Як вибрати відеокарту в рамках бюджету: оптимальний вибір за розумні гроші

У комп'ютері важливі всі комплектуючі, але якщо виділити найважливішу, це процесор і відеокарта. Ну і материнська плата, без якої ПК чи ноут просто не ввімкнеться. Тому при виборі відеокарти ціна помилки надто висока. Ця стаття допоможе розібратися:
- Якими взагалі бувають відеокарти.
- На які параметри відика звернути увагу при виборі.
- Як підібрати відеокарту до материнської плати.
- Як правильно вибрати відеокарту залежно від роздільної здатності екрана.
- Яку вибрати відеокарту для ігор, а яка краще підійде для офісної роботи або професії веб-дизайнера.
- У яких випадках скупий дійсно платить двічі, а коли немає сенсу переплачувати за видик.
- У чому різниця між картами NVIDIA та AMD.
Зміст
- Види відеокарт
- Відмінності відеокарт від NVIDIA та від AMD
- На що звернути увагу при виборі
- Як підібрати відеокарту під материнку
- Вибираємо відик для ПК та для ноутбука
- Як підібрати карту для роботи, і яка підійде для ігор
- Відеокарти для FullHD, 2К, 4К
- Як заощадити при покупці відеокарти
Види відеокарт
Як вибрати відеокарту залежно від різновиду? Хоча ця комплектуюча відрізняється за системою охолодження, типом і кількістю відеопам'яті, розміром, продуктивністю та іншими параметрами, у світі існує всього 2 види відеокарт:
- Інтегрована. Вже вбудована у процесор. Може бути з вбудованою графікою або без, тому потрібно уважно вивчити модель процесора, яку ви плануєте купити.
- Дискретна. Це окремий пристрій, який підключається до материнської плати через роз'єм PCI-Express.
Інтегрований графічний процесор (GPU) розташований у центральному процесорі, менше нагрівається, має менші розміри, ніж дискретний. Його вартість вже включена в ціну на процесор, тому вам не доведеться доплачувати. Але через малі габарити його технічні можливості дуже обмежені на тлі дискретного GPU. Він програє і за частотою, і за продуктивністю, і за швидкістю обробки даних. Тому і підійде він тільки для найпростішої офісної роботи в програмах Word, Excel, PowerPoint або не дуже важких ігор типу CS 1.6. Це точно не варіант для вибагливих геймерів. Останнім варто звернути увагу лише на дискретний GPU, розташований у відеокарті. Він має власне охолодження та харчування, більше за розмірами та набагато потужніше за всіма технічними показниками. Тому геймерам та веб-дизайнерам бажано брати окрему повноцінну відеокарту з потужним сучасним GPU.
Відмінності відеокарт від NVIDIA і від AMD
Нещодавно виробник відеокарт NVIDIA був чи не монополістом на світовому ринку. Але поступово компанія AMD розширювала лінійку карток, незважаючи на паралельне виробництво безлічі лінійок процесорів. У 2023 році асортимент чіпів і моделей у НВідіа, як і раніше, більше, оскільки на частку AMD припадає лише 15% світового ринку. Наприклад, у TELEMART.UA є 36 чіпів відеокарт від “зелених” і тільки 24 від “червоних”. Зате деякі моделі карток AMD цікавіші за співвідношенням FPS/гривня.
Проте огляди відеокарт різних виробників в інтернеті показують, що в більшості завдань картки від NVIDIA перевершують AMD. Винятком стали деякі проекти з оптимізації AMD. У них продуктивність “червоних” карт на загальну думку користувачів повинна була бути менше, ніж “зелених”. Насправді іноді вона виявлялася кращою за суперників. Так, RX 6950 XT виграє у RTX 4090 на 1% у Forza Horizon 5 (FullHD, високі налаштування, DLSS OFF), і програє на 10% у Horizon Zero Dawn (ті ж налаштування).
У якої карти краще герцовка, графіка та інші характеристики – у NVIDIA чи у AMD? Однозначної відповіді немає. Все залежить від завдань, які виконуватиме ваша відеокарта.
На що звернути увагу при виборі
Вибрати відеокарту для ноутбука чи ПК непросто, тому що потрібно тримати у фокусі кілька параметрів:
- Процесорозалежність.
- Особливість живлення (роз'єм 6+2 pin або 12VHPWR).
- Сумісність із материнською платою.
- Графічний процесор.
- Охолодження.
- Об'єм та тип відеопам'яті.
Розглянемо детальніше кожен критерій.
