Праздничная распродажа на День Рождения TELEMART.UA
Каталог
Акция
Собери мечту: Бесплатная сборка к любой полной конфигурации ПК в честь Дня Рождения TELEMART.UA!
До конца: 00 Дней 00 Часов 00 Минут 00 Секунд
content
content
content
Избранное Сравнение

Чому комп'ютер сам вимикається: основні причини

05.03.2024

Раптове вимкнення комп'ютера під час гри призводить до поразки в одиночній або груповій сутичці, що може негативно позначитися на рейтингу геймера. Ще гірше, коли комп'ютер сам вимикається під час роботи або наради онлайн. Це може призвести до плачевних наслідків: від зриву дедлайну за завданням до звільнення. У цій статті ви дізнаєтеся, чому вимикається комп'ютер сам по собі, як провести діагностику ПК, усунути перегрів і взагалі не допустити таких ситуацій у майбутньому.

Зміст

Основні причини мимовільного вимкнення комп'ютера

Якщо у вас комп'ютер сам вмикається і вимикається, на те можуть бути різні причини:

  • Перегрів. Такі компоненти ПК, як процесор, відеокарта, оперативна пам'ять тощо, мають свої граничні температурні значення. Щойно процесор або інша комплектуюча нагріваються до цього значення, відбувається автоматичне вимкнення комп'ютера. Це не поломка, а заходи безпеки. Адже якщо комп і далі продовжить працювати, а охолодження не справляється зі своєю функцією, температура перевищить гранично допустиму. А це призводить до термічного пошкодження комплектуючої, і її залишається тільки викинути в смітник. Тож запобіжне вимкнення ПК або ноутбука рятує від перегріву й економить ваші гроші. Перегрів - найпоширеніша причина, чому ПК сам вимикається.
  • Проблеми з блоком живлення. Якщо центральний процесор (CPU) можна порівняти з головним мозком людини, то блок живлення - із серцем. Йому може не вистачити потужності для живлення всіх комплектуючих, і тоді він перегрівається і ламається. Або ж несправність відбувається з іншої причини. Як би там не було, поламаний системний блок часто виділяє запах паленого пластику або чогось горілого. При цьому корпус ПК стає дуже гарячим, як і повітря, яке кулер видуває з корпусу.
  • Несправності жорсткого диска й оперативної пам'яті. Жорсткий диск зберігає в собі ОС, тому в разі збою відбувається автоматичне відключення. HDD або SSD може вийти з ладу через 2-х типів несправностей: програмних і апаратних. До перших належать бед-блоки або пошкоджена файлова система. Апаратні поломки у жорсткого диска можуть виникнути через вихід з ладу комутатора-передпідсилювача, контролера або БМГ, а також через пошкодження магнітних пластин, шнура живлення, двигуна диска.
  • Вірусні атаки та програмні збої. Далеко не кожен вірус призводить до мимовільного вимкнення компа, але деякі вірусні атаки дійсно призводять до вимкнення. Під час проникнення вірусу відбуваються системні збої, і операційна система припиняє роботу, а тому і ПК відключається. Так звані віруси-майнери навантажують процесор і відеокарту до межі, через що вони перегріваються, і спрацьовує запобіжне відключення. Інші типи вірусних програм підміняють системні файли або пошкоджують файлову систему жорсткого диска. Якщо вірус потрапив у браузер, під час запуску ПК може виникнути критична помилка Windows.
  • Фізичні пошкодження (материнська плата, кнопка Power). На другому місці серед найпоширеніших причин фізичних несправностей після блока живлення стоїть поломка материнської плати. На ній розташовані "барильця" - це конденсатори. Під час перегрівання вони можуть здуватися і виходити з ладу. Транзистори (чорні елементи з трьома ніжками) і роз'єми (наприклад, біля процесора) при занадто високих температурах можуть деформуватися. Також може статися коротке замикання на кнопці “Power”, і комп'ютер вдається запустити тільки після заміни дротів.
  • Конфлікт драйверів. Деякі драйвери несумісні між собою. Наприклад, ви замінили відеокарту NVIDIA та аналог від AMD, але забули видалити драйвери NVIDIA. Також подібна ситуація виникає при встановленні плашок оперативної пам'яті з різних комплектів або при встановленні драйвера без цифрового підпису. Якщо ви міняли звукову карту, принтер або сканер на аналог від іншого виробника, може також виникнути конфлікт драйверів. Перевірте, чи не стоять у вас застарілі драйвери або драйвери на іншу операційну систему.

Методи діагностики

Якщо вимикається ПК сам собою, потрібно визначити причину. Ви вже зрозуміли, що причин може бути багато, і саме на етапі діагностики є найбільші труднощі. Діагностика проводиться двома способами:

  • За допомогою стороннього ПЗ.
  • Самостійно.

Розглянемо докладніше обидва варіанти.

а) Інструменти та програми для діагностики

Якщо ваш ПК сам вимикається і вмикається, скачайте будь-яку з цих програм і промоніторте стан роботи ПК:

  • CPU-Z. Зверніть увагу на температуру процесора під час роботи або ігор. Якщо вона дуже висока, незабаром відбудеться вимкнення ПК, і проблема полягає саме в перегріванні центрального процесора.
  • HWinfo. Дає детальний аналіз про роботу всіх комплектуючих: процесора, материнської плати, ОЗП, відеокарти, SSD або HDD, корпусних вентиляторів тощо. Буде просто чудово, якщо повний звіт подивиться фахівець із “заліза”. Він одразу помітить, де цифри відхилилися від норми. Саме там і знаходиться причина вимкнення комп'ютера.
  • HWMonitor. Відстежує швидкості, напругу та оберти вентиляторів. Підходить тільки для ПК з ОС Windows.
  • Open HWM. Програма для моніторингу ПК або ноутбука на ОС Linux.
  • I-Nex. Призначена для користувачів ОС Linux. Дає додаткову інформацію про дискові накопичувачі, аудіосистему та структуру операційної системи.

