Выгодный апгрейд ПК на базе видеокарт Factory Ref
Каталог
Акция
На периферию Cougar скидки до 25%
До конца: 00 Дней 00 Часов 00 Минут 00 Секунд
content
content
content
Избранное Сравнение

Як працює механічна клавіатура і чим вона відрізняється від звичайної?

11.10.2023

Механічна клавіатура найчастіше використовується у геймінгу. Для роботи вона також дуже зручна з низки причин. У цій статті ми розглянемо відмінність механічної клавіатури від мембранної, розкажемо, у чому різниця в світчах клавіатури “механіка”, у чому її переваги та як чистити.

Зміст

Принцип роботи механічної клавіатури

У механічної клавіатури під кожним кейкапом стоїть перемикач, який також називають "світч" (або "свіч"). Він з'єднаний з пружиною, яка повертає клавішу в початкове положення після натискання. Саме завдяки цій пружині віддача виразніша, ніж у мембранної або ножичної клавіатури. Не обов'язково здійснювати повне натискання до упору, щоб клавіша спрацювала. Насправді, механізм спрацьовує ще на середині шляху кнопки. Кожна клавіша на механічній клавіатурі по суті є окремою електричною кнопкою.

Перемикачі (світчі) діляться на 3 види:

  • Лінійні. Головна відмінність – рівномірне зусилля в міру натискання. Такий варіант просто ідеально підійде під ігри. Тактильно цей варіант найбільш "м'який" з усіх.
  • Тактильні. Ближче до моменту спрацьовування тиснути на клавішу потрібно трохи сильніше.
  • Клацальні. При натисканні клавіша видає характерний звук.

Завдяки особливості конструкції клавіша спрацьовує раніше, ніж у всіх інших видів клавіатур (на півшляху). Так що швидка реакція у грі геймерам забезпечена.

Схожість з іншими видами клавіатур

Як і в ножичних, оптичних і мембранних клавіатур, у механічних є кілька стандартних форм-факторів:

  • Повнорозмірна на 103-140 клавіш. Найкраще підходить для роботи.
  • Компактна TKL (або 80%). Тут не вистачає деяких клавіш, зате вона займає менше місця. Більше підходить для геймінгу, де наявність усіх клавіш необов'язкова.
  • 65% – ще більш урізана клавіатура, що займає зовсім небагато місця на робочому столі.
  • 60% – клавіатура ще менша.
  • Numpad – тут усього 12-18 клавіш, більша частина з яких – з цифрами. Це дуже зручний форм-фактор для шутерів, тому що ви легко дотягнетеся до будь-якої кнопки пальцями однієї руки.

Як і інші види клавіатур, механічні поділяються на:

  • Дротові (підключаються через USB-порт).
  • Бездротові. Діляться на 2 види: підключення через радіоканал або Bluetooth.
  • Змішаний тип. Найвигідніший варіант, тому що дріт може плутатися під мишкою і заважати грі, а бездротова клавіатура рано чи пізно розрядиться, або може перестати працювати через радіоперешкоди.

Інші подібності механічної клавіатури з іншими видами:

  • Мають вбудовану пам'ять, яка дає змогу запам'ятовувати ігрові комбінації клавіш для одного або декількох акаунтів користувачів.
  • Клавіатура може бути з підсвічуванням або без.
  • Підсвічування регулюється за допомогою різних налаштувань. Можна підсвічувати ігрову комбінацію клавіш, самому налаштовувати колірні "хвилі" і переливи індивідуально під кожну гру тощо.
  • Можливість одночасного натискання декількох клавіш.

Механічна клавіатура: відмінність від звичайної

Механічна клавіатура: відмінності:

  • Клавіша спрацьовує вже на півдорозі. Це економить кілька мілісекунд, і відгук відбувається швидше. Різниця дуже велика: у "механіки" середній час відгуку 0,2 мс, у "мембранок" – 1 мс. У шутерах механічна клавіатура дає явну перевагу у швидкості реакції.
  • Тактильність у механічної клавіатури приємніша і водночас яскраво виражена. А це скорочує випадки даблкліків, коли геймер не впевнений, чи точно натиснув клавішу, і тисне її повторно для перестраховки.
  • Ресурс клавіш набагато більший, ніж у всіх інших видів – у середньому, 50 млн. натискань. Дорогі механічні клавіатури навіть витримують 80 млн. натискань. Для порівняння, мембранна клавіатура витримує всього 5 млн. натискань, а ножична – 10 млн.
  • Відповідно, термін експлуатації у механіки від 5 до 10 років навіть при активному використанні. Жоден інший вид клавіатур не може похвалитися нічим подібним.
  • Загалом механіка надійніша, оскільки багато матеріалів виготовлено з металу (зокрема рама і корпус).