а) Процесорозалежність
Карту важливо підбирати під уже обраний процесор, або навпаки. Особливо це стосується геймінгу. Річ у тім, що в сучасних іграх на кількість FPS і плавність зображення впливає не тільки частота оновлення екрана монітора і продуктивність відеокарти, а й частота ОЗП і кількість ядер процесора. Якщо ви збираєте ПК для ігор, у процесора повинно бути не менше 4-х ядер. І чим більше їх буде, тим краще.
Під сучасні відеокарти беріть відсоток не старше 3-5 років. Наприклад, для RTX 4090 підійде Intel Core i5-12600К або ще більш сучасні моделі 13-го покоління.
б) Особливість живлення
Якщо картка дуже потужна, їй буде потрібно окреме харчування. Тобто відеоадаптер потрібно окремо підключити до блока живлення ПК через окремий кабель. Тому при виборі таких графічних адаптерів звертайте увагу на те, чи має у нього відповідний роз'єм, через який ви його підключите до БП. Сам блок теж повинен мати достатньо потужності для живлення відеокарти.
У нових відеокартах NVIDIA RTX 4000 використовується роз'єм 12VHPWR, який включає 16 контактів. 12VHPWR призначений для відеокарт із підтримкою нового стандарту PCIe 5.0. Якщо хочете взяти блок живлення з потенціалом на 5 років вперед, беріть моделі з цим роз'ємом живлення (зовнішній вигляд на фото нижче).
Також для багатьох сучасних відеокарт підійде кабель живлення PCI Express 6 Pin на 1 або 2 роз'єми по 8 Pin (так званий 6+2).
в) Графічний процесор
Якщо дуже простими словами, відеокарта складається з пам'яті та графічного процесора. Саме останній визначає, наскільки продуктивною буде підсистема картки. А продуктивність видика загалом безпосередньо залежить від частоти графічного процесора та кількості ядер. Таблиця нижче наочно це показує.
Відеокарта | Частота графічного ядра | Продуктивність у benchmark points |
---|---|---|
MSI GeForce RTX 3050 AERO ITX OC | 1807 МГц | 13035 |
Asus GeForce RTX 3060 Dual OC | 1867 МГц | 17207 |
Asus TUF Radeon RX 6800 XT OC | 2340 МГц | 25090 |
Asus TUF GeForce RTX 3070 Gaming OC | 1845 МГц | 22511 |
MSI GeForce RTX 4080 GAMING X TRIO | 2610 МГц | 35380 |
MSI Radeon RX 7900 XT GAMING TRIO | 2400 МГц | 29484 |
Gigabyte GeForce RTX 4090 Gaming OC | 2535 МГц | 39656 |
Але ця залежність не лінійна, і є винятки. Наприклад, RTX 4090 продуктивніше RTX 4080, але в неї менше частота графічного ядра і менше ядер.
г) Охолодження
Система охолодження на відеокарті буває активною (на основі вентиляторів) та пасивною (абсолютно безшумною). Однак другий варіант використовується лише у слабких адаптерах для ноутбуків або офісних комп'ютерів. Для геймінгу підходять карти лише з активним охолодженням.
Дешеві відеокарти при максимальному навантаженні сильніше нагріваються, а вентилятори їх працюють гучніше. Рівень гучності рідко, але все ж таки може виходити за межі комфортного. Більш дорогі відеокарти при тому ж навантаженні найчастіше працюють тихіше і менше нагріваються. Це ще одна причина (крім продуктивності, обсягу відеопам'яті, кількості ФПС), чому не варто заощаджувати на відеокарті. Велику роль грає покоління відеокарти. У 2023 році у більшості випадків вигідніше брати карту Nvidia RTX 40** замість RTX 30**, або AMD Radeon RX 7*** замість RX 6*** (хоча і тут бувають винятки). У відеокарт останніх поколінь система охолодження більш досконала та менш галаслива.
д) Об'єм та тип відеопам'яті
Відеопам'ять відповідає лише за кількість графічних даних, які можна зберігати, а не за швидкість передачі. Для шутерів, де графіка на останньому місці, можна брати відики з 2-4 Гб пам'яті. Для ігор з добре опрацьованою графікою, як RDR2 або A Plague Tale: Requiem краще мати не менше 8 Гб відеопам'яті. При цьому важливо, щоб графічний процесор теж був потужним, інакше великий обсяг пам'яті виявиться незатребуваним. Адже виробники при випуску нових моделей відеокарт намагаються створити збалансований виріб, як RTX 4060 TI на 8 гб… Шутимо :-) Тобто чим вище роздільна здатність монітора та налаштування якості картинки у грі, тим більше відеопам'яті знадобиться відеокарті. Якщо пам'яті не вистачає, комп'ютер підтягує інформацію з накопичувача твердотільного, і тоді гра починає гальмувати.