б) Кроки з самостійної діагностики

  • Відкрийте корпус ПК і перевірте, чи є всередині пил, і в якій кількості. Те ж саме стосується корпусу ноутбука. Можливо, вам зовсім не потрібен дорогий ремонт, а просто потрібна чистка від пилу. Тоді охолодження справлятиметься краще, і комплектуючі не перегріватимуться.
  • Вийміть материнську плату і розгляньте її з усіх боків. Якщо “барильця”-контролери деформувалися, або на самій платі є тріщини, значить, її доведеться міняти. Після заміни зверніть увагу на охолодження ПК. Чи не засмітилися сміттям кулери?
  • Перевірте стан термопасти на процесорі. Можливо, термопаста висохла і втратила свої властивості. Тоді вам знадобиться її заміна. Але спочатку зітріть залишки старої пасти куточком банківської картки або чимось подібним.

Якщо ви підозрюєте, що причина в несправності жорсткого диска, дотримуйтесь цієї інструкції:

  • Зайдіть у “Мій комп'ютер” і натисніть на жорсткий диск правою кнопкою мишки.
  • Виберіть пункт “Властивості”, потім - “Сервіс”.
  • Тисніть “Перевірити”.
  • У новому вікні натисніть на пункт “Перевірити диск”.

Як тільки перевірка закінчена, вам прийде аналіз та звіт про помилки. За цим звітом можна зрозуміти, які саме поломки сталися у вінчестера, і що робити далі.

Хоча HDD вразливіший і ламкіший порівняно з SSD, у “твердотільного” накопичувача теж трапляються поломки:

  • Перегорів контролер через стрибок напруги в мережі.
  • Оскільки контролер у ССД безпосередньо пов'язаний з мікросхемами флеш пам'яті, вони найчастіше теж виходять з ладу.
  • Помилка з інтерфейсом підключення.

Перевірити стан SSD можна точно так само через “Мій комп'ютер”. Якщо диск пошкоджено, найкраще перезберегти файли з нього на запасний носій (це може бути не обов'язково SSD; підійде проста флешка), а потім встановити новий справний накопичувач.

Якщо ви візуально помітили, що кнопка “Power” “залипла”, ви можете самостійно ввімкнути комп'ютер:

  • Кнопка під'єднана до материнської плати за допомогою 2-х дротів. Знайдіть у правому нижньому кутку плати контакт, де написано Power SW (або PWR SW, PWR_BTN).
  • Далі витягніть штекер дроту з материнки.
  • Тепер з'єднайте обидва дроти один з одним викруткою. Це запустить ПК. Якщо Windows завантажиться без проблем, можна спокійно відремонтувати кнопку “Power”.

Як усунути перегрів

Якщо причина не в засміченні пилом, а у виході з ладу блоку живлення, його доведеться зарахувати до ремонту. Якщо несправність блоку є критичною, доведеться купити новий.

Якщо причина перегріву не очевидна, рекомендуємо звернутися до сервісних центрів. Фахівці розберуть ПК та перевірять роботу кожної комплектуючої окремо, а також перевірять дроти, порти та роз'єми, роботу ОС.

Профілактичні заходи

Тривала експлуатація комп'ютера без обслуговування призводить до засмічення пилом і сміттям, а також зношування комплектуючих. Тому найголовнішим профілактичним заходом буде регулярне технічне обслуговування. Тим більше, що професіонали з TELEMART.UA пропонують цілий комплекс послуг на постійній основі:

Ще один спосіб не допустити самовільного відключення ПК - використовувати якісні комплектуючі. Іноді проблема проста до банальності - у збірці можуть стояти б/в компоненти, які просто виробили свій ресурс і вийшли з ладу. Тому найкраще купувати ПК, укомплектований новим або якісним б/в “залізом”:

  • Якщо дозволяє бюджет, рекомендуємо ПК лінійки “EVOLVE”. Тут усі комплектуючі абсолютно нові та від знаменитих брендів (Asus, Kingston, Gigabyte та ін.). Навіть якщо будь-яка комплектуюча вийде з ладу в перші 36 місяців використання, ми безкоштовно замінимо її на справну.
  • Для середнього бюджету рекомендуємо ПК серії “HEXO”. У цих ігрових компах усе “залізо” нове, але не завжди від найкращих світових виробників. За рахунок цього ціна нижча.
  • Також у нас є бюджетна лінійка ПК “Boxed Gaming” на основі вживаних компонентів. Усі комплектуючі перевірені комп'ютерними майстрами TELEMART.UA і мають великий запас ресурсу, тому прослужать ще кілька років.

Якщо ви вирішили самостійно зібрати ПК, але боїтеся купити неякісну відеокарту, материнку або ОЗП, замовляйте “залізо” в TELEMART.UA! На все наше нове “залізо” ми даємо гарантію 12-24 місяці, а на б/в - від 1 до 3-х місяців. Щоб безпомилково підібрати сумісні комплектуючі, скористайтеся нашим Конфігуратором ПК. А якщо у вас вже є стара відеокарта або процесор, ви можете замінити їх на нові з доплатою за програмою “Trade-In”. Докладніше читайте тут.

Вам может быть интересно
Кешбек