Вибір процесора під материнську плату: що важливо знати

Як підібрати процесор до материнської плати? Це одне з найпоширеніших питань, які ставлять собі любителі “заліза” при самостійному складанні ПК. У цій статті ми докладніше зупинимося на сумісності цих двох комплектуючих. Ви дізнаєтеся кілька способів, як перевірити сумісність праці та материнки від різних виробників, з різними сокетами та чіпсетами.
Зміст
Види процесорів
Центральний процесор випускається двома компаніями-гігантами – Intel та AMD. До появи лінійки AMD Ryzen “сині” постійно випереджали конкурентів і створювали кращі процесори щодо обчислювальних операцій. У “червоних” процесори були сильнішими у плані графічних завдань, але відставали у плані обчислювальних завдань. Після виходу лінійки Ryzen AMD зрівнявся з Intel.
Обидва виробники виготовляють CPU під різні завдання:
- Для офісної роботи з такими простими програмами як Word, Excel, Google Docs. Вони підходять для набору тексту та веб-серфінгу і коштують дешевше за інші моделі.
- Для комп'ютерних ігор, зокрема дуже вимогливих (під 4К-геймінг).
- Під дизайнерські програми, монтаж відео та фільмів.
- Модель для ручного розгону, та варіанти для “заводського” розгону.
Якщо ви збираєте комп'ютер самостійно, потрібно чітко визначитися, для яких він завдань і лише тоді підібрати процесор. І вже після цього приступати до підбору сумісної із цим процесором материнської плати. Якщо ви хочете перестрахуватися та уникнути помилок при підборі процесора, відеокарти, оперативної пам'яті, корпусу, системи охолодження, вам допоможе програма Конфігуратор ПК. Якщо з недосвідченості ви забудете додати важливу комплектуючу в монтаж, Модуль повідомить про це і запропонує багато варіантів за гарною ціною. Він перевірить усі вибрані вами комплектуючі на сумісність, у тому числі процесор та материнську плату. Так що ви точно не помилитеся, і вже скоро почнете грати чи працювати на самостійно зібраному ПК!
а) Види процесорів із сокетів
Як вибрати процесор під материнську плату залежно від сокету? Це дуже важливий момент, адже сокет і є тим гніздом на материнській платі, куди вставляється проц. Нижче наведено список актуальних у 2023 році сокетів від двох головних світових виробників:
- Intel: LGA 1700, LGA 1200.
- AMD: AM4, AM5.
На ринку материнських плат можна знайти і більш старі моделі, але з актуальними сокетами:
- Intel: LGA 2066, LGA 1150, LGA 1151, LGA 1151-V2, LGA 1155. Окремо відзначимо LGA 3647 для процесорів Xeon Phi "Knights Landing", Xeon Phi "Knights Mill" и Skylake-EX/SP.
- AMD: TR4, TRX4, FM2 / FM2+.
Зверніть увагу, що LGA 1151 та LGA 1151-V2 мають однакову кількість контактів, але не сумісні між собою, оскільки розроблялися під різні процесори.
На сайті TELEMART.UA у картці кожного процесора в коротких характеристиках є пункт “Сумісність: Материнські плати”, і далі йде назва сокету цієї моделі процесора. Назва сокета є активним посиланням, яким можна вийти на сумісні саме з цією моделлю материнські плати (див. скріни нижче).
Ось і все! Вам більше не потрібно ламати собі голову над питанням, як правильно підібрати процесор до материнської плати. Спеціалісти TELEMART.UA зробили це за вас!
б) Види процесорів за продуктивністю
Якщо ви поки що не знаєте, який процесор собі вибрати, зверніть увагу на його потужність (продуктивність). Вище ми писали, що процесори створюються під різні завдання. Для кожного завдання – своя продуктивність. Ми розраховуємо її в benchmark points, а дані беремо з ресурсу PassMark:
- Для простих офісних завдань – купуйте проци з продуктивністю до 5.000 points.
- Для ігор у шутери на кіберспортивних налаштуваннях – 5.000-8.000 points.
- Для FullHD-геймінгу на мінімальних і рекомендованих налаштуваннях – 8.000-10.000 points.
- Для комфортного проходження будь-яких ігор (у тому числі новинок 2023) у FullHD на максималках – 10.000-16.000 points.
- Для гри в 2К у невибагливі ігри – 16.000-20.000 points.
- Для безкомпромісної гри в 2К на будь-яких налаштуваннях, а також для гри в 4К на мінімалках – 20.000-25.000 points.
- Для 4К-геймінгу на максималках, складних графічних завдань, професійного використання у сфері аудіозапису, монтажу та рендерингу відео – более 25.000 points
.
Види материнських плат
Ви вже знаєте, як підібрати проц під материнку двома способами:
- За допомогою конфігуратора ПК.
- На сайті TELEMART.UA при виборі моделі процесора та натисканні на назву сокету сумісних з ним материнських плат.
