Ці 9 порад збережуть ваші гроші при підборі ігрового ноута
Тільки 1 модель ноутів з 90 виходить успішною, інші створюються для асортименту. Експерти TELEMART.UA допоможуть вам знайти "той самий" ігровий лептоп.
Наразі вибір ігрових ноутів на ринку настільки великий, що легко можна заплутатись. А ціна помилки при виборі геймерського ноуту вища за таку при виборі ПК. На це є 2 причини:
- Ноут коштує дорожче за ПК при рівній потужності.
- Ноут важко апгрейдити, на відміну від ПК. Зазвичай, що купили, тим і користуєтесь, без права на помилку.
Тому у цій статті троє фахівців комп’ютерного магазину TELEMART.UA зібрали для вас поради щодо вибору ігрового ноутбука. Ви дізнаєтесь:
- Як вибрати хороший дисплей за діагоналлю, матрицею, частотою оновлення та покриттям екрану.
- Яким процесорам віддавати перевагу.
- Чому потужний відік важливіший за потужний проц.
- Про важливість системи охолодження.
- Чому вам не потрібне надпотужне залізо у ноуті.
- Що таке TGP, і навіщо виробники “душать” його.
- Скільки має бути оперативної пам'яті.
- Про переваги ноутів з SSD над ноутами з HDD.
Наприкінці статті на вас чекає підбірка ТОП геймерських ноутів під свій бюджет від TELEMART.UA та унікальна послуга “Trade-In”.
Let’s go!
Зміст
- Вам не потрібно переплачувати за найпотужніше залізо
- Що таке “хороший дисплей” для геймера?
- Ніяких Celeron та Pentium! Про процесори
- А що по відеокартам?
- Охолодження понад усе, або “задушений” TGP
- Три додаткові поради від TELEMART.UA
- ТОП-9 ігрових ноутбуків під свій бюджет від TELEMART.UA
Вам не потрібно переплачувати за найпотужніше залізо
Наприклад, Gigabyte AERO 16 OLED BSF вражає своїми комплектуючими:
- Проц Intel Core i9-13900H на 14 ядер;
- Відік GeForce RTX 4070;
- 32 Гб оперативної пам’яті DDR5.
Відразу помітно, що проц i9 занадто потужний навіть для сучасних ігор. Саме на ньому зробили акцент розробники, в той час як відеокарта на його фоні виглядає слабшою. Цей ноут призначений для:
- Монтажу відео та фільмів у високій якості.
- Графічного дизайну.
- Проектування та креслення.
- 3D-моделювання будівельних споруд та ін.
Звідси і крутезний проц, і вражаюча кольоропередача. Для сучасних ігор достатньо процу Core i7. А частота оновлення у іграх важливіша за кольоропередачу. Немає сенсу переплачувати за ноут з такими процесором та відеокартою, оскільки ви все одно не розкриєте його потенціал на 100%. Отже, для ігор краще підійде Gigabyte AORUS 15 BSF.
Якщо ви боїтеся заплутатися в технічних характеристиках ноутбуків, зверніться за допомогою до фахівців TELEMART.UA. Вони професійно підберуть ноут під ваш бюджет при зустрічі у шоурумі або при зверненні через Телеграм-бот. Актуальні адреси шоурумів тут. Вам лише треба повідомити нам:
- У які ігри ви будете грати.
- Який ваш бюджет.
Наші менеджери безкоштовно підберуть для вас оптимальний варіант. А якщо вам все ж таки цікаво вибрати ігровий ноут самостійно, читайте далі.
Що таке “хороший дисплей” для геймера?
Дисплей – єдина частина ноутбуку, з якою ви будете взаємодіяти 100% часу. Тому вибір дисплею навіть важливіший за підбір процу або відіку. Отже, ми вирішили почати огляд саме з дисплею.
Дисплей має 5 характеристик, на які варто звернути увагу при виборі:
- Діагональ.
- Роздільна здатність.
- Тип матриці.
- Частота оновлення екрану.
- Покриття екрану.
Розглянемо детальніше кожну характеристику.
Діагональ
Тут діє золоте правило: чим більша діагональ дисплею, тим краще для геймера. Але якщо бюджет обмежений, вибирайте лептоп з діагоналлю 15,6”. Вона найпопулярніша з усіх. Наприклад, у нашому магазині 59% всіх ноутів мають таку діагональ:
Зараз все більшу популярність набирають ноути з діагоналлю 16”. А ноути з діагоналлю екрану менше 14 дюймів випускаються рідше, тому коштують дорожче. Але якщо вам дозволяє бюджет, беріть Asus ROG Strix G17 G713PI-LL036 з діагоналлю 17,3”. На ньому ви зможете грати у роздільній здатності 2К.
