Trade-In ПК, ноутбуков и комплектующих от TELEMART.UA
Каталог
Акция
Ралли в TELEMART.UA! Соревнуйся в игре Dirt 5 и выигрывай крутые призы от Logitech
До конца: 00 Дней 00 Часов 00 Минут 00 Секунд
content
content
content
Избранное Сравнение

Як вибрати материнську плату для ігрового ПК

16.08.2023

Як правило, більшість вибирає материнську плату після покупки процесора та відеокарти. У найпростіших офісних комп'ютерах легко підбирається сумісна з цими двома комплектуючими материнська плата. Однак у випадку з ігровим ПК потрібно врахувати набагато більше моментів. І навіть покупка "потужної материнки" під саме топове залізо може "урізати" продуктивність процу та відіка, просто через недостатню пропускну здатність. Тому материнська плата для ПК підбирається за цілим рядом критеріїв.

З іншого боку, на платі розташовані десятки чіпів, транзисторів та контролерів. Однак при підборі відповідної плати інформація про їхні функції та роботу вам просто не потрібна. У цій статті ми відсіяли всю непотрібну інформацію і зібрали справді важливі відомості про те, як вибрати материнську плату.

Зміст

Критерії підбору материнської плати для ігрового ПК

Як підібрати материнську плату під процесор? Зверніть увагу на такі критерії:

 • До якого типу належить ця модель плати.
 • Який у неї сокет та чіпсет.
 • З якою ОЗП вона сумісна.
 • Скільки у неї PCIe ліній, і якого вони покоління.
 • Який у плати форм-фактор.
 • Яка у неї підсистема живлення (VRM).
 • Які фази живлення.
 • Які є роз'єми, інтерфейси та порти, і які з них вам справді знадобляться.
 • Які є інтегровані адаптери.

Розглянемо докладніше кожен критерій вибору.

Типи материнських плат

Чи має сенс купити материнську плату із сокетом від AMD під центральний процесор від Intel? Звичайно ж, ні, адже комплектуючі цих двох виробників несумісні.

Крім того, на початковому етапі вибору ви повинні чітко розуміти, навіщо ви берете материнську плату. А для цього визначтеся, навіщо вам потрібен ПК.

Залежно від призначення та технічних можливостей, материнки поділяються на 4 типи:

 • Офісні (робочі). Відрізняється підсистемою живлення VRM (про неї розповімо нижче), яка обмежує максимальну продуктивність процесора та відеокарти. Чіпсет таких плат не дозволяє виконувати розгін процесора чи оперативної пам'яті.
 • Геймерські. Саме їх і вибирайте для ігрового ПК! Вони мають від 6 і більше фаз у підсистемі живлення, тому вони сумісні з потужними процесорами. На такій платі можна гнати все: проц, графічний процесор та ОЗП. На геймерських материнських платах передбачені слоти під найсучасніші модулі оперативної пам'яті DDR5.
 • Професійні. Їх використовують веб-дизайнери, монтажери відео та фільмів та всі, хто професійно обробляє графіку. Особливість такої плати в тому, що вона здатна підтримувати роботу від 2-х до 4-х відеокарт одночасно. На неї краще ставити одразу 32 Гб оперативної пам'яті. І в міру потреби збільшувати об'єм і далі.
 • Для майнінгу. До середини 2023 року втратили свою популярність. Однак кілька років тому вони були дуже корисні майнерам, особливо за рахунок підключення до кількох відеокарт та здатності їх усі повноцінно живити.

Це дуже умовний поділ, адже ніхто не заважає вам встановити професійну чи геймерську плату в офісний ПК. З іншого боку, це не дасть вам жодних технічних переваг.

Сумісність з процом: чіпсет та сокет

Мат плата з'єднується з процесором через сокет. Простими словами, це гніздо (або слот) для встановлення процесора. Сокети бувають різними залежно від 4-х показників:

 • Кількість контактів, якими процесор взаємодіє з материнської платою.
 • Розташування цих контактів.
 • Робоча напруга.
 • Кріплення для охолодження.

