Покупай частями до 12 месяцев!
Каталог товаров
Каталог товаров

Монітори з матрицями IPS і TN. Чому віддати перевагу залежно від задач?

Під час вибору монітора поряд із такими параметрами, як розмір діагоналі, роздільна здатність, яскравість і т. д. важливо також звертати увагу на тип матриці, що використовується.

У статті розглянемо відмінності та особливості моніторів на популярних типах панелей IPS і TN.

IPS і TN. Що краще та в яких ситуаціях?

Екрани РК-моніторів мають багатошарову структуру, де одними з ключових складових є модуль підсвічування та шар із рідкими кристалами. Положенням цих рідких кристалів регулюється пропускання світла далі на колірні фільтри, що дозволяє в результаті формувати зображення.

Перші масові РК-монітори використовували TN-матриці (Twisted nematic). Потім почали з'являтися інші типи панелей, зокрема і IPS (In-plane switching).

Якщо не заглиблюватись в технічні деталі, то в TN- і IPS-матрицях рідкі кристали по-різному керують проходженням світла.

Існують відмінності в кутах огляду зображення. Монітори з TN матрицями дещо поступаються своїм IPS-побратимам за цим параметром. Обмеження TN у кутах огляду особливо помітні при відхиленнях по вертикалі.

Втім, якщо ваше робоче місце вдало налаштоване, і панель знаходиться в оптимальному положенню відносно очей, цей недолік нівелюється.

Якоїсь різниці в максимальній яскравості, обумовленої саме застосуванням того чи іншого типу матриці між IPS і TN немає. Все залежить від класу монітора та особливостей підсвічування, що використовується.

За контрастністю IPS-монітори як правило дещо кращі, але відмінності не такі й великі.

У той час, як дисплеї на базі TN зазвичай обмежені стандартною колірною гамою (шириною колірного простору), IPS-моделі можуть мати розширену колірну гаму більше 100% sRGB (wide-gamut).

Виділимо основні сильні та слабкі сторони TN-і IPS-матриць.

TN

+ відмінна швидкість ігрових моделей різних цінових рівнів

+ приваблива ціна

- за якістю кольоропередачі поступаються IPS

IPS

+ висока якість кольоропередачі в цілому

+ відмінна швидкість топових ігрових моделей

- дорожче, ніж TN

Переваги TN – це доступніша ціна та стабільно хороші показники швидкості ігрових моделей різних рівнів.

Геймерські моделі добре підійдуть поціновувачам динамічних ігор — різних 3D-шутерів, гонок, тощо. Причому, якщо говорити про просунуті пристрої на базі TN, то вони здатні задовольнити навіть вимогливі запити з боку кіберспортсменів.

За рахунок привабливої ціни геймерські TN-монітори початкового рівня нерідко стануть цікавим варіантом, навіть якщо ви граєте не так і часто. Зі звичайними задачами, пов’язаними з роботою чи навчанням, вони впораються без проблем, а ще й додатково забезпечать задоволення в часи, коли ви вирішите порозважатись, граючи в динамічні мережеві або single-player ігри.

Asus 27" VG278QF на базі TN показує, яким може бути недорогий ігровий монітор. Він оснащений 27-дюймовим екраном із роздільною здатністю Full HD та має хороші показники частоти оновлення зображення до 165 Гц із низьким часом затримки всього 0,5 мс. В арсеналі також є фірмова технологія зниження розмиття картинки ASUS Extreme Low Motion Blur і технологія синхронізації FreeSync Premium.

ROG Strix XG258Q у свою чергу, це безкомпромісна ігрова 24,5-дюймова модель із роздільною здатністю Full HD для вимогливих і навіть професійних геймерів, для яких швидкість панелі, низький рівень затримки в іграх надзвичайно важливі.

В основі XG258Q лежить дуже шустра TN-матриця з частотою оновлення 240 Гц і часом відгуку 1 мс.

Звичайно, є технологія зниження розмиття ASUS Extreme Low Motion Blur. XG258Q також отримав підтримку технологій синхронізації G-SYNC Compatible, FreeSync Premium.

І все це доповнено приємними бонусами у вигляді широких варіантів налаштування положення панелі, підсвічування ASUS Aura RGB на задній панелі, що настроюється, і спеціального «проєктора» для відображення логотипа на поверхню столу. Ваше ігрове місце виглядатиме дуже ефектно з таким монітором.

У випадку, коли передбачається серйозна робота з кольором, тут варіант з IPS-матрицею, що забезпечує широкі кути огляду, хороший рівень кольоропередачі, виглядає однозначно краще.