І раз вже ми заговорили про роздільну здатність, давайте з'ясуємо, наскільки вона важлива при виборі ноутбуку.
Роздільна здатність
Нагадаємо, що розширення бувають 5-ти видів:
- 1366х768 (HD);
- 1600x900 (HD+);
- 1920x1080 (Full HD);
- 2560x1440 (2k);
- 3840x2160 (4k).
Також кожен дисплей має таке поняття, як щільність пікселя (на один дюйм). Сам термін PPI чимось нагадує більш знайомий DPI (dots per inch, або точки на дюйм). Для ноутбуків оптимальне значення щільності пікселів варіюється від 150 до 200 PPI.
Оптимальний варіант геймерського ноуту – це роздільна здатність Full HD та щільність пікселів 150 PPI. Немає сенсу купувати ноутбук для гри у роздільній здатності 2К або 4К, оскільки ви все одно не побачите різницю від Full HD. Справа у тому, що різниця добре помітна на великому екрані. У ноутів стандартна діагональ 15,6”. Щоб максимально відчути ігровий процес у роздільній здатності 2К, вам знадобиться окремий монітор з діагоналлю 27”, який можна підключити до лептопа. Отже, Full HD – та роздільна здатність, на яку орієнтуємося при підборі ноуту.
Тип матриці
Від матриці залежить, наскільки вам буде комфортно сидіти за екраном, та наскільки чітко ви при цьому будете бачити зображення. Наприклад, ваш друг сидить прямо перед комп'ютером, перпендикулярно екрану. Він все бачить чітко. Ви сидите ліворуч і бачите спотворене зображення (“фіолетове”, наче негатив фотоплівки). Так буває, якщо матриця дисплею має низьку якість зображення та обмежений кут огляду.
Матриці на дісплеях нових ноутбуків на 3 види:
- OLED (Organic Light-Emitting Diode). У неї широке колірне охоплення, справжній чорний колір (у темряві не дає свічення), низький час відгуку (менше 1 мс). Матриця має компактну конструкцію, пікселі світяться самостійно. Але така матриця має й недоліки: вона може вигоріти; іноді трапляється ефект зернистості на однорідних кольорах (MURA ефект); коштує дорого.
- IPS. Набагато перевершує TN у якості зображення та має великі кути огляду. Отже, під кутом не буде “фіолетового” зображення, згаданого вище. Єдиний невеликий недолік – довший відгук, ніж у матриці TN та VA.
- VA. Середній варіант між TN та IPS. Має найбільшу контрастність серед усіх видів матриць.
Раніше були також TN-матриці, але вони давно неактуальні.
Отже, радимо брати комп з матрицею IPS або VA. Але точно не TN. Також не радимо купувати ноути з дисплеєм TN+Film та/або з розширенням HD (1366х768). На них ви просто не відчуєте ніякого кайфу від гри, а ще й через деякий час зіпсуєте зір.
Частота оновлення екрану
Цей параметр вимірюється у Герцах і напряму впливає на плавність зображення. Мінімальним показником для геймерського ноутбуку буде частота 60 Гц. Цього вам буде цілком достатньо для більшості ігор, як ото Red Dead Redemption 2, The Last of Us Part I, Resident Evil 4, Diablo 4 та ін. Але якщо ви плануєте грати у шутери чи гонки на кшталт GS:GO 2, DOTA 2, Call of Duty Warzone 2.0 або Hot Wheels: Rift Rally, можна придивитись до ноутів з частотою вище 60 Гц (наприклад, 120 Гц чи 144 Гц). У цих іграх часто картинка змінюється просто миттєво. Будь-які швидкі зміни зображення відбуваються плавніше, ніж у 60 Гц. Наприклад, у гонках під час дрифту машини по колу у 60 Гц будуть ледь помітні коливання навколишнього фону (дерев, стовпів, стадіону). У 144 Гц картинка змінюється максимально плавно на будь-якій швидкості авто.
При збільшенні кольоропередачі зображення падає частота оновлення. Саме тому для геймерів на першому місці стоїть частота, а для графічних дизайнерів – кольоропередача. Це ще одна з причин, чому геймерський ноут не підходить для веб-дизайнерів, і навпаки.