На що звернути увагу при виборі сокету:

 • Виробник. Наприклад, сокети від AMD підходять лише під проци AMD.
 • Архітектура. Це особливість конструкції головного кристалу процесора. Найчастіше сокет сумісний із процесорами однієї й тієї ж архітектури. Рідше сокет може підтримувати роботи кількох архітектур, схожих між собою.
 • Сімейство процесорів. Справа в тому, що процесори поділяються на групи в залежності від сфери застосування та загальної продуктивності. Наприклад, ігрові процесори, для складних обчислень, для простої офісної роботи та ін.

У таблиці нижче показані актуальні у серпні 2023 року сокети Intel та AMD та сумісні з ними моделі процесорів.

Intel AMD
Сокет Сумісні процесори Сокет Сумісні процесори
LGA 1200 10-е покоління Celeron, Pentium, 10-те та 11-те покоління Intel Core всіх серій AM4 Summit Ridge, Raven Ridge, Pinnacle Ridge, Picasso, Athlon, Ryzen 3-9. На сьогоднішній день залишається найпопулярнішим сокетом для процесорів AMD. Підходить під більшість проців AMD Ryzen аж до моделі 9 5950X включно.
LGA 1700 12-е та 13-е покоління Intel Core всіх серій AM5 Для нової серії AMD Ryzen 7*** (Rafhael 7 Gen) та майбутніх лінійок
LGA 1151 Celeron, Pentium, Core i5, i7, i9, Xeon після 2015 року. Застаріває, але все ще є актуальним.
LGA 1151-V2 Celeron, Pentium, Core i5, i7, i9, Xeon після 2017 року. Застаріває, але все ще актуальний.
LGA 2066 Core i5, i7, i9 та Xeon. Застаріває, але все ще є актуальним.

Для того, щоб проц і материнка були сумісні, недостатньо лише збігу їх сокетів, хоча це найголовніша умова. На материнці має бути відповідний під цей процесор чіпсет. Це мікросхема, через яку центральний процесор (CPU) взаємодіє з іншими комплектуючими:

 • Відеокартою.
 • Оперативною пам'яттю.
 • SSD- або HDD-накопичувачами.
 • Підсистемою живлення (VRM).
 • Звуковими платами.
 • Системою охолодження.

У таблиці нижче наведено актуальні на серпень 2023 чіпсети.

Intel AMD
Чіпсет Особливості Чіпсет Особливості
Q670
Q770
B560
B660
B760
Урізаний функціонал, але для комп'ютерних ігор чудово підійдуть А320
А520
Для найпростіших і найдешевших офісних комп'ютерів
А620 Новий бюджетний чіпсет під сокет АМ5 підтримує розгін пам'яті
H410
H510
H610
Без можливості розгону оперативної пам'яті та процесора. Підходять для офісної роботи В450
В550
Підходять для розгону пам'яті та процесора
H670
H770
Для ігор на середньо-високих налаштуваннях, а також для роботи. Можна гнати пам'ять, але не можна гнати процесор B650
B650Е
Підійдуть для ігор та роботи на ПК середнього цінового сегмента під новий сокет АМ5 та процесори серії AMD Ryzen 7***
Z690
Z790
Для дуже вимогливих ігор або 4К-геймінгу, для професійних дизайнерів та монтажерів фільмів. Підтримує розгін пам'яті, процесора та графічного процесора. Підійдуть під найпотужніші із існуючих сьогодні процесорів Х470
Х570
X670
X670Е
Можна розганяти пам'ять, процесор та графічний процесор. Для вимогливих ігор, 4К-геймінгу та професійних робочих програм. X670 та X670Е підтримують PCIe 5.0 та розроблені під сокет АМ5

До речі, по чіпсету підбирають не лише сумісний процесор, а й SSD-накопичувач. Взаємодіям материнської плати, процесора, відеокарти, ОЗП та периферії управляє програма BIOS, також закладена в материнській платі.

Сумісність із оперативною пам'яттю

Системна плата сумісна з ОЗП різного покоління, формату та режиму роботи, а також розроблена під різний об'єм оперативної пам'яті. У 2023 році все ще актуальна оперативна пам'ять DDR4 (4-те покоління), але все більшої популярності набуває DDR5. Материнська плата може працювати лише з ОЗП одного покоління. Тому якщо ви збираєте ПК своїми руками на перспективу, одразу беріть материнку за допомогою оперативної пам'яті DDR5. За цим поколінням майбутнє, воно перевершує DDR4 за всіма технічними параметрами.

