Як переглянути характеристики ПК
Якщо друг запитає, який у вас процесор або відеокарта, скільки оперативної пам'яті, якої потужності блок живлення, де знайти всю цю інформацію? Як подивитися характеристики ПК? Є безліч способів як усередині самої ОС, так і за допомогою сторонніх програм. У цій статті ви дізнаєтеся, як подивитися характеристики ПК на Windows 10, macOS і Linux, і які інструменти найбільш корисні в різних ситуаціях.
Зміст
- Як подивитися всі характеристики ПК на Windows 10
- Вбудовані інструменти macOS
- Як подивитися всі характеристики ПК у Linux
- Сторонні утиліти для Windows
- Інструменти для macOS
- Програми для Linux
- Висновок: що вибрати залежно від потреб користувача
Як подивитися всі характеристики ПК на Windows 10
Найпростіший і найшвидший спосіб – через меню “Пуск”. Виконайте такі кроки:
- У меню “Пуск” у рядку пошуку почніть вводити “Відомості про систему”. Виберіть відповідний результат.
- Коли ви знайдете “Відомості про систему” в результаті пошуку, клацніть по ньому, щоб відкрити програму.
- У вікні, що відкриється, ви побачите докладні відомості про ваш комп'ютер: яка в нього операційна система, материнська плата, процесор, об'єм пам'яті (RAM), тип і модель системної плати, тип і об'єм жорсткого диска, тип графічного адаптера та багато іншого.
- Ви також можете дізнатися додаткові відомості, наприклад, яка у вас версія BIOS, ім'я користувача, стан мережі та інші характеристики, клацнувши відповідну вкладку в програмі “Відомості про систему”.
У “Відомостях про систему” є кілька розділів:
- Апаратні ресурси. Це оперативна пам'ять, введення-виведення та ін.
- Компоненти. Це мережа, порти, мультимедіа тощо.
- Програмне середовище. Тут зберігається інформація про драйвери, завдання для принтера тощо. До речі, якщо ви не впевнені, що у вас актуальна версія драйверів, заходьте саме сюди.
Другий варіант – через диспетчер усіх пристроїв:
- У тому ж меню “Пуск” наберіть у рядку пошуку “devmgmt.msc”.
- Перед вами відкриється “дерево” комп'ютера – деревоподібна структура ПК.
- Тут ви знайдете такі пункти, як “Процесори”, “Порти (COM і LPT)”, “Мережеві адаптери”, “Миші та інші вказівні пристрої” тощо. Просто відкривайте кожну гілочку, і побачите дані про компонент.
Вбудовані інструменти macOS
У macOS є 2 вбудовані інструменти для перегляду характеристик комп'ютера та його компонентів.
Перша – “Про цей Mac” (About This Mac). Це найпростіший спосіб перегляду основних характеристик вашого Mac. Щоб відкрити це вікно, клацніть по значку Apple (яблучко) у верхньому лівому кутку екрана і виберіть “Про цей Mac”. У цьому вікні ви можете побачити інформацію про версію macOS, модель комп'ютера, процесор, об'єм пам'яті (RAM) і серійний номер.
Другий спосіб – через відділ “Звіти про систему” (System Information). Це розширений інструмент, який дає змогу переглядати детальну інформацію про кожен компонент вашого Mac. Для доступу до нього відкрийте “Про цей Mac”, а потім натисніть кнопку “Звіти про систему”. У цьому інструменті ви знайдете докладні відомості про:
- Процесор.
- Оперативну пам'ять.
- Відеокарту.
- Жорсткі диски або твердотільні накопичувачі.
- Мережеві пристрої та багато іншого.
Як подивитися всі характеристики ПК в Linux
Ця операційна система має цілу купу спеціальних команд:
- Lscpu – на екрані з'явиться інформація про архітектуру процесора. Це бітність, кількість ядер, потоків, продуктивність в одиницях бенчмарку (points) тощо.
- Lshw – з'являться відомості про всю апаратну частину. Причому в 2-х варіантах: повному і скороченому. Окремо буде показана інформація про кожну комплектуючу. За кожною з них ви можете вивантажити всі відомості в окремий файл.