Покриття екрану
Буває 2-х типів:
- Глянцеве.
- Матове.
Для ігор вибирайте матове покриття екрану. Хоча там передача кольору гірша, але для ігор вона все одно достатня. Зате немає відблиску, не залишаються сліди від пальців, ніщо не відволікатиме від повного занурення в ігровий світ. Адже в шутерах від першої особи або сюрвайвлах один-єдиний лукавий відблиск сонця може приховати мутанта або інше чудовисько, яке вже підкрадається до вас.
Для графічних дизайнерів краще купувати комп з глянцевим покриттям екрану, оскільки деякі програми потребують максимальної передачі кольорів зображення.
Завершуючи тему дисплеїв, додамо, що не існує універсальних “гарних дисплеїв”. Тобто, у геймерського та офісного компів хороший дисплей абсолютно різний. Вибирайте ігровий ноутбук з наступними характеристиками:
- Роздільна здатність не менше, ніж Full HD (1920х1080).
- IPS- або VA-матриця.
- Підтримка частоти 60 Гц (за бажанням – 144 Гц).
Ніяких Celeron та Pentium! Про процесори
Проци Celeron та Pentium від Intel, так само як Athlon від AMD добре підійдуть для роботи з Word, Google Docs, Excel, PowerPoint та ін. Для ігор вибирайте тільки Intel Core i5 або AMD Ryzen 5. Якщо гроші не мають значення, пропонуємо Core 10-12 поколінь або Ryzen 5 та 7 поколінь. Для обмеженого бюджету можна вибрати простіші проци, які і коштують на порядок дешевше (див. таблицю нижче). Незалежно від вашого вибору, пам'ятайте аксіому геймера: “Можна зекономити на чому завгодно, окрім процесору, відеокарти, системи охолодження та оперативної пам'яті”.
Ми підібрали для вас перелік популярних процесорів та відеокарт під 3 бюджети (“Економ”, “Стандарт” та “Комфорт”). Вони стоять у ноутах, які є у наявності у TELEMART.UA.
Бюджет | Процесори | Відеокарти |
---|---|---|
Економ |
Intel Core i5-10300H Intel Core i5-11320H AMD Ryzen 5 4600H |
GeForce GTX 1650 GeForce RTX 2050 GeForce RTX 3050 |
Стандарт |
Intel Core i5-11400H Intel Core i5-12450H Intel Core i5-12500H Intel Core i7-12650H AMD Ryzen 7 4800H AMD Ryzen 5 5600H AMD Ryzen 7 5800H AMD Ryzen 7 6800H AMD Ryzen 7 7735HS |
GeForce RTX 3050 Ti GeForce RTX 3060 GeForce RTX 4050 Radeon RX 6500М Radeon RX 7600S |
Комфорт |
Intel Core i7-11800H Intel Core i7-12700H Intel Core i9-12900H Intel Core i7-13700H AMD Ryzen 9 5900HX AMD Ryzen 9 7945HX |
GeForce RTX 3070 / 3070Ti GeForce RTX 3080 / 3080Ti GeForce RTX 4060 GeForce RTX 4070 GeForce RTX 4080 GeForce RTX 4090 |
Що означають літери після номерів процесорів:
- U - Ultra low voltage; процесори з наднизьким енергоспоживанням для ультрабуків;
- Н - позначення посиленого процесора;
- НX - екстремально високопродуктивні процесори;
- НК - зі знятим захистом від підвищення тактової частоти;
- НS - енергоефективний процесор з ухилом на продуктивність, зі зниженим енергоспоживанням з нижчими частотами;
- P — процесор без автоматичного розгону та заблокованим вбудованим GPU.
За бажанням, ви легко знайдете ноути під будь-який проц або відік через фільтр на нашому сайті:
А що по відеокартам?
В ігровому ноуті важливе все, тому треба обирати за сукупністю факторів. Але якщо обрати щось головне, це має бути відеокарта. При обмеженому бюджеті звертайте увагу на моделі з відеокартами NVIDIA GeForce 30**. Зараз на ринку є великий вибiр ноутів з дуже непоганою картою RTX 3050. Можна розглянути і варіанти з картою GTX 1650. Ці два відіка впораються з багатьма іграми у Full HD. Але вони більше підходять для старої-доброї класики, як CS:GO, Fortnite та DOTA 2. Їх потенціал буде вичерпаний вже через 1-2 роки. До того ж, GTX 1650 вже відноситься до EOL (знятих з виробництва), хоча ще зустрічаються у нас на ринку. Краще дивитись на ноути з відіком RTX 2050.