Для таких ігор як Fortnite, CS 2, DOTA 2, Warzone 2.0, WoT, WoW достатньо 16 Гб оперативної пам'яті. Цього об'єму вистачить для гри у будь-який сучасний шутер на максимальних налаштуваннях. Але для більш вимогливих ігор, як Diablo IV, Dead Island 2, Hogwarts Legacy, Starfield, Baldur's Gate 3, краще мати 32 Гб. Особливо якщо плануєте грати у 2К чи 4К. А якщо ви берете плату лише для безкомпромісного геймінгу та дизайну, 32 Гб мають бути мінімальним об'ємом ОЗП. Отже, потрібно брати плату з додатковими слотами під модулі пам'яті, де можна за бажання поставити і 64 Гб, і навіть 128 Гб. Під такі завдання вам також буде потрібна потужна відеокарта, і материнська плата повинна підтримувати її.

Якщо ви придбали плату формату Mini-ITX, зверніть увагу, що на неї можна встановити лише плашки ОЗУ SO-DIMM.

Також материнка підтримує один із 3-х існуючих режимів роботи з ОЗУ:

 • Звичайний (одноканальний). У ньому одне завдання завжди виконується однією планкою ОЗП.
 • Двоканальний. Система ділить завдання на 2 частини та відправляє у 2 модулі ОЗП. У порівнянні з одноканальним режимом приріст у швидкості досягає 230-250%. Це дуже корисна властивість для ігрових та професійних ПК.
 • Чотирьохканальний. Передбачає використання одночасно 4-х модулів ОЗП. Дуже гарна властивість для важких дизайнерських програм, але в іграх ви не помітите особливої різниці. Тож не варто купувати плату з підтримкою 4-канального режиму для ігор.

У технічних характеристиках материнської плати завжди вказані показники оперативної пам'яті, що підтримується:

 • Об `єм.
 • Частота.
 • Режим роботи.

Також рекомендуємо звернути увагу на кількість шарів текстоліту. Більшість материнок мають 6 шарів, але є і на 8. Чим більше шарів, тим краще, тому що багатошаровий текстоліт знижує перешкоди під час роботи оперативної пам'яті. Також зверніть увагу на слоти під ОЗП – екрановані вони чи ні (краще якщо екрановані).

Яку плату брати в залежності від кількості PCIe

Ми не заглиблюватимемося в технічні подробиці того, як працюють лінії PCI-Express (скорочено PCIe). Якщо простими словами – це основні артерії передачі інформації. А материнська плата відіграє роль периферичної нервової системи, якщо порівнювати із організмом людини. Тому її пропускна здатність (яка якраз і залежить від типу та кількості ліній PCIe) є найголовнішою характеристикою. Лінії PCI-Express, як нерви або кровоносні судини, ведуть від процесора (можна порівняти його з головним мозком) до відеокарти, ОЗП, портів підключення до периферії, системи охолодження, твердотільних накопичувачів тощо. Вони бувають різного покоління. У 2023 році найбільш популярні PCIe 4.0 та 5.0. Чим вище цифра, то вище пропускна спроможність лінії передачі.

Сучасні материнські плати мають PCI-E 16x роз'єми (від 2-х і більше). Через них вони підключаються до відеокарт. Будь-яка сучасна відеокарта має такі роз'єми. Ось чому питання сумісності материнської плати та відеокарти у 2023 році давно не стоїть. Материнка з PCI-E 16x портами підійде для будь-яких ігор та під будь-яку модель відика.

Чим більше різних ліній PCI-Express на материнській платі, тим краще. Через них ви зможете додатково підключити:

 • Навушники (через відповідний порт).
 • Мишку.
 • Клавіатуру.
 • Колонки.
 • Устаткування для стрімінгу, зокрема мікрофон.
 • Декілька відеокарт (при необхідності; хоча сьогодні це вже неактуально через вихід відеокарти RTX 4090 та подібних "монстрів").