Розглянемо з прикладу процесора AMD Ryzen 5 3600 3.6(4.2)GHz 32MB sAM4 Box. Відкриваємо картку товару, знаходимо під картинкою розділ “Короткі характеристики” → “Сумісність” і натискаємо на “Материнські плати Socket AM4”. І бачимо, що в наявності 100+ сумісних із цим процесором плат. Який вибрати? Адже материнки одного виробника з однаковим сокетом можуть відрізнятися одна від одної. Давайте розбиратись.
Кожна плата має свій чіпсет – набір мікросхем та контролер, що відповідає за взаємодію між собою всіх підключених комплектуючих (відеокарти, процесора, оперативної пам'яті, периферії та ін.). Від чіпсету залежить, який максимальний обсяг оперативної пам'яті ви зможете поставити на цій моделі душі, чи можна розганяти процесор, а також інші фактори. Від типу чіпсету залежить і кінцева вартість плати.
Як дізнатися, який у душі чіпсет? Це дуже просто: його абревіатура написана на самій платі, на коробці та на офіційному сайті. У таблиці нижче представлений невеликий гайд по чіпсет плат різних виробників з поясненнями, для яких завдань вони підходять.
Intel | AMD | ||
---|---|---|---|
Модель чіпсету | Коментар | Модель чіпсету | Коментар |
H410 H510 H610 |
Для завдань офісного та мультимедійного типу | А320 А520 |
Для найпростіших офісних програм |
Q670 Q770 B560 B660 B760 |
Золота середина для продуктивних офісних та домашніх збірок, для ігор та роботи. Вже є Wi-Fi, Bluetooth (як і в моделях нижче) | А620 | Новий бюджетний чіпсет початкового рівня для АМ5, який підтримує тільки розгін пам'яті |
H670 H770 |
З можливістю розгону процесора для вимогливих ігор | В450 В550 |
З можливістю розгону процесора |
Z690 Z790 |
Підтримують розгін пам'яті, процесора та графічного процесора. Також є Raid 0,1,5,10, Intel Optane і т.д. Для безкомпромісної гри у 4К або професійних дизайнерів. Підходять під процесори Intel Core i7 | B650 B650Е Х470 Х570 X670 X670Е |
Нові чіпсети середнього цінового сегмента під AMD Ryzen 7000 та сокет АМ5 Розширений функціонал від молодшої до старшої (4-5-6). X670 та X670Е підтримують PCIe 5.0, розроблені під сокет АМ5 |
За цією таблицею вам буде простіше зорієнтуватися, яка плата з усіх сумісних із процесором вам більше підійде. Завжди орієнтуйтеся на завдання, які виконуватиме ПК, кількість ОЗП та можливість для розгону процесора.
Перевіряємо сумісність через сайт виробника материнки
Якщо ви хочете використовувати інші методи перевірки праці та материнки на сумісність, зайдіть на офіційний сайт виробника материнської плати, що цікавить. Виробник завжди робить онлайн таблицю сумісності материнки та праці, це стосується ASUS, MSI, GIGABYTE та інших компаній.
Перевірка починається з точної назви моделі материнської плати. Якщо ви її не знаєте, використовуйте утиліту CPU-Z, в которой откройте вкладку “Mainboard”. Там будуть вказані виробник (Manufacturer) та назва моделі (Model) материнської плати (див. скрін нижче).
Коли ви дізналися точну та повну назву материнки, зайдіть на сайт виробника та введіть його в пошукову систему. Як тільки знайшли сторінку своєї моделі плати на офсайті, зайдіть в розділ “Підтримка” (На скрінах нижче показано на прикладі плати ASUS TUF B350M-PLUS Gaming).
На сторінці, що відкрилася, зайдіть в підрозділ “Підтримка процесорів” або “Список підтримуваних процесорів”.
І ось перед вами таблиця, яка показує, як підібрати процесор до материнської плати.
Найчастіше у таблиці ви знайдете сумісну модель процесора та ревізію плати. Тут може бути вказана версія BIOS, яка потрібна для цього процесора. Після встановлення процесора потрібно оновити BIOS до вказаної в таблиці версії, щоб він був сумісний з материнкою.
Отже, тепер ви знаєте ще один спосіб перевірити процесор та материнку на сумісність. Причому саме на той випадок, якщо ви спочатку обрали плату, і вже під неї шукаєте проц.
Не знаєте, який проц вибрати? Звертайтеся за безкоштовною консультацією до фахівців TELEMART.UA: (067) 400-08-80. Також наші менеджери підберуть вам відповідний ноутбук чи готовий ПК під будь-які запити, відповідну модель материнської плати, відеокарти, ОЗУ, блоку живлення. Приходьте в будь-який наш шоурум (всі адреси вказані тут), вивчіть і “пощупайте” товар перед покупкою! Чекаємо на вас!