Краще одразу купити ноут з “міцним середнячком” на кшталт RTX 3060, ніж спочатку купити лептоп з картою RTX 1650, а потім замінити її на нову. Апгрейдити ноутбук так само, як ПК (шляхом заміни RTX 1650 на RTX 3060) ви не зможете просто з технічних причин. Прийдеться купувати новий ноут. Так що краще на старті докласти грошей і взяти щось типу Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 або Lenovo Legion 5 15ARH7H.
Якщо ви хочете засвоїти нові ігри, рекомендуємо брати відіки від NVIDIA від 40***. Зараз дуже популярні ноути з картою GeForce RTX 4050. На ринку їх вже доволі багато. Вона буде актуальною навіть через 5 років, а зараз являється однією з найпопулярніших. До речі, вона “потягне” абсолютно всі новинки, як Diablo 4, The Last of Us Part I, Cuberpunk 2077, Sons of the Forest, CS:GO 2 та ін.
Якщо бюджет необмежений, беріть RTX 3070, RTX 3070 Ti, RTX 3080, RTX 4060 або RTX 4070. Також вам сподобаються аналоги цих відіків від AMD 6*** та 7***. Наприклад, Radeon RX 6500М або RX 7600S.
У TELEMART.UA є і карти з розряду “важкої артилерії”: RTX 3080, RTX 3080 Ti, RTX 4070, RTX 4080 і навіть RTX 4090. Наприклад, MSI Crosshair 15 C12V або Lenovo Legion Pro 7 16IRX8H. Це гарячі карти, їм потрібен потужний кулер, додаткові теплові трубки та великий об'єм корпусу ноуту для ефективного відведення більшої кількості тепла. Відповідно, розміри і вага ноуту будуть більшими. Товщина лептопа буде більшою мінімум на 10 мм (а це майже 30%), вага – на 300-500 г. Будьте готові до цього!
Найближчим часом немає сенсу брати RTX 3090 або RTX 4090, оскільки вони занадто потужні навіть для найсучасніших ігор. Цей варіант підійде хіба що для професійних графічних дизайнерів.
Охолодження понад усе, або “задушений” TGP
Ми вже не раз писали про важливість системи охолодження. Чим потужніші процесор та відеокарта, тим сильніше вони нагріваються. Відповідно зростають габарити та потужність кулера, кількість та розміри вентиляційних щілин, теплових трубок тощо. Нерідко виробник пропонує додаткові підставки з активним охолодженням. Оскільки не всім подобаються великі ноути з потужною системою охолодження, виробники придумали інший вихід – знизити TGP відеокарти (на слензі – “придушити”).
TGP (Total Graphics Power) – енергоспоживання графічного процесора та всієї його друкованої плати. У компактних тонких ноутів TGP зменшений до 70 Вт замість 95-125 Вт у більш габаритних лептопів. Завдяки обмеженням у TGP для охолодження процу та відіка достатньо невеликого компактного кулера. А потреба у великій площі корпуса для відведення тепла відпадає. Але “придушена” відеокарта видає на 30-35% нижчу продуктивність. Тому обов'язково дивіться рівень TGP у характеристиках перед купівлею ноута.
Три додаткові поради від TELEMART.UA
Фахівці магазину TELEMART.UA радять звернути увагу ще на деякі нюанси:
- Об’єм оперативної пам'яті.
- SSD-накопичувачі замість HDD.
- Чи встановлена Windows.
Оперативна пам’ять
Беріть ноути з можливістю розширити оперативну память. Деякі компи, як Gigabyte G5 MF, можуть мати потужні та сучасні процесор та відеокарту, але всього 8 Гб оперативки. Чому такі ноути є на ринку? Бо 8 Гб ОЗУ цілком достатньо для гри у CS:GO, DOTA 2, Fortnite. Отже, якщо ви вирішили обмежитись лише невибагливими іграми, це бездоганний варіант для вас.
Для поціновувачів Resident Evil 4, Dead Island 2 або Diablo IV ми рекомендуємо розглядати ноути із запасом оперативки від 16 Гб. Але вже скоро і цього буде недостатньо навіть для Full HD (не кажучі вже про 2К). Тому краще мати резервний роз'єм для встановлення додаткової панелі оперативної пам'яті. Для комфортної гри при роздільній здатності 2К радимо вибирати лептопи з 32 Гб оперативки. Саме такого об'єму поки що вистачає для гри у 4К.