Також для геймінгу краще брати плати з PCIe 4.0 та вище. Інакше материнка просто "поріже" продуктивність нових відеокарти та процесора через свою низьку пропускну здатність. Також буде непогано, якщо в платі буде передбачено окремі лінії для відеокарти та процесора, що ще більше прискорить передачу даних. Для дизайнерів та монтажерів фільмів це взагалі обов'язкова умова, адже вони користуються дуже “важкими” програмами. Тут потрібна материнська плата з максимальною пропускною здатністю.

Форм-фактори плат

Формфактор визначає, у який корпус або системний блок вміститься плата. Хоча тут немає прямої залежності, але зі збільшенням розмірів материнки часто збільшується її функціонал та технічні можливості. Адже на більшій площі можна розмістити більше підсистем живлення, PCIe ліній, радіаторів систем охолодження та інших елементів.

Розглянемо основні форм-фактори материнських плат:

 • Mini ATX (170х170 мм). Незважаючи на свою назву, він менший за micro ATX, та й взагалі є найменшим форм-фактором з усіх. Плати таких розмірів трапляються рідко, вони використовуються у компактних ПК. В них мало ліній PCIe і трохи більше 2-х слотів під модулі оперативної пам'яті.
 • Micro ATX (244х244 мм). Тут може бути до 4-х слотів під ОЗП, але все ще обмежена кількість ліній PCIe.
 • ATX (305х244 мм). Плата стандартних розмірів під корпус типу Middle Tower. На ці материнки припадає більшість моделей на ринку. Беріть саме такий форм-фактор, якщо у вас геймерська збірка ПК.
 • E-ATX (305х330 мм). Збільшений варіант, використовується для організації робочих станцій та серверів із великою кількістю комп'ютерної периферії. Під геймінг не дуже підходить.

Підсистема живлення VRM

Живлення – ключовий момент у потужній ігровій збірці ПК. Сучасний процесор, продуктивна відеокарта, кілька модулів ОЗП та пропорційно потужне охолодження потребують великої кількості електроенергії. І забезпечити його мають не лише блок живлення з високою потужністю (наприклад, 1000 Вт), а й підсистема живлення (VRM).

У будь-якій материнській платі підсистема живлення складається з транзисторів мосфетів (Mosfet), конденсаторів та дроселів. Вони повинні регулювати напругу і силу струму до прийнятних значень і фільтрувати електричний струм. Тільки так можна забезпечити стабільну роботу процесора (особливо під час розгону).

Лінії VRM видно неозброєним оком у районі сокету. Вони розходяться, причому більшість живлять процесор, а невелика частина – вбудовану графіку. Ми могли б заглибитися в технічні особливості підсистеми живлення (VRM), роль та будову LC-фільтрів, частоти подачі імпульсів контролера, розпаралелювання і даблери, але ми вже писали про це у цій статті. Відзначимо лише ключові параметри, за якими ви швидко підберете відповідну модель материнської плати:

 • Чим більше у плати фаз (тобто каналів “мосфет – конденсатор – дросель”), тим стабільніше працюватиме система. А це запорука стабільного живлення процесора, відеокарти та інших комплектуючих. Також дуже важлива якість усіх перерахованих вище радіоелементів. На сучасних ШІМ-контролерах розташовано 8 реальних фаз живлення.
 • Є також “віртуальні фази”, які є роздвоєнням реальної фази. При цьому умовна потужність не подвоюється, адже обидві віртуальні фази підживлюються через одну спайку “мосфет – конденсатор – дросель”. Віртуальні фази корисні тим, що покращують розподіл електроживлення. Однак вони не підвищують загальну пропускну здатність та стабільність роботи системи. Чи брати плату з віртуальними фазами харчування – вирішувати лише вам.
 • Точна кількість фаз живлення у конкретної моделі вказана не завжди. Тому обов'язково уточнюйте його у продавця, а краще вивчіть інформацію на сайті виробника або перегляньте відеоогляди техноблогерів.

