Выгодный апгрейд ПК на базе видеокарт Factory Ref
Каталог
Акция
На периферию Cougar скидки до 25%
До конца: 00 Дней 00 Часов 00 Минут 00 Секунд
content
content
content
Избранное Сравнение

Чим відрізняється механічна та мембранна клавіатури і яку краще вибрати?

20.11.2023

Чим відрізняється механічна клавіатура від звичайної? Почнемо з того, що залежно від конструкції клавіатура буває 6-ти видів:

  • Мембранна.
  • Механічна.
  • Оптична.
  • Ножнична.
  • Оптико-механічна.
  • Мембранна з механічними клавішами.

У цій статті ми розглянемо, чим відрізняється механічна клавіатура від мембранної. Ми не будемо розглядати інші 4 види. Тим паче, що "мембрана" і "механіка", як їх називають геймери – це два найпоширеніші види клавіатур на ринку.

Зміст

Принцип роботи механічної клавіатури

Що таке механічна клавіатура? Механічна клавіатура – це девайс із механічними перемикачами (світчами). Під кожним кейкапом у механіки розташовується такий світч і пружина, яка повертає кнопку в початкове положення. Світч своїм нижнім кінцем у певному положенні з'єднується з контактами, які подають електричний імпульс на дріт. Тобто, кожна клавіша має свій окремий автономний контакт. Найцікавіше, що для спрацьовування кнопки достатньо натиснути її лише наполовину, що скорочує хід клавіші, час натискання і час відгуку. Такий пристрій механічної клавіатури дає переваги над мембранною:

  • В іграх користувач швидше зреагує: вистрілить, сховається або кине гранату (у шутерах). В авіасимуляторах можна швидше виконувати маневри на літаку.
  • Під час роботи або гри на клавіатурі по 8-12 годин на день пальці на "механіці" втомлюються менше. Тому зростає продуктивність геймера або співробітника.

Світчі на механічній клавіатурі бувають на 2-х типах пружин:

  • На прямій пружині.
  • На вигнутій.

Самі механічні перемикачі діляться на 3 види:

  • Лінійні. Зусилля для натискання залишається рівномірним по всій довжині ходу. Це найкращий варіант для геймерів.
  • Клацальні. Відрізняються яскраво вираженим клацанням при натисканні.
  • Тактильні. Принцип роботи клавіші такий: чим ближче вона до моменту спрацьовування, тим сильніше потрібно тиснути. Це дає змогу уникнути даблкліків.

Принцип роботи мембранної клавіатури

А що таке мембранна клавіатура? Мембранна клавіатура – це девайс, де кнопки з'єднані зі спеціальною мембраною. Вона розташована посередині корпусу (по висоті) і займає майже всю площу клавіатури. Мембрана клавіатури складається з 3-х шарів:

  • Верхній з доріжками, що проводять струм.
  • Середній ізолюючий шар.
  • Нижній струмопровідний.

Під кожною клавішею розташована контактна доріжка, яка спрацьовує під час натискання. Потім електричний імпульс надходить на контролер клавіатури. Прямо під кейкапом розташований гумовий ковпачок, який потім виштовхує клавішу в початкове положення. Кожен ковпачок зафіксований на своєму місці спеціальною засувкою.

Для того, щоб клавіша спрацювала, вона повинна пройти весь хід до фінальної точки. Відгук у "мембранки" такий самий швидкий, як і в "механіки", але все ж на саме натискання потрібно більше часу. Це один з недоліків мембранної клавіатури порівняно з механічною.

Схожість мембранки і механіки

Мембранна клавіатура або механічна – яку ж вибрати? Питання непросте, якщо врахувати, що у цих двох видів девайсів багато спільного. Наприклад, розташування клавіш на панелі і форм-фактори. До речі, обидві клавіатури випускаються в таких форм-факторах:

  • Повнорозмірна (від 103 до 140 клавіш). Відмінний варіант для офісної роботи, дизайнерів, інженерів, програмістів.
  • Компактна (80%, або TKL). У неї немає панелі з цифрами в правій частині панелі, як і деяких інших клавіш. Зате вона займає менше місця на робочому столі. Непоганий варіант для геймерів, які все одно не використовують у грі всі види клавіш.
  • 70%, 65% и 60%. Це ще більш компактні варіанти клавіатури, причому що менша цифра в назві форм-фактора, то менше клавіш, і менші габарити виробу.
  • Numpad (12-18 клавіш). Портативна клавіатура, яка дає змогу дотягнутися до будь-якої кнопки пальцями однієї руки. Підходить тільки для певних ігор, як-от шутери, де використовується всього кілька клавіш.

Мембранна клавіатура чи механічна: відмінності

Чим відрізняється механічна клавіатура від мембранної? Почнемо з її переваг:

  • Світчі виготовлені з металу, тому довговічніші, ніж гумові ковпачки "мембранки". За рахунок цього ресурс клавіш теж більший – 50-80 млн натискань порівняно з 5 млн у "мембранок".
  • Механічні клавіатури виготовлені переважно з металу (корпус – з авіаційного алюмінію). Це забезпечує їм більш високу міцність і стійкість до ударів. Але ж деякі геймери так люблять у серцях бити клавою об стіл...
  • Для спрацьовування клавіша повинна пройти лише половину шляху. Геймери зможуть виграти пару мілісекунд у шутерах, де кожна мить може стати вирішальною. До речі, така особливість конструкції забезпечує кожній кнопці м'який плавний хід.
  • Стабільність у роботі. У мембранної клавіатури гумові ковпачки з часом стираються і втрачають свою форму, тому і клавіші реагують вже інакше. У "механіки" немає такої проблеми.
  • Короткий час відгуку. Як правило, становить 0,2 мс проти 1 мс у "мембранок".
  • Великий вибір світчів. Як ми писали вище, ви можете вибрати з 3-х видів перемикачів: лінійного, тактильного або клацального. У кожного виду є свої плюси і мінуси.

Відмінності між цими 2-ма видами клавіатур дають деякі переваги і мембранним:

  • Тихий звук клавіш, що особливо важливо для домашнього ПК. Порівняно з механічними, клавіші на мембранній клавіатурі набагато тихіші, тож можна грати навіть о першій годині ночі, не ризикуючи розбудити домочадців у тій самій кімнаті.
  • Герметичність та ізоляція від пилу. Завдяки мінімальним зазорам на робочій поверхні, пил проникає всередину лише в невеликій кількості, як і рідина. Так що пролита кава або сік не зашкодить мембранній клавіатурі так сильно, як механічній.
  • Невелика вага. Оскільки частина матеріалів клавіатури – це пластик і легка мембрана, то загальна вага набагато нижча, ніж у механіки.
  • Можливість вибирати модель з різним ходом клавіш: малим, середнім або великим.
  • Низька вартість. Обумовлена використанням дешевших матеріалів.

Вартість цих 2-х видів клавіатур

Яка клавіатура вигідніша за ціною: мембранна чи механічна? Питання не таке просте, як здається на перший погляд. З одного боку, мембранка дешевша, причому іноді значно. З іншого боку, варто згадати про більшу довговічність механічної клавіатури порівняно з мембранною:

  • Ресурс клавіш 50-80 млн. проти 5 млн. Це означає, що механічна клавіатура прослужить 10 років, тоді як мембранна – максимум 3 роки. Краще один раз заплатити більшу ціну за механічну клаву і забути про оновлення периферії на 10 років, ніж купити 3 або навіть 4 дешеві мембранні клавіатури за ті ж 10 років. Як то кажуть, скупий платить двічі.
  • Корпус механіки металевий, тобто більш довговічний і стійкий до ударів.
  • Механічні світчі не деформуються з роками, на відміну від гумових ковпачків мембранної клавіатури.

А якщо згадати, що набір тексту на механіці менш трудомісткий, а тому збільшує продуктивність співробітника, то стає цілком зрозуміло, що вища ціна на механічну клавіатуру більш ніж виправдана. У довгостроковій перспективі ви навіть заощадите.

Як чистити "механіку" і "мембранку"

А ось чистка для обох видів клавіатур проводиться за одним і тим самим алгоритмом. І це ще одна схожість між ними. Для поверхневого чищення використовуйте щіточку або пензлик із ворсу, вологі серветки, змочені в ізопропіловому спирті, а також балончик зі стисненим повітрям. Важливо використовувати саме ізопропіловий спирт, тому що етиловий може стерти написи на клавішах (у тому разі, якщо вони намальовані фарбою). Пензель видалить великі частинки бруду і пилу, а потік стисненого повітря з балончика, фен або пилосос – дрібніші.

Для глибокого чищення обидва типи клавіатури можна розібрати. Для цього можна зняти всі кейкапи, а можна взагалі розгвинтити шурупи, що з'єднують верхню і нижню частини клавіатури. Обидва варіанти доступні як для мембранної, так і для механічної клавіатури. Але у "мембранки" кейкапи знімаються й одягаються легше.

Яку клавіатуру краще вибрати: досвід користувача

Яка клавіатура краща мембранна чи механічна? На перший погляд здається, що механіка явно виграє за багатьма параметрами. Однак остаточний вибір залежить від сфери застосування клавіатури. Також багато що залежить від особистих уподобань користувача. Наприклад, гучне і виразне клацання клавіші на механічній клавіатурі допоможе геймеру уникнути даблкліку. А ось копірайтера, який набирає текст, такі гучні клацання під час натискання можуть дратувати. Як показує життєвий досвід фрілансерів і геймерів, краще купити мембранну клаву, тому що вона набагато тихіша, і не розбудить домочадців уночі.

Водночас, загальна якість мембранної клавіатури нижча через особливості її конструкції і матеріалів, які використовуються при її виготовленні. Тому і термін служби у неї в 3-4 рази коротший, ніж у "механіки". Тож однозначної відповіді на запитання: "Що ж краще: мембранка чи механіка?" немає.

Вам может быть интересно
Партнерство