Зверніть увагу і на тип відеопам'яті. У 2023 році він буває 2-х видів:
Якщо дуже простими словами, що вищий номер, то сучасніше видик. Проте в останніх поколіннях відеопам'яті швидкість читання та запису даних приблизно однакові. Так що більшого значення має все-таки обсяг пам'яті, а не її тип. До речі, тип пам'яті не залежить від ОЗУ, що використовується в ПК. Ви можете легко поєднати в одній збірці стару оперативну пам'ять DDR3 і відеокарту GDDR6Х. З іншого боку, в цьому нема рації, адже до DDR3 підійде хіба що старий процесор i5-2500K. Уявіть собі збирання з ним і RTX 4070… Карту не вдасться розкрити через обмеження процесора. Тож питання не в тому, “чи можна”, а “чи потрібно”.
е) Інші параметри
Чіп відеокарти – це щось схоже на чіпсет процесора чи материнської плати. Він відповідає за виведення зображення на дисплей (у ноутбука) або зовнішній монітор (у ПК) через спеціальні роз'єми. Назвою чіпа можна зрозуміти, наскільки потужна відеокарта. Наприклад, у NVIDIA перша цифра позначає покоління відеокарти, а третя її місце в ієрархії продуктивності. Наприклад, RTX 3060 значно слабше, ніж RTX 3090, проте обидві карти відносяться до одного і того ж 3-го покоління. А ось RTX 4090 продуктивніший і новіший RTX 3090, оскільки відноситься до 4-го покоління.
Важливо звернути увагу на шину передачі. Це канал передачі інформації, і з його пропускну здатність залежить швидкість передачі. Найбільш популярними влітку 2023 залишаються відеокарти з 128-, 192- и 256-бітними шинами, але є і справжні монстри з 384-бітними шинами. І ось що цікаво: раніше у Radeon R9 290 була шина на 512 біт, але зараз вона програє в тестах RTX 3050 на 30-40%, хоча у 3050 шина на 128 біт. Значення ширини шини називають “пропускна здатність” або “розрядність”.
Зрештою, важливу роль відіграють технології, доступні для тієї чи іншої моделі відеокарти:
- DLSS (у карт NVIDIA). Це технологія рендерингу, де використовують штучний інтелект. Вона покращує якість зображення та одночасно підвищує частоту кадрів за секунду (fps). 4-е покоління видиків використовує технологію DLSS 3.0, яка без перебільшення творить чудеса.
- SLI і більш сучасна NVLINK (в NVIDIA) та CrossFire (в AMD). Ці технології дозволяють використовувати в одному складанні ПК від 2-х до 4-х відеокарт одночасно. Вона підвищує продуктивність та збільшує кількість портів для монітора.
- Boost (у карт NVIDIA). Допомагає контролювати частоту та температуру графічного ядра, оптимально збільшуючи частоту відеоядра, за рахунок чого продуктивність також зростає.
- Adaptive V-Sync (у карт NVIDIA). Також відома як “вертикальна синхронізація”. Створює більш плавну картинку за високих ФПС. Наприклад, коли у вас стрибки між 60 і 90 fps, технологія обмежить частоту до 60 і тим самим знизить навантаження на відеокарту. При цьому у вас будуть стабільні 60 fps і ви більше не побачите перепадів частоти кадрів.
- XConnect™ (у карт AMD). Дозволяє підключити до ультрабука зовнішню відеокарту як простий USB-накопичувач.
Як підібрати відеокарту під материнку
Вибрати відеокарту під материнську плату за останні 10 років стало простіше простого. Достатньо, щоб на платі був роз'єм PCI-Express x16. А такий роз'єм має кожна материнська плата та кожна відеокарта, які випускаються останні 10-15 років. Так що навіть не у найсучаснішого “заліза” сумісність буде між будь-якими моделями, які ви оберете.
Залежно від покоління роз'єму PCI-Express дані по кожній лінії передаються з різною швидкістю. Це показує таблиця нижче. Тому якщо швидкість передачі даних для вас у пріоритеті, вибирайте відеокарти та материнки, що підтримують PCI-E 16x v5.0.
Покоління PCI-Express | Рік релізу | Швидкість передачі даних 1-ї лінії, Гб/с |
---|---|---|
3.0 | 2010 | 8 |
4.0 | 2017 | 16 |
5.0 | 2019 | 32 |
6.0 | 2022 | 64 |
Вибираємо відик для ПК та для ноутбука
Як вибрати відеокарту на ноутбуці? Карта вже вбудована на комп'ютер, і ви не можете замінити її на іншу. Якщо ви розчаруєтесь у карті, доведеться купувати новий ноут. Так що тут варто вибирати ще ретельніше. Видики для ноутбуків відрізняються урізаним TDP. Простими словами, це показник теплової енергії, на відведення якої можна розрахувати систему охолодження комп'ютера. Оскільки ноутбук за габаритами менший за ПК, у ньому менше місця відведено під охолодження. А чим мініатюрніше охолодження, тим менше тепла воно здатне ефективно відводити. Тому і TDP відеокарти буде нижчим, а значить, вона буде менш продуктивною. Ось чому, наприклад, відеокарта RTX 3050 для ноутбука “слабше”, ніж та ж модель для ПК.
Вибрати відеокарту для ПК набагато простіше. Врахуйте сумісність із процесором, продумайте, як розташувати в корпусі вентилятори охолодження, та врахуйте габарити корпусу. У різних моделях корпусів під відеокарту відводиться різний простір. У технічних характеристиках завжди вказується, якою довжиною картка здатна вмістити цей корпус. А в наш Конфігуратор ПК вже внесена ця інформація, тому вам не доведеться зайвий раз перевіряти ще раз технічні характеристики. Модуль ПК також перевіряє всі комплектуючі на сумісність. Дізнайтесь більше тут.
Використовуйте ці поради, якщо хочете підібрати відеокарту до старого комп'ютера.
Як підібрати карту для роботи і яка підійде для ігор
Як правильно підібрати відеокарту для роботи копірайтером, контент-менеджером чи SMM? Люди цих професій користуються простими програмами, тому їм підійде бюджетна відеокарта. Тут важливіше вибрати хороший процесор, хоча навіть старої моделі з двома ядрами вам теж буде достатньо. Якщо місце вашої роботи – офіс, віддавайте пріоритет процесору. Вам підійдуть відеокарти NVIDIA GeForce лінійок GT 7**, 10** та інші.
Якщо вас цікавить лише геймінг, важливо вибрати потужну відеокарту. Причому вона може бути навіть потужніша за процесор, і в ігровій збірці ПК допускається перекіс за продуктивністю на користь відеокарти. Вибирайте із цього асортименту: тут ви знайдете відеокарти під крутий геймплей, кіберспорт та просто для гри вдома. Для стрімінгу вибирайте ці відеокарти. А для обробки відео та графіки різної складності у нас є список видиків тут. Чим більше “важкі” і складні програми ви використовуєте в роботі, тим потужніша відеокарта вам знадобиться. Наприклад, для професійних веб-дизайнерів та монтажерів відео підійдуть GeForce RTX 4090 або Radeon RX 7900 XT/X.
Відеокарти для FullHD, 2К, 4К
Відеокарта для ПК: як вибрати під роздільну здатність екрана? Чим вище роздільна здатність, тим вище вимоги до графічного адаптера за багатьма показниками: швидкість передачі даних, пам'ять, графічний процесор, продуктивність та ін. Таблиця нижче підкаже, як підібрати відеокарту під вашу улюблену роздільну здатність.
Графічний чіп | FullHD | 2K | 4K |
---|---|---|---|
NVIDIA RTX | 1660 1660 Super 1660 Ti 2060 3050 |
2060 Super 3060 3060 Ti 3070 3070 Ti 4060 4060 Ti 4070 4070 Ti |
3080 3090 4080 4090 |
AMD RX | 6400 6500 XT 6600 6600 XT 6650 XT |
6700 XT 6750 XT 6800 XT |
6900 XT 6950 XT |
Як заощадити при покупці відеокарти
Підібрати відеокарту до комп'ютера та при цьому не переплатити вам допоможуть фахівці TELEMART.UA. Вони завжди враховують такий фактор, як вартість, тому допоможуть підібрати відеокарту до материнської плати та процесора за найвигіднішою ціною на кожну комплектуючу. Справа в тому, що ті чи інші моделі беруть участь в акціях або продаються за зниженою ціною. Також наші профі встановлять вам програмне забезпечення, драйвер під відеокарту, перепрошують BIOS, якщо цього вимагає плата, та інші програми на ваш запит. Так само ви можете купити в TELEMART.UA монітор, ноутбук, готовий ПК та будь-які комплектуючі. Приходьте в будь-який наш шоурум (адреси вказані тут), телефонуйте: (067) 400-08-80 або пишіть у чат-бот у Телеграм: @TELEMARTUA_bot щодня (без вихідних) з 10:00 до 20:00.