Вибираємо плату за фазами

Отже, скільки фаз живлення має бути у VRM вашої плати:

 • Якщо ви берете плату під розгін процесора, то мінімум 8 фаз. Також прийнятний варіант з 6 каналами з даблерами. Причому йдеться саме про фази живлення, що йдуть на процесор. Віртуальні фази, що йдуть на інші комплектуючі, нас не цікавлять, хоч їх достатньо 1-2 штук. Не зважайте на кількість мосфетів. Якщо на платі буде щонайменше 8 фаз харчування, то і мосфетів теж буде достатньо навіть на найдешевших материнських платах з AliExpress.
 • Якщо ви не плануєте гнати проц, та й сам "камінь" не з преміум-сегменту, вам буде достатньо 4-х фаз живлення (запаралелених або з даблерами).

Зверніть увагу, що чим менше фаз живлення, тим сильніше вони нагріваються. Відповідно, тим коротший термін експлуатації материнки. Отже краще не купувати плату з 2-3 фазами ;bdktyyz (без розгону) або 5-6 (з розгоном). Серед любителів комп'ютерного "заліза" є негласне правило: "У вас має бути як мінімум стільки ж фаз живлення, скільки ядер на процесорі".

Насправді підібрати материнську плату за кількістю фаз живлення найскладніше, тому що ця характеристика мало де зазначена. А якщо й зазначена, не завжди маються на увазі реальні фази. Іноді виробник вказує суму реальних та віртуальних фаз живлення. Тому радимо звертатись за допомогою до професійних фахівців TELEMART.UA. Телефонуйте: (067) 400-08-80 або пишіть у наш чат-бот Телеграм: @TELEMARTUA_bot щодня (без вихідних) з 10:00 до 20:00.

Розбираємось з портами, інтерфейсами та роз'ємами

На материнській платі є купа портів підключення комплектуючих ПК чи комп'ютерної периферії (навушники, колонки, клавіатура, мишка та інших). Всі порти поділяються на 2 великі групи:

 • Внутрішні.
 • Зовнішні.

Внутрішні бувають 6-ти типів залежно від призначення:

 • PCI Express. Через них до материнки підключається відеокарта, периферія, звукова карта та ін. Вибирайте покоління від 4.0 та вище. Наприклад, одна лінія PCI-E 4.0 пропускає 1969 Гб/с інформації (гігабайт на секунду). А PCI-E 5.0 – 3938 Гб/с (рівно вдвічі більше).
 • Порти для підключення накопичувачів. M.2 і NVMe відрізняються високою пропускною здатністю та підходять під сучасні SSD-накопичувачі. SATA III – застарілий тип, але все ще зустрічається та використовується для підключення HDD-дисків. Рекомендуємо віддавати пріоритет портам M.2 та NVMe.
 • Слоти під оперативну пам'ять. Останні моделі плат підтримують ОЗП DDR5, проте частка моделей з підтримкою пам'яті DDR4 досі переважна. Якщо вам дозволяє бюджет, беріть плату з підтримкою DDR5, оскільки вона дає набагато більше технічних можливостей. Через 3-4 роки DDR4 остаточно застаріє, і вам доведеться міняти не лише ОЗП, а й материнську плату. Чи варто заощаджувати, якщо в перспективі доведеться знатно розщедритися на апгрейд?
 • Для "заживлення" материнської плати від блоку живлення.
 • Для допоміжних систем. Це може бути живлення для кулерів системи охолодження, табло для BIOS та ін. Цей порт обов'язково повинен бути, якщо плануєте встановити складну розгалужену систему охолодження на потужну ігрову збірку.
 • Безпосередньо для системи охолодження. Порт з'єднаний із VRM. Якщо хочете підключити складні системи повітряного охолодження або “водянки”, вам додатково знадобляться монтажні платформи в корпусі і додаткові роз'єми в материнській платі.

Зовнішні порти поділяються на 4 типи:

 • HDMI, Display Port, DVI для відео. Через них підключаються монітори, якщо на процесорі є вбудована графіка.
 • RJ-45. Це порт вбудованого мережного адаптера.
 • Аудіопорти. Розташовані на вбудованій звуковій карті. На сучасних платах є роз'єм для аудіосистем 7.1 і порт для мікрофона.
 • USB, Type-C USB, Thunderbolt. Використовуються для передачі інформації на камери або відеокамери, активні динаміки, модеми, плеєри, принтери, зовнішні накопичувачі.