А якщо ви хочете апгрейднути оперативку свого ноута або ПК, вам стане у нагоді послуга “Trade-In” від TELEMART.UA. Приносіть у будь-який наш шоурум старі панелі оперативки на 8 Гб та міняйте їх на нові по 16 Гб з невеликою доплатою! Також у нас є послуга встановлення додаткової пам'яті у лептопи. Нарешті, за послугою “Trade-In” ви зможете замінити старий ноутбук на новий з доплатою. Ця послуга з'явилася нещодавно, але діє на постійній основі. Детальніше читайте тут.
SSD-диски рулять
Купуйте ноутбуки з SSD-дисками замість HDD. Справа в тому, що вони завантажують та обробляють інформацію на порядок швидше, ніж лептопи з HDD. Наші фахівці можуть замінити HDD та SSD-накопичувачі. Ця послуга коштує всього 199 грн.
З “віндою” або без?
Якщо ви не вмієте (не можете / не хочете) встановлювати Windows, перевірте, чи вона вже встановлена. Вартість такого ноуту вища, проте ви позбавите себе зайвих турбот. Багато хто з продавців пропонує встановити ліцензійну “вінду” за окрему плату. Погодитись чи ні, вирішувати вам.
Якщо ви самі можете / хочете / вмієте встановлювати “вінду”, купуйте ноут без неї. Таким чином, ви непогано заощадите.
ТОП-9 ігрових ноутбуків під свій бюджет від TELEMART.UA
При виборі ноуту фахівці TELEMART.UA радять звертати увагу на відеокарту, процесор, оперативну пам'ять, дисплей та систему охолодження. Це найголовніші критерії. При цьому, не варто приділяти багато уваги бренду. Наприклад, хтось вважає, що Apple кращий за Dell, або MSI перевершує Lenovo. Проте завжди пам'ятайте, що бренд – це історія та мода, але не якість комплектуючих чи збірки. Насправді, 80-90% всіх ноутбуків виготовляються у КНР чи на Тайвані. Також у кожного бренду є як хороші, так і невдалі лінійки товарів. Тому при виборі геймерського ноуту не варто орієнтуватись на бренд.
Замовляйте ноути тих брендів, які представлені на ринку вашої країни. Не радимо замовляти “екзотику” Xacee на AliExpress, оскільки у випадку поломки буде важко знайти деталі. Набагато вигідніше купити ноут у TELEMART.UA та отримати гарантію виробника від 12 місяців!
Спеціально для вас ми знайшли найкращі 9 лотів у своєму бюджеті – по 3 на кожен фінансовий рівень:
Бюджет | Модель | Ваша економія |
---|---|---|
Економ (20.000 - 40.000 грн.) |
Asus Vivobook Pro 15 M6500IH-HN054 | 6650 грн. |
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 | 2000 грн. | |
Asus ROG Strix G15 G513IC-HN004 | 6000 грн. | |
Стандарт (40.000 - 80.000 грн.) |
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 | - |
Asus ROG Strix G16 G614JU-N4131 | - | |
MSI Cyborg 15 A12VF | - | |
Еліт (80.000 - 300.000 грн.) |
Gigabyte AORUS 15 BSF | - |
Asus ROG Strix G17 G713PI-LL036 | - | |
MSI Titan GT77 | 21.000 грн. |
Врахуйте, що ціна варіюється в залежності від кількох критеріїв:
- Виробник.
- Потужність заліза.
- Об'єм оперативної пам'яті.
- Система охолодження.
- Комплектація.
Тому ціна на різні ноутбуки однієї категорії може значно відрізнятися.
Разом з ноутбуком у TELEMART.UA ви отримаєте додаткові послуги:
- “Trade-In” – обмін старих ОЗУ / SSD / HDD на нові та з більшим об'ємом.
- Встановлення пакету додаткових програм.
- Установка ліцензійної ОС Windows.
- Перенесення та збереження інформації.
- Установка/оновлення драйверів апаратних пристроїв.
- Переустановка ОС із встановленням драйверів.
Гарантія на всі ігрові ноути – від 12 місяців! Ви можете перевірити будь-який ноутбук перед покупкою у шоу-румах у містах Київ, Одеса, Дніпро, Харків, Хмельницький та Львів. Також наші фахівці безкоштовно підберуть вам ігровий лептоп під будь-який бюджет та побажання щодо заліза. Чекаємо на дзвінки: (067) 400-08-80.