Саме на базі IPS-панелей зазвичай пропонують моделі для дизайнерів і творців контенту.

Ігрові IPS-монітори теж швидкі, особливо якщо говорити про топові пристрої, але високі показники швидкості в них у цілому обходяться дорожче.

Asus 27" ProArt Display PA279CV – це приклад дуже просунутого IPS-монітора, призначеного спеціально для користувачів, які займаються створенням контенту, редагуванням відео, обробкою фото, для тих, хто працює з кольором і для кого точність та якість відображення зображення дуже важливі.

Вже «з заводу» PA279CV вирізняється високою точністю передачі кольору, що підтверджується сертифікатом Calman Verified і показником Delta E < 2.

Він має хороше співвідношення діагоналі екрана 27” та роздільної здатності 3840x2160. Крім «звичайних» HDMI та DisplayPort, є також варіант підключення через USB-C.

Ми вказували, що монітори на базі IPS обходяться дорожче, але це не виключає того, що й з матрицею такого типу, за бажанням, можна підібрати доступний за ціною пристрій.

Asus 23.8" VZ249HE не хвалиться швидкісними показниками, але це стильна дуже витончена 23.8-дюймова модель із роздільною здатністю екрана Full HD. Приваблива зовнішність тут доповнена гарним рівнем передачі кольорів і широкими кутами огляду, які забезпечуються IPS-матрицею.

VZ249HE можна назвати дуже цікавим варіантом базового монітора, який добре підійде як для офісної роботи, так і для навчання.

27-дюймовий 2K-монітор (роздільна здатність 2560x1440) ASUS TUF Gaming VG27AQ на базі IPS відноситься до ігрових моделей, але його можна назвати справді універсальним.

Гідні показники кольоропередачі тут доповнені хорошими «геймерськими» параметрами. Частота оновлення екрана – до 165 Гц, швидкість відгуку 1 мс. Також є підтримка HDR, технології зниження розмиття з одночасним підтримкою змінної частоти оновлення зображення ASUS Extreme Low Motion Blur Sync. А ще модель підтримує синхронізацію G-SYNC (G-SYNC Compatible).

Підсумовуючи, скажемо, що кожна технологія матриць має свої переваги та недоліки. На ринку представлено багато найрізноманітніших варіантів моніторів як на базі TN, так і IPS і вибір оптимального варіанту залежить від вимог, задач і бюджету.

Якщо говорити про геймерський сегмент, то TN-моделі будуть загалом швидше ніж IPS. Також зазначимо, що швидкісні показники в IPS-моніторах у цілому обходяться дорожче.

А от більш високу якість зображення забезпечують саме IPS-монітори. Тому вони є кращим вибором для дизайну, або у випадках якщо є особливі вимоги до кольоропередачі.

Товары, упомянутые в статье:
Код: 076146
  • 5.0
  • Акция
Нет в наличии
Діє "Покупка частинами" mono до 12 місяців
Краткие характеристики
Диагональ: 23.8″
Разрешение: 1920x1080
Тип матрицы: IPS
Частота обновления: 60 Гц
Время отклика: 5 мс
Яркость: 250 кд/м²
Соотношение сторон: 16:9
Код: 074543
Архивный
Краткие характеристики
Диагональ: 24.5″
Разрешение: 1920x1080
Тип матрицы: TN
Частота обновления: 240 Гц
Время отклика: 1 мс
Яркость: 400 кд/м²
Соотношение сторон: 16:9
Код: 337512
  • 4.8
Есть в наличии
17 999 грн
17 316 грн
Купить К сравнению
Діє "Покупка частинами" mono до 12 місяців
Краткие характеристики
Диагональ: 27″
Разрешение: 3840x2160
Тип матрицы: IPS
Частота обновления: 60 Гц
Время отклика: 5 мс
Яркость: 350 кд/м²
Соотношение сторон: 16:9
Код: 185613
  • 4.6
  • Суперцена
Архивный
Краткие характеристики
Диагональ: 27″
Разрешение: 2560x1440
Тип матрицы: IPS
Частота обновления: 165 Гц
Время отклика: 1 мс
Яркость: 350 кд/м²
Соотношение сторон: 16:9
Код: 274431
  • 5.0
Архивный
Краткие характеристики
Диагональ: 27″
Разрешение: 1920x1080
Тип матрицы: TN
Частота обновления: 165 Гц
Время отклика: 0.5 мс
Яркость: 400 кд/м²
Соотношение сторон: 16:9