Вбудовані адаптери

Також до материнської плати додатково можна підключити просунуту аудіокарту або мережеву картку мережі. Мережева карта дозволяє підключатися до інтернету через LAN-кабель або RJ-45-порт. Вона є майже на всіх моделях плат.

Аудіокарта використовується на дискотеках, в студіях звукозапису, але будь-хто може підключити її до материнки у себе вдома. Така карта набагато крутіша за вбудований аудіочіп. У поєднанні з відповідними колонками вона зробить вечір будь-якого аудіофіла незабутнім.

На багатьох сучасних материнських платах є вбудовані адаптери Bluetooth та Wi-Fi для бездротового підключення до мережі. Щоправда, якість з'єднання Wi-Fi все ще поступається підключенню через LAN-кабель за стабільністю. Так що якщо ви затятий любитель шутерів, файтингів та командних мережевих RPG, вам знадобиться порт для кабелю.

Bluetooth більше підійде для синхронізації ПК або ноутбука зі смартфоном та передачі даних у межах квартири. Також він стане в нагоді при підключенні бездротової мишки або клавіатури, адже на них вам буде набагато зручніше грати! Через нього також можна підключати ігрову периферію, геймпади та графічні планшети.

Підведемо підсумки

У таблиці нижче ми зібрали вимоги до материнської плати під 3 запити:

 • Для офісної роботи та невибагливих ігор (тих же CS 2, DOTA 2, Fortnite). Назвемо цей запит Група I.
 • Для більшості ігор на середніх та високих налаштуваннях – Група II.
 • Для професійних дизайнерів та безкомпромісного 4к-геймінгу – Група III.
Критерії вибору Група I Група II Група III
Форм-фактор Будь-який, але особливо підійде MicroATX АТХ АТХ
Порти для накопичувачів SATA III, але бажано і M.2 / NVME Обов'язково M.2 / NVME, підтримка PCI-e 4.0 Обов'язково M.2/NVME, підтримка PCI-e 5.0
Порти USB 3.1-3.2 або Type-C, USB 3.0 та вище, додатковий PCIe, аудіопорт USB 3.1, Type-C USB 3.1, 3.2, Type-C, Thunderbolt
Фази живлення (реальні) 4 6-8 Більше 8
ОЗП 8 Гб DDR4 3200 Гц 16 Гб DDR4 3600 Гц або DDR5 5200 Гц 32 Гб DDR5 5200 Гц
Чіпсет А320, А520, А620, B450 від AMD
H410, H510, H610 від Intel
B550, B650, B650Е від AMD
Q670, Q770, В560, В660, В760, H670, H770 від Intel
Х470, Х570, X670, X670Е від AMD
Z690, Z790 від Intel
Лінії PCI-e Покоління не має значення Мінімум PCI-e 4.0 PCI-e 5.0

Вибрати материнську плату за точними параметрами ви зможете тут за допомогою фільтра. Також ви можете обміняти стару материнку на нову з доплатою за програмою "Trade-In" (детальніше читайте тут). Бажаємо вам вдалого вибору!

FAQ

Які параметри та характеристики материнської плати слід враховувати під час вибору?

 • Тип материнської плати.
 • Сокет.
 • Чіпсет.
 • Сумісність із ОЗУ.
 • Тип та кількість ліній PCIe.
 • Форм-фактор.
 • Кількість фаз підсистеми живлення (VRM).
 • Роз'єми, інтерфейси та порти.
 • Наявність вбудованих адаптерів.

Як підібрати сумісний процесор, пам'ять та відеокарту з обраною материнською платою?

Процесор підбирається за сокетом та чіпсетом, оперативна пам'ять – за типом та кількістю слотів під модулі ОЗП, а також за допустимою частотою. Відеокарта повинна мати роз'єм PCI-e 16х, як і материнську плату. Однак усі видики та плати молодші за 20 років мають його.

Які топові виробники материнських плат?

Вам может быть интересно
Кешбек