- Free -m – ви побачите інформацію про об'єм ОЗП у мегабайтах.
- Lspci – характеристики відеокарти, мережевого обладнання, звукової карти та інших PCI-пристроїв.
- df -H – розділи твердотільного накопичувача.
- Lsblk – більш детальна інформація про SSD. Серед іншого зазначено тип розділу, мінорний і мажорний номер.
Сторонні утиліти для Windows
Як подивитися характеристики ПК на Віндовс 10 за допомогою спеціальних програм? Розглянемо кожну зі сторонніх додатків для Windows:
- CPU-Z. Завантажити можна безкоштовно. Тут ви знайдете всю потрібну інформацію про процесор, відеокарту, материнську плату, оперативну пам'ять, кеш і графічний процесор тощо. А ось про накопичувач жодної інформації немає. Крім перегляду статичної інформації, CPU-Z також надає моніторинг деяких характеристик у реальному часі, такі як використання процесора і пам'яті. Програма розпізнає фейкові комплектуючі, оскільки порівнює реальні параметри із задекларованими характеристиками. За бажання, ви можете завантажити докладний звіт в окремому файлі.
- HWiNFO. Теж безкоштовна, і видає дуже детальну інформацію про комплектуючі. Наприклад, у процесора вона показує модель, виробника, технологію виготовлення, частоту роботи, кількість ядер і потоків, кеш-пам'ять і багато іншого. В оперативки – об'єм, тип, швидкість, режим роботи, модулі пам'яті та SPD (Serial Presence Detect) інформацію. У відеокарти – модель, чіпсет, відеопам'ять, версію драйвера і підтримувані технології. Також надається інформація про вбудований або дискретний графічний процесор (GPU). За бажання, ви можете промоніторити різні параметри ПК у реальному часі: температура CPU, навантаження процесора, використання пам'яті, швидкість вентиляторів і багато іншого.
- Speccy. Крім версії ОС, показує характеристики накопичувача, процесора і ОЗП, назву відеокарти, материнської плати і звукової карти. Тут ви також знайдете інформацію про монітор і список периферії (навушники, мишка, клавіатура тощо). Нарешті, саме через цю утиліту ви дізнаєтеся, які у вас параметри Wi-Fi, IP-адреса та активні з'єднання.
- SIW (System Information for Windows). Відразу впадає в око типовий віндосівський інтерфейс: компоненти комп'ютера – у лівій частині вікна, а інформація про них – у правій. Тут ви також знайдете інформацію про температуру комплектуючих, обороти кулерів тощо. Однак повна версія програми платна, на відміну від 3-х перерахованих вище утиліт.
Інструменти для macOS
Як подивитися свої характеристики ПК на “маку” через сторонній софт:
- iStat Menus. Цей платний додаток надає інформацію про різні системні параметри: використання CPU, пам'яті (RAM) і дискового простору, температура CPU і GPU, швидкість вентиляторів, завантаження мережі та багато іншого. Ви можете налаштувати iStat Menus під свої потреби, вибравши параметри, які хочете відстежувати. Також ви можете налаштувати зовнішній вигляд і розташування інформації у панелі меню. iStat Menus може надсилати сповіщення та попередження в разі перегріву CPU або перевантаження пам'яті.
- Intel Power Gadget. Призначена для моніторингу та аналізу енергоспоживання процесорів Intel у реальному часі. Вона показує температуру, частоту та інші показники процесора. Якщо “Мак” став повільніше працювати, перевірте стан процесора через цю утиліту. Дані показуються у вигляді графіків, що спрощує візуальний аналіз продуктивності та енергоспоживання. Також ви зможете відстежувати навантаження на процесор, що допомагає оцінити роботу процесора в різних умовах і забезпечити оптимальні умови роботи. Утиліта підходить під всі види процесорів не тільки для ПК, а й серверів і ноутбуків.
- HWMonitor. Розроблена компанією CPUID і використовується для моніторингу різних параметрів апаратного забезпечення комп'ютера в реальному часі. Насамперед, HWMonitor відстежує напругу на різних шинах живлення комп'ютера, включно з напругою процесора, материнської плати, пам'яті та інших компонентів. З її допомогою ви зможете відстежувати швидкість обертання вентиляторів на процесорі, корпусі та інших компонентах системи охолодження. Отримані дані можна завантажити у вигляді PDF-файлу.
