Выгодный апгрейд ПК на базе видеокарт Factory Ref
Каталог
Акция
На периферию Cougar скидки до 25%
До конца: 00 Дней 00 Часов 00 Минут 00 Секунд
content
content
content
Избранное Сравнение

Як підібрати оперативну пам'ять для ноутбука

05.10.2023

Ємна і сумісна оперативна пам'ять прискорить ваш лептоп, дасть змогу грати в найновіші ігри, використовувати "важкі" програми або робити відеомонтаж. Але якщо пам'ять несумісна з вашою моделлю ноутбука, це викинуті на вітер гроші. Важливо зрозуміти, чи підтримує ваш ноут це покоління ОЗП, цю частоту, таймінги, напругу, об'єм? У цій статті ви дізнаєтеся, як підібрати оперативну пам'ять для ноутбука з урахуванням ключових факторів.

Зміст

Основні характеристики оперативної пам'яті

Як підібрати ОЗП для ноутбука? Зверніть увагу на такі ключові критерії:

  • Частота.
  • Таймінги.
  • Об’єм.
  • Напруга.
  • Сумісність за всіма цими та іншими параметрами з моделлю вашого ноутбука.

Розглянемо детальніше кожен із цих пунктів.

а) Тактова частота

Цей параметр характеризує швидкодію оперативної пам'яті. Він відображає, яку кількість циклів ОЗП може зробити за 1 секунду. Що вища частота, то швидша пам'ять, то більше ФПС ви отримаєте в іграх (за умови, що у вас є потужна відеокарта, багатоядерний процесор і екран з високою герцовкою). Під час роботи високочастотна ОЗП дасть змогу одночасно відкрити та використовувати більше програм. Це особливо важливо для:

  • Стримерів і блогерів, які грають і одночасно ведуть трансляцію.
  • Веб-дизайнерів.
  • Монтажерів відео та фільмів.
  • Програмістів.

До речі, тактова частота – це не тільки про швидкість, а й про потужність (хоча правильніше говорити "продуктивність").

Як підібрати оперативку для ноутбука за частотою? Зверніть увагу, яку частоту підтримує материнська плата вашого лептопа. Для цього вам потрібно знати, яка материнка стоїть у ньому. Прочитайте технічні характеристики комплектуючих, серед них знайдете і частоту материнки. Якщо, наприклад, це 3200 МГц, немає сенсу купувати оперативну пам'ять DDR5 з робочою частотою 4800 МГц. Ви не зможете розкрити потенціал цієї ОЗП, тому що материнська плата не буде давати їй можливість працювати на частоті вище 3200 МГц. Тут підійде дешевший варіант пам'яті DDR4, яка у 2023 році все ще залишається затребуваною і популярною.

Примітка. DDR (Double Data Rate – подвоєна частота) показує номер покоління ОЗП. У 2023 році все ще актуальні планки пам'яті 4-го покоління, зокрема в ноутбуках. Але DDR5 поступово витісняють їх завдяки перевагам у всіх технічних характеристиках – від частоти, таймінгів і потенціалу для розгону до енергоефективності. Застаріла пам'ять DDR3 використовується в старих моделях ноутбуків і ПК, тоді як DDR і DDR2 вже пішли з ринку. Зверніть увагу, що материнські плати та процесори підтримують тільки одне певне покоління пам'яті.

Якщо ви хочете використовувати перспективнішу та потужнішу ОЗП 5-го покоління, одразу обирайте ноутбук із підтримкою такої пам'яті. Наприклад, у магазині TELEMART.UA є 220+ ноутів з пам'яттю DDR5. Замовити будь-яку вподобану модель ви можете за телефоном (067) 400-08-80 або через заявку на сайті.

б) Таймінги

Щоб знайти запитувану процесором інформацію, оперативній пам'яті потрібен час. Для цього з певною періодичністю відбувається затримка між запитом і видачею інформації. Її також називають таймінгами. Існує 4 основні таймінги і кілька десятків субтаймінгів, але особливе значення мають саме 4 основні:

  • tCL (CAS Latency). Показує затримку між вибором стовпчика CAS у таблиці даних (яка розташована в чипах ОЗП), і початком передачі даних.
  • tRCD (RAS to CAS delay). Це затримка між активацією рядка RAS і вибором стовпця CAS у тій самій таблиці даних.
  • tRP (row precharge time). Затримка між зарядкою рядка командою Precharge і активацією нового рядка RAS. Під час передачі даних комірки втрачають свій заряд. Для того, щоб інформація не зникла, комірки потрібно постійно заряджати (Precharge).
  • tRAS (active to precharge). Затримка між активацією рядка RAS і спрацьовуванням команди на підзарядку (Precharge).

