Выгодный апгрейд ПК на базе видеокарт Factory Ref
Каталог
Акция
На периферию Cougar скидки до 25%
До конца: 00 Дней 00 Часов 00 Минут 00 Секунд
content
content
content
Избранное Сравнение

Що дає оперативна пам'ять і для чого вона потрібна?

08.12.2023

Що таке ОЗП? На що впливає оперативна пам'ять? Як підібрати її за такими параметрами, як частота, швидкість передавання даних, сумісність із материнською платою, покоління? Чи впливає оперативна пам'ять на ФПС? На ці та багато інших питань ви знайдете відповіді у цій статті.

Зміст

Принцип роботи ОЗП

Що таке оперативна пам'ять? Це девайс, який забезпечує тимчасове зберігання інформації, що обробляється іншими комплектуючими: відеокартою, процесором тощо. Якщо порівнювати з організмом людини, це короткочасна пам'ять у корі головного мозку.

Принцип роботи в оперативної пам'яті енергозалежний: у спеціальних мікрокомірках зберігаються дані, які мають певний електричний заряд. Щойно електроживлення вимикається, всі дані в ОЗП пропадають, оскільки заряд обнуляється. Тобто, оперативна пам'ять зберігає інформацію тільки до вимкнення комп'ютера. На постійній основі дані зберігаються на жорсткому диску HDD або твердотільному накопичувачі SSD. Обидва накопичувачі не залежать від енергоживлення, оскільки інформація в них зберігається за іншим принципом.

За що відповідає оперативна пам'ять? За зберігання даних, які в будь-який момент можуть знадобитися іншим комплектуючим (особливо центральному процесору – CPU).

Одна з важливих характеристик ОЗП – форм-фактор:

  • Для ПК – DIMM. Зовні модуль пам'яті виглядає як довга і вузька плашка.
  • Для ноутбуків – SO-DIMM. Зовні коротші й ширші порівняно з DIMM, тож ви їх точно не переплутаєте.

ОЗП цих 2-х форм-факторів несумісні між собою.

На що впливає об'єм оперативної пам'яті

Для чого потрібна оперативна пам'ять, розібралися. А на що впливає об'єм ram? Насамперед, на швидкість передачі даних. Що більший об'єм, то швидше виконуються команди, що перенаправляються через оперативну пам'ять на процесор, і то більше програм можна запустити одночасно. Не дарма однією з порад, як прискорити роботу комп'ютера, є збільшення об'єму ОЗП.

Також швидкість роботи ПК або ноутбука, зокрема в іграх, залежить від покоління пам'яті. Існує 5 поколінь:

  • Безнадійно застарілі DDR і DDR2, які давно не виробляються.
  • DDR3 – з'явилася у всіх різновидах 2010 року, і має ефективну швидкість передачі (завантаження) даних від 800 до 2400 мільйонів передач на секунду (залежно від моделі).
  • DDR4 – це покоління RAM залишається дуже популярним навіть у кінці 2023 року, хоча з'явилося у 2014 році. Ефективна швидкість передачі даних становить у середньому 3200 мільйонів передач на секунду. Оперативка 4-го покоління відмінно підійде для роботи копірайтером, офіс-менеджером, контент-менеджером, маркетологом. Зустрічається в недорогих ПК і ноутбуках. Добре підходить для офісної роботи і найпростіших невимогливих ігор. Також підійде для будь-яких ігор, зокрема новинок і вимогливих ААА-проектів (особливо для гри з роздільною здатністю FullHD).
  • DDR5 з'явилася у 2020 році, і може передавати від 4800 до 8000 мільйонів передач на секунду. У найближчому майбутньому цей показник зросте до 12.600 мільйонів передач! Технічних можливостей пам'яті DDR5 вистачить ще на 10 років вперед, чого не можна сказати про DDR4. Якщо ви любите грати в 2К або 4К, або працюєте програмістом чи професійним веб-дизайнером, без DDR5 ніяк не обійтися. Тим паче, що станом на кінець 2023 року різниця у вартості між модулями DDR4 і DDR5 становить у середньому 30%, а це не так вже й багато.

На що впливає частота ОЗП

На що впливає частота оперативної пам'яті? Тактова частота відповідає за швидкість передачі даних (до речі, як і об'єм). Що вище значення, то швидше працюють програми та додатки, або тим більше програм можна запустити одночасно без втрати у швидкості. Частота вимірюється в мегагерцах. 1 МГц = 1 мільйон передач на секунду. Тому з попереднього розділу статті стає зрозумілою тактова частота оперативки залежно від ефективної швидкості.

У різний час частота може відрізнятися, тому правильніше говорити про робочий діапазон:

  • Для DDR3 – тактова частота варіюється від 800 МГц до 2400 МГц.
  • DDR4 – 2133-4600 МГц.
  • DDR5 – 4800-8000 МГц.