А чим відрізняється механічна клавіатура від звичайної в гірший бік? Безумовно, у неї є і свої недоліки:

  • Вразливіша перед вологою і пролитою рідиною. Особливо на тлі мембранної клавіатури. Тому краще нічого не проливати на механіку, інакше доведеться купувати нову клавіатуру. На багатьох сучасних моделях передбачено вологозахист, який рятує від високої вологості в повітрі. Але це не означає, що на таку клаву можна проливати сік, каву або інші напої.
  • Ціна на механіку вища, ніж на ножичну або мембранну клаву. Однак з огляду на термін її експлуатації, ресурс клавіш і довговічність матеріалів, воно того варте. Тож навряд чи це недолік.
  • Ще одна суттєва різниця мембранної та механічної клавіатури – гучність клацання. Механіка явно голосніша, тож тихо друкувати вночі, поки поруч спить друг або кохана людина, явно не вийде. А ось мембранна клавіатура звучить на порядок тихіше. У дорогих механічних клавіатурах виробник передбачив хорошу фірмову шумоізоляцію, тож у деяких моделей і цей недолік нівельовано.

Шумність, зручність і надійність "механіки"

Відмінність світчів механічної клавіатури дає змогу вибирати найбільш підходящий варіант. Наприклад, клацальні світчі більше підійдуть тим, кому важливо чітко чути клацання кнопок. Лінійні перемикачі – стандартний варіант для геймінгу. Якщо вам хочеться чітко відчувати, що клавіша наближається до моменту спрацьовування, беріть модель з тактильними світчами. У різних видів і підвидів світчів різна гучність. Крім того, у деяких моделей передбачена дуже хороша звукоізоляція. Тож твердження, що механічна клавіатура в будь-якому разі і на будь-яких світчах буде голосно клацати, застаріло.

Таблиця нижче наочно показує різницю між різними видами механічних перемикачів. Широкий асортимент світчів – ще одна перевага "механіки", якої не мають "мембранка" або ножична клавіатура.

Характеристики Cherry MX Red Gateron Brown Outemu Blue Kailh Silver
Жим для активації, грам 45 45 55 40
Тип спрацьовування Лінійний Тактильний Клацальний Лінійний
Довжина ходу, мм 4 4 4 3,5
Точка спрацьовування, мм 2 2 2,2 1,1
Ресурс у мільйонах натискань 50 50 50 70

Вище ми писали про ще одну відмінність механічної та мембранної клавіатури – надійність і міцність. Це великий плюс для емоційних геймерів. Навіть вдаривши в серцях механічну клавіатуру об стіл, не факт, що ви її розіб'єте. Особливо якщо у неї корпус з авіаційного алюмінію. У багатьох мембранних клавіатур пластикові корпуси, і багато механізмів клавіш теж зроблені з неміцних матеріалів. Тож не радимо брати мембранну клавіатуру для тих, хто любить час від часу бити клавою об стіл або стіну.

Якщо ви звикли грати по 12 годин на день, механіка теж має привабливіший вигляд на тлі інших видів. Краще один раз заплатити пристойну суму і користуватися девайсом 10 років, ніж міняти мембранні клавіатури кожні 2 роки, хоч вони і дешеві.

Якщо для вас у пріоритеті багатогодинний набір тексту, теж радимо брати механіку. За рахунок того, що клавіша спрацьовує вже на середині шляху, вам не доведеться дотискати кнопку до упору. Пальці і кисті рук будуть менше втомлюватися, що особливо помітно при ненормованому робочому дні. Іншими словами, особливість механізму клавіш на механічній клавіатурі підвищує продуктивність копірайтера, контент-менеджера або програміста. Це ще раз розвіює міф про те, що механіка більше підходить для ігор, ніж для роботи.

Як чистити механічну клавіатуру

А ось у чищенні мембранної та механічної клавіатури різниця зовсім невелика. Обидва види потрібно відключити від мережі, протерти пензликом, а потім – вологою серветкою, спонжем або паперовим рушником. До речі, лизун теж чудово підійде. До нього прилипає пил, бруд і крихти, і вам залишається тільки "відліпити" його від кнопок і почистити над відром для сміття. Якщо між клавішами великий зазор, а лизун досить текучий, він проникне і між клавішами під дією сили гравітації. Тоді вдасться видалити пил не тільки з лицьової поверхні кнопок, а й з бічних граней.

Якщо пил не прилип, і його можна видалити потоком повітря, використовуйте будь-який із цих варіантів:

  • Пилосос.
  • Балончик зі стисненим повітрям.
  • Фен.
  • Медична груша.

Якщо ви вибрали фен, використовуйте тільки холодний потік повітря. Гарячий може розплавити контакти, особливо за тривалого використання. Тримайте фен за 15 см від клавіш.

Щоб видалити з поверхні кейкапів бактерії та жир від немитих пальців, використовуйте ватяні палички, обмочені в ізопропіловому спирті. Етиловий спирт не підійде, оскільки він може стерти написи на клавішах.

Головна відмінність механіки від мембранки в чищенні – можливість зняти світчі і додатково їх змастити. Також ви зможете очистити основу під світчами і пружину. Мембранка через іншу будову не дає таких можливостей.

Тепер ви знаєте про всі особливості, плюси і мінуси механічної клавіатури. Замовляйте механіку для роботи та геймінгу в TELEMART.UA за телефоном: +38 (067) 400-08-80. Доставка по всій Україні!

Вам может быть интересно
Партнерство