Таймінги щільно пов'язані з частотою роботи ОЗП. Тому якщо ви підберете модель модулів пам'яті, сумісну з материнкою вашого ноута за частотою, таймінги теж будуть сумісні. У таблиці нижче наведено основний таймінг tCL (CAS Latency) для найпопулярніших модулів ОЗП для ноутбуків залежно від покоління, частоти і виробника.

Виробник ОЗП Частота, МГц Покоління Таймінги CAS Latency (CL)
GoodRAM 1600 DDR3 CL11
GoodRAM 2400 DDR4 CL17
Kingston FURY 2666 DDR4 CL15
Kingston FURY 3200 DDR4 CL20
Crucial 3200 DDR4 CL22
Kingston FURY 4800 DDR5 CL38
Crucial 4800 DDR5 CL40
Crucial 5200 DDR5 CL42

Зверніть увагу, що чим нижче значення таймінгу CAS Latency (CL), тим швидше пам'ять.

в) Об'єм пам'яті

Як правильно підібрати оперативну пам'ять для ноутбука залежно від об'єму пам'яті? Знову ж таки, дивіться на характеристики ноутбука, і з яким максимальним об'ємом ОЗП він сумісний. Але тут є маленький нюанс: у характеристиках вказується максимальний об'єм оперативної пам'яті для всіх слотів. А в ноутбуках їх може бути різна кількість:

  • Без слотів (ОЗП розпаяна на материнській платі). Але в цьому разі пам'ять замінити неможливо, тому такий тип ноутбуків виходить за рамки нашої статті.
  • 1 слот (все ще зустрічається досить часто).
  • 2 слоти (більшість ноутбуків на ринку в 2023).
  • 4 слоти (велика рідкість).

Якщо в характеристиках ноутбука зазначено, що він підтримує до 64 Гб ОЗП, і в нього 2 слоти під модулі пам'яті, це означає, що максимальний об'єм одного модуля – 32 Гб.

Зверніть увагу, що в магазині TELEMART.UA в характеристиках ноутбуків часто вказані 2 об'єми оперативної пам'яті:

  • Власне об'єм. Наприклад, у моделі Gigabyte AERO 17 XE5 це 32 Гб.
  • Максимальний підтримуваний об'єм. У тієї ж моделі – 64 Гб.

Часто в ноутбуці на 2 слоти стоять 2 модулі пам'яті. Наприклад, 2 модулі по 16 Гб дають у сумі 32 Гб. Однак ви можете замінити їх на 2 модулі по 32 Гб, і отримати максимально допустимий об'єм у 64 Гб. Виробникові вигідніше ставити 2 модулі ОЗП замість одного, щоб забезпечити двоканальний режим роботи. Те ж саме стосується тих небагатьох моделей ноутбуків з 4-ма слотами. Чим так вигідний 2-канальний режим? Про це поговоримо пізніше в одному з розділів цієї статті.

Завершуючи цей підрозділ, зазначимо, який об'єм ОЗП вигідно мати в ноутбуці залежно від сфери його застосування:

  • Для простої офісної роботи (секретар, офіс-менеджер) або серфінгу в мережі – 4 Гб.
  • Для професійної діяльності (копірайтер, контент-менеджер, автор статей, письменник) – хоча б 8 Гб із перспективою апгрейда на 16 Гб. А ось для програміста 16 Гб – це мінімум.
  • Для геймінгу – щонайменше 16 Гб із перспективою апгрейда до 32 Гб. Хоча краще одразу брати ноут із 32 Гб ОЗП, якщо врахувати, наскільки вимогливими стали ігри у 2023.
  • Для професійного дизайну та монтажу відео – 32-64 Гб. До речі, саме 64 Гб є межею для ОЗП у ноутбуках у 2023 році.

г) Напруга

Як підібрати оперативну пам'ять на ноутбук за напругою? Цей показник безпосередньо пов'язаний з частотою і таймінгами, а також поколінням оперативної пам'яті. Тому під час підбору ОЗП у свій ноутбук за частотою відразу зверніть увагу і на напругу.

Також врахуйте, що напруга в ОЗП буває 2-х видів:

  • Базова – мінімальна для чипів даного покоління.
  • Максимальна – це ліміт, вище якого чип пам'яті перегріється і вийде з ладу.

У таблиці нижче показано базову і максимальну напругу оперативної пам'яті залежно від частоти і покоління.

Покоління пам'яті Частота, МГц Напруга, Вольт
Базова Максимальна
DDR3 2400 1,5 1,7
DDR4 4600 1,2 1,5
DDR5 8000 1,1

Що вища базова напруга, то більше потужності можна подати на осередок пам'яті, то вищою буде частота і температура чипа. Що новіше покоління пам'яті, то нижча напруга, і то вища енергоефективність. Це ще одна причина переходити на більш перспективну ОЗП DDR5.