Це ще одна з причин брати DDR5, адже вона елементарно швидше працює. Також оперативна пам'ять останніх моделей завжди підтримує розгін, який можна проводити вручну (збільшивши тактову частоту, знизивши таймінги або напругу) або через налаштування профілю XMP материнської плати. Однак перший варіант небезпечний, адже ви втрачаєте гарантію виробника. У разі перевантаження ОЗП ви не зможете замінити її за гарантійним талоном. Тим часом зі зростанням частоти чіпи на модулі пам'яті нагріваються сильніше, і за певних температур можуть перегрітися і вийти з ладу. Тому розганяти оперативку потрібно безпечно, про що ми писали в цій статті.

Не всі моделі ОЗП сумісні з певною материнською платою. На сайті виробника материнки вказано, яке покоління і об'єм RAM вона підтримує. Тож будьте уважні під час вибору!

Режими роботи

Що дає оперативна пам'ять під час зміни режиму роботи? Існує 2 режими роботи ОЗП:

  • Одноканальний. Усі модулі працюють на одному каналі (незалежно від їхньої сумарної кількості).
  • Двоканальний. Забезпечує збільшення пропускної здатності ОЗП у порівнянні з одноканальним режимом. Часто використовується у ПК та ноутбуках. Якщо в материнській платі передбачено тільки 2 слоти під модулі оперативки, вставка другого модуля вже підключає двоканальний режим. А ось у платі з 4-ма слотами модулі потрібно розташувати в 1-му та 3-му слотах або у 2-му та 4-му. Тільки так ви запустите двоканальний режим. Розташування модулів у 1-му і 2-му слотах, або в 3-му і 4-му – це одноканальний режим. Будьте уважні!

Таймінги

Таймінг важливий при виборі оперативної пам'яті майже так само, як і тактова частота. Існує 4 головних таймінги і кілька десятків субтаймінгів. Особливий інтерес представляють основні – вони позначають затримку перед виконанням певних команд. Що нижче значення таймінгів, то швидша пам'ять. Дізнатися більше про таймінги ви можете тут і тут.

Що таке кешування оперативної пам'яті

У всіх видів оперативної пам'яті є кеш-пам'ять – окреме сховище невеликого об'єму. Однак доступ до кешу надається в рази швидше, ніж до основного місця зберігання даних. Так зване кешування дає змогу ефективніше проводити повторне використання раніше отриманих або обчислених даних. Інформація в кеші може використовуватися спільно з програмними компонентами. Кеш прискорює процес вилучення даних і робить звернення до менш швидкісного базового рівня зберігання непотрібним. Все це прискорює роботу вашого ПК або ноутбука, зокрема в будь-яких іграх на будь-яких налаштуваннях.

І ось тепер на основі вищевикладеної інформації ми відповімо на більш глобальне питання, яке хвилює багатьох геймерів: "На що впливає оперативна пам'ять в іграх":

  • На кількість ФПС (разом із відеокартою, кількістю ядер процесора і герцовкою монітора).
  • На швидкість опрацювання ігрових даних процесором (наприклад, як мають поводитися ігрові персонажі, куди рухатися, на кого нападати тощо).
  • На швидкість графічної обробки даних відеокартою (плавність картинки, зміна колірних відтінків, гра тіней тощо).
  • На швидкість завантаження гри під час запуску.
  • На можливість одночасно з грою вести стрім або запустити фонові програми (зокрема слухати музику).

Як подивитися що займає оперативну пам'ять на комп'ютері

Тепер ви знаєте, що дає оперативна пам'ять в іграх. Більше про те, що таке структура і латентність ОЗП, ви можете прочитати в цій статті. А ось що робити, якщо оперативна пам'ять "забилася", і як її почистити?

Вище ми писали, що таке ОЗП на ПК і зазначили, що вона зберігає дані тільки до вимкнення ПК. Тож забитися вона навряд чи зможе. Але ви завжди можете перевірити, які файли займають пам'ять ОЗП, і в якому об'ємі. Адже деякі додатки можуть запускатися у фоновому режимі і сковувати частину об'єму ОЗП без жодної користі. Такі додатки діляться на 2 великі групи:

  • Шкідливе ПЗ.
  • Софт автозавантаження, яким ви користуєтеся вкрай рідко.

До речі, вкладки браузера теж займають чимало пам'яті оперативки. Зайдіть у "Диспетчер завдань", натисніть комбінацію клавіш Ctrl+Alt+Delete і виберіть пункт, який хочете видалити, щоб не перевантажувати пам'ять. Так само ви можете натиснути на "Панель завдань" правою кнопкою мишки і вибрати потрібний розділ у меню, що відкрилося. А у вкладці "Процеси" ви знайдете фонові утиліти, які займають оперативну пам'ять у цей момент.

Які бувають гнізда (слоти) під модулі ОЗП, і як підібрати сумісні з вашим ПК / ноутом плашки оперативної пам'яті? Звертайтеся до наших фахівців за безкоштовною консультацією за телефоном: +38 (067) 400-08-80, і ви отримаєте відповіді на ці та інші питання. Також ви можете прийти в будь-який з наших шоурумів і на місці вибрати відповідну модель ОЗП під свою збірку. Актуальні адреси шоурумів тут. Чекаємо на вас!

Вам может быть интересно
Партнерство