- Mactracker. Підходить взагалі для всієї продукції Apple, включно з iPhone, iPad, iPod, Apple Watch, Apple TV і різними аксесуарами. Утиліта надає докладні технічні характеристики для кожного пристрою, включно з моделлю, процесором, пам'яттю, дисплеєм, портами та іншими специфікаціями. Є навіть історія випуску моделей пристроїв Apple, тож ви зможете простежити еволюцію продуктів компанії з часом. Ви зможете фільтрувати продукти за різними критеріями: тип пристрою, рік випуску, модель та інші параметри. Mactracker весь час оновлюється, в нього завантажують нові моделі і оновлюють інформацію про існуючі моделі. Тож дані завжди актуальні.
Програми для Linux
Як подивитися характеристики ПК відеокарти та інших комплектуючих через софт у Лінукс:
- Neofetch. Відображає інформацію про ОС, включно з версією, дистрибутивом, ядром та інформацією про робочий стіл (якщо використовується графічний інтерфейс). Також утиліта показує інформацію про ваше оточення, таку як робочий стіл, оболонка командного рядка, термінал, шрифти і теми. Тут ви зможете налаштовувати формат виведення інформації, включно з вибором теми, колірної схеми, символів ASCII-арт та інших параметрів. Neofetch підтримує більшість популярних операційних систем, включно з Linux, macOS і Windows (через WSL), різні робочі столи й оточення, такі як GNOME, KDE, Xfce та інші. Відрізняється дуже простим і зрозумілим інтерфейсом. Ентузіасти часто використовують Neofetch для створення скріншотів для форумів, блогів і соціальних мереж.
- HARDiNFO. Крім апаратної складової, утиліта показує інформацію про ПЗ, встановлене на вашому комп'ютері. Сюди входять ОС, драйвери, служби, запущені процеси та багато іншого. Програма дає змогу моніторити різні параметри системи в реальному часі: завантаження процесора, використання пам'яті, температура комплектуючих і швидкість обертання вентиляторів. За бажання, ви можете завантажити докладний звіт по кожній комплектуючій у форматах HTML, CSV і XML. Підходить як для ПК або ноутбуків, так і для смарфтнів.
- I-Nex. Аналог HARDiNFO, навіть встановлюється точно так само, але зі зрозумілішим і простішим інтерфейсом (схожа на віндовську CPU-Z). Через програму можна експортувати зібрану інформацію у вигляді текстових файлів або зображень для подальшого аналізу або публікації. I-Nex сумісна з різними дистрибутивами Linux – Ubuntu, Fedora, Debian та іншими. Це проект з відкритим вихідним кодом, тому користувачі можуть вивчати та змінювати її під свої потреби.
Висновок: що вибрати залежно від потреб користувача
Незалежно від того, яка у вас ОС, ви можете скористатися вбудованим інструментом. Там вказані усі основні характеристики ПК. Але проблема полягає в тому, що ці дані можна редагувати вручну. Щоб перестрахуватися від обману при купівлі комп'ютера, використовуйте утиліти. Тим більше, деякі з них дозволяють моніторити роботу кожної комплектуючої і заздалегідь попереджають про перегрівання або перевантаження пам'яті. Системні вимоги до цих програм просто смішні, зате вони містять плюс-мінус одну й ту саму інформацію. Так що різниця між утилітами лише в інтерфейсі та деяких додаткових функціях. Який саме вибрати софт, вирішувати вам.
Вирішили зібрати ПК своїми руками? Скористайтеся нашим Конфігуратором ПК! Він допоможе підібрати найкращі за ціною і тільки сумісні комплектуючі. А якщо ви випадково забудете додати важливу деталь у збірку, модуль відразу повідомить про це і запропонує найкращі варіанти. Готову збірку можна зібрати самому або замовити послугу збирання в TELEMART.UA. Ваша збірка зберігається серед інших, і за бажання ваші друзі можуть у майбутньому вдосконалити її.