Форм-фактори ОЗП

Як підібрати оперативну пам'ять до ноутбука за форм-фактором? А ось тут якраз усе гранично просто. Для абсолютно всіх ноутбуків є тільки один форм-фактор – SO-DIMM. Зовні така планка коротка. Для порівняння, у стаціонарних ПК використовується ОЗП форм-фактора DIMM, зовні планка більш витягнута. Ви ніколи не переплутаєте ці два форм-фактори – настільки вони відрізняються зовні. Крім того, у DIMM DDR4 288 контактів, а у SO-DIMM DDR4 – 260. Так само відрізняються за кількістю контактів і зовні форм-фактори ОЗП інших поколінь.

Що таке двоканальний режим

Якщо в материнській платі ноутбука 2 і більше слотів під модулі пам'яті, вам доступний багатоканальний режим. У цьому разі планки ОЗП працюють паралельно одна з одною. Це підвищує загальну пропускну здатність комплекту ОЗП. Для того, щоб пам'ять працювала у двоканальному режимі, планки мають бути однакового об'єму.

Двоканальний режим прискорює ОЗП на 10-15%. Тобто якщо ви просто додасте ще одну планку пам'яті в ноут, він працюватиме не в 2 рази швидше, а на 210-215%. Підтримка двоканального режиму є у більшості чіпсетів материнських плат сучасних ноутбуків.

У спеціалізованих платформах на серверах існує чотириканальний режим, який прискорює ОЗП ще на 6-9% у порівнянні з двоканальним. Однак у ноутбуках такого режиму не буває.

Чи є особливості в оперативці для ігор

Як підібрати оперативну пам'ять у ноутбук під геймінг? Найголовніша характеристика – це розгін. Якщо материнська плата ноутбука підтримує розгін оперативної пам'яті, це вже хороша новина для геймерів. Однак у ноутбуках неможливо підвищити частоту ОЗП через коригування налаштувань BIOS, як це роблять оверклокери на ПК. Тож перед розгоном ви маєте точно знати, що ручний розгін оперативки на ноутбуці не порушить продуктивність техніки або взагалі не вб'є її. Для звичайних користувачів розгін ОЗП на лептопі – вкрай ризикована справа. Він не потрапляє під гарантійний випадок, тому в разі виходу лептопа з ладу ви не зможете провести безкоштовний ремонт за гарантією.

На відміну від ОЗП для ігрового ПК, у пам'яті для ноутбука не передбачено підсвічування. Так, багато гравців люблять, щоб модулі ОЗП переливалися всіма кольорами веселки. Але у випадку з ноутбуками в ній немає ніякого сенсу, тому що ви просто не бачите планки візуально (вони приховані в корпусі ноутбука).

Для ігор потрібен об’єм оперативної пам'яті 16-32 Гб. При цьому, 16 Гб вам з головою вистачить для CS 2, DOTA 2, Fortnite, GTA V та ін. А ось для останніх новинок, типу Starfield, Baldur's Gate 3, Mortal Kombat I, Cyberpunk 2077 Phantom Liberty краще запастися 32 Гб. Тим паче, що у 2024-му році вийдуть ще більш вимогливі ігри, і ця тенденція зберігатиметься завжди.

Популярні бренди ОЗП

Як правильно підібрати ОЗП для ноутбука за виробниками? У TELEMART.UA вже зібрані найкращі виробники оперативки для лептопів, тож вам не доведеться шукати їх самостійно в браузері:

Тепер ви знаєте, як підібрати додаткову оперативну пам'ять для ноутбука! Замовляйте оперативну пам'ять для лептопа, або будь-які комплектуючі для ПК (включно з материнською платою під чипсет), за телефоном: (067) 400-08-80. Також ви можете обміняти старі модулі пам'яті на нові з невеликою доплатою за послугою Trade-In. Це дуже вигідна пропозиція, оскільки ви частково розрахуєтеся за нові та потужніші планки ОЗП своєю старою оперативкою. Детальніше про Trade-In тут.

Товары из публикации

Ноутбук Gigabyte AERO 17 XE5 (AERO_17_XE5-73RU744JP) Silver
Код: 541981
4.8
Архивный
Дисплей: 17.3″ (3840x2160, IPS)
Процессор: Intel Core i7-12700H (3.5–4.7 ГГц), 14 ядер
Оперативная память: 32 ГБ (DDR5)
Внутренний накопитель: 1024 ГБ (SSD)
Предустановленная ОС: Windows 11 Pro
Габариты: 396.2 x 241.3 x 23.4 мм
Вес: 2.6 кг
Вам может быть интересно
Партнерство