщо вам потрібна якісна материнська плата, купити її можна на сайті Telemart.ua. На всі комплектуючі поширюється